Branimir Korać • četvrtak, 04.08.2016.

Dinamo je za status nositelja u ždrijebu play-offa trebao poraz jednog od četiri preostala kluba s boljim koeficijentom, ali taj uvjet ispunio je samo Olympiakos. Blizu toga bio je Celtic koji se izvukao u sudačkoj nadoknadi i Modri će u ždrijebu za moguće protivnike imati Viktoriju Plzen, Celtic, Legiju, Red Bull Salzburg i Apoel iz Nikozije....

Steaua je nakon 1:1 u Pragu, na svom stadionu s 2:0 bila bolja od Sparte i izborila je plasman u play-off Lige prvaka. Rumunji su bili bolji zahvaljujući golovima Niculaea Stanciua koji je doveo Steauu u vodstvo u 31. minuti krasnim udarcem s više od 20 metara, a u 62. minuti još jednom je zapucao izvan 16 metara, ovaj pout na dodavanje Tamasa te je postavio konačnih 2:0.

Sparta je od 51. minute igrala bez isključenog Brabeca koji je zaradio bez veze drugi žuti karton zbog prekršaja na protivničkoj polovici.

Red Bull Salzburg očekivano je dovršio posao protiv Partizanija iz Tirane koji je uskočio u kvalifikacije Lige prvaka umjesto suspendiranog Skenderbeua. Nakon što su Austrijanci slavili u gostima s 1:0, na svom stadionu bili su bolji s 2:0 i glatko prolaze dalje.

Do 76. minute Red Bull Salzburg lomio je otpor Albanaca na Red Bull Areni, a onda je Jonathan Soriano napokon svladao Hoxhu i doveo domaćina u vodstvo. Priči je bio kraj pet minuta kasnije kada Maciel Wanderson podiže na 2:0.

Za iznenađenje pobrinuo se Hapoel Beer Sheva koji je s 1:0 svladao Olympiakos i tako Grke ostavio bez ulaska u Ligu prvaka. Prvi susret završen je bez pogodaka, a u uzvratu presudio je gol Tzedeka u 79. minuti susreta.

Šok je doživio i Šahtar koji je poražen nakon penala od Young Boysa. 2:0 iz prvog susreta Šahtaru nije bilo dovoljno, Švicarci su uzvratili istom mjerom u uzvratu i zatim bolje izvodili jedanaesterce.

Oba pogotka domaćin je postigao u prvih 15 minuta drugog poluvremena kada je Yuya Kubo dva puta matirao Pjatova i vratio Švicarce u igru. Neposredno nakon drugog pogotka mogli su domaćini i povesti s 3:0, ali udarac Bertonea zaustavila je greda.

Prilikom izvođenja penala nisu zabili Fred i Rakicki i to je bilo dovoljno za prolaz. Darijo Srna precizno je odradio svoj dio posla u raspucavanju, a na travnjaku je proveo svih 120 minuta. Eduardo da Silva izašao je u 62. minuti.

Marin Leovac odigrao je svih 90 minuta za PAOK u domaćem porazu 2:1 protiv Ajaxa. Prvi susret završen je 1:1, a Grci su se našli u dobroj poziciji kada je već u četvrtoj minuti Athanasiadis pogodio za vodstvo. Ipak, prvo je dosuđen kazneni udarac nakon guranja Leovca u 16 metara na kraju prvog poluvremena, Davy Klaasen zabio je za poravnanje, a isti igrač golom u 88. minuti odvodi Ajax u play-off.

Astana je bila nadomak produžetaka u Glasgowu, ali Celtic se u zadnji čas izvukao. Škoti su u prvom susretu imali "više sreće nego pameti", remizirali su 1:1 iako su trebali upisati uvjerljiv poraz, a u uzvratu su ipak bili bolji.

U sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena poveli su iz penala koji je realizirao Griffiths, Astana je poravnala preko Ismailija da bi u 92. minuti iz novog penala Dembele donio prolaz Celticu i tako izravno ostavio Dinamo bez statusa nositelja u ždrijebu.

Anderlecht je u prvom susretu s Rostovom u gostima odigrao 2:2 i činilo se da ima dobar rezultat, ali u uzvratu je podbacio. Na svom travnjaku poražen je s 2:0 golovima Noboe i Azmouna Domaćin je imao dosta prilika, ali realizacija je potpuno zakazala.

Najlakši posao u uzvratu imao je Kopenhagen koji je pregazio Astru s 3:0. 1:1 bilo je u Rumunjskoj da bi Danci u prvom poluvremenu uzvratnog dvoboja postigli sva tri gola preko Corneliusa (dva) i Santandera te riješili pitanje prolaza.

Danijel Subašić vratio se na gol Monaca koji je pobjedom 3:1 eliminirao Fenerbahče nakon 2:1 u prvom susretu. Dva gola za Monaco postigao je Valere Germain, jedan je dodao Falcao dok je jedini pogodak za goste zabio Emenike koji se nalazio u zaleđu u toj situaciji.