Branimir Korać • subota, 03.12.2016.

Okončano je deseto kolo Eurolige uz po dvije pobjede domaćina i gostiju u zadnja četiri susreta. Ante Tomić odigrao je vrlo dobro u pobjedi Barcelone protiv Panathinaikosa...

Darüşşafaka - Olympiakos 71:77

Darüşşafaka se nije uspjela vratiti pobjedama, na svom parketu ugostila je Olympiakos i upisala treći uzastopni euroligaški poraz. Grci su najvećim dijelom susreta bili u vodstvu, u završnici je Clyburn približio domaćina, ali Spanoulis je sjajno dirigirao igrom i vodio goste do pobjede.

Olympiakosu je to šesta pobjeda i ostao je ispred Turaka koji su tako na omjeru 5-5.

"Trebala nam je dobra utakmica, a znali smo da nas ovdje čeka težak posao. Na kraju smo slavili uz pomoć svih igrača, drugačije ne bi išlo jer je ovo vrlo teško mjesto za igrati", zadovoljan je bio Matt Lojeski.

Lojeski je ubacio 15 poena uz uhvaćenih sedam skokova, a 15 poena dodao je i Georgios Printezis. Kod domaćina Will Clyburn upisao je 21 poen i pet skokova, a Brad Wanamaker dodao je 11 poena i pet skokova.

Baskonia - Galatasaray 69:62

Vrlo tvrda utakmica odigrana je u Vitoriji gdje je Baskonia uz ponešto muke izborila pobjedu protiv Galatasaraya. Slavila je sa 69:62 u susretu u kojem je stekla visoku prednost, zatim je prosula i na kraju ipak slavila.

Imao je domaćin u ranoj fazi utakmice 15 poena viška i činilo se da ga čeka lagan posao, ali Galatasaray je imao spreman odgovor. Početkom drugog poluvremena Turci su dovršili preokret i poveli 40:38, no Bargnani, Larkin i Dragić vratili su prednost na domaću stranu i odveli Baskoniju do pobjede.

"Obrana je bila ključ, u posljednjih nekoliko utakmica dopustili smo previše laganih poena. Ovaj put to nije bio slučaj, nismo pogađali kao inače, ali obrana je zato funkcionirala", kaže Shane Larkin.

Po 13 poena kod Baskonije postigli su Johannes Voigtmann (pet skokova) i Rodrigue Beaubois. Kod gostiju po 16 poena upisali su Blake Schilb i Tibor Pleiss (11 skokova).

Barcelona - Panathinaikos 72:57

Barcelona je u teškoj situaciji i mora početi pobjeđivati. Svjesna toga ušla je u dvoboj protiv Panathinaikosa i na kraju je slavila. Vrlo dobru utakmicu odradio je Ante Tomić koji je stvarao dosta problema centrima grčke momčadi.

U prvom poluvremenu igralo se ravnopravno i Panathinaikos je na odmoru još uvijek bio u igri, ali u nastavku susreta Barcelona je bila bolja. Treća dionica riješila je pitanje pobjednika, domaćin ju je dobio s visokih 21:9 i do kraja susreta mirno održavao visoku prednost.

"Vrlo važna utakmica, nakon tri uzastopna poraza, jako smo trebali ovu pobjedu. Od početka smo dobro reagirali i imali smo kontrolu svih 40 minuta. To je košarka, s druge strane dogode se dani kada se trudiš, ali ništa ne ide kako si zamislio", rekao je nakon susreta Tomić.

Igrao je 25 minuta i ubacio 16 poena (7/10 za dva, 0/1 za tri) uz šest skokova dok je Aleksandar Vezenkov upisao 12 poena i pet skokova. Kod gostiju po 13 poena ubilježili su James Feldeine i Nick Calathes, a Chris Singleton dodao je 12 poena i pet skokova.

Crvena zvezda - Žalgiris 79:88

Crvena zvezda podbacila je u Beogradu protiv Žalgirisa, u susret je ušla kao blagi favorit, ali je upisala poraz 88:79. Presudila je posljednja četvrtina u koju su momčadi ušle poravnate, ali u tih deset minuta stao je domaći napad i Litavci su otišli do pobjede.

"Bilo je nevjerojatno, jedva sam dočekao ovu utakmicu i nastup u ovakvoj atmosferi. Jako sam zadovoljan našim nastupom i pobjedom, od prve do zadnje minute držali smo se plana i to je na kraju bilo ključno", tvrdi Arturas Milaknis.

20 poena kod gostiju upisao je Antanas Kavaliauskas, a Milaknis je dodao 19 poena uz tricu 5/6. Kod domaćina Milko Bjelica upisao je 19 poena i pet skokova, a po 16 poena dodali su Nemanja Dangubić i Marko Simonović.