Branimir Korać • petak, 16.12.2016.

Pet od osam utakmica 12. kola Eurolige odigrano je ovog četvrtka, a najneizvjesnije bilo je u Rusiji gdje je Baskonia svladao Uniks...

Darüşşafaka - Real Madrid 81:68

Oslabljeni madridski Real poražen je u Istanbulu od Darüşşafake 81:68. Domaćin je tako skinuto još jednu veliku momčad, a kod Madriđana se itekako osjetio izostanak Sergija Llulla, Anthonyja Randolpha i Treya Thompkinsa.

U prvih 15 minuta susreta gosti su izgledali dobro imali su i deset poena prednosti, ali onda su stali. Turci su napravili seriju 17:0, ostavili su Real Madrid bez poena u zadnjih pet minuta druge i prve tri minute treće dionice, stvorili prednost i do kraja susreta održavali je bez problema.

"Ovdje statistika nije bitna, važno je da smo igrali srcem i strastveno. Imali smo veliku podršku s tribina i to nam je bitno. Želimo stvoriti atmosferu koja će nam biti od pomoći", zadovoljan je bio i navijačima David Blatt.

U njegovoj momčadi Brad Wanamaker ubacio je 27 poena, a Will Clyburn 14. Kod gostiju Felipe Reyes bio je na 16 poena i pet skokova, a Othello Hunter dodao je deset poena i šest skokova.

Žalgiris - Olympiakos 75:88

30 minuta velike bitke u Kaunasu, domaćin je pružao dobar otpor, ali nije imao snage odraditi tako cijeli susret. Grci su dvoboj prelomili u zadnjoj dionici i upisali glatku pobjedu.

Nakon 30 minuta igre i brojnih promjena u vodstvu, Olympiakos je vodio sa 63:60, ali odmah od početka zadnje četvrtine počeo je stvarati prednost, odvojio se i upisao pobjedu.

"Obrambeno vrlo loša naša predstava. Nismo ih uspjeli zaustaviti i zabili su nam previše koševa. Osim toga, u zadnjoj dionici stalo nam je i u napadu, stvorili su prednost od deset poena i glatko slavili", kaže Paulius Jankunas.

Kod pobjednika po 16 poena upisali su Kostas Papanikolaou (pet skokova) i Matt Lojeski (osam skokova). Kod domaćina Jankunas je ubacio 18 poena uz sedam skokova, a Brock Motum dodao je 12 poena.

Uniks Kazanj - Baskonia 91:92

Sjajna utakmica u Rusiji gdje je odluka pala doslovno u posljednjim sekundama. Ovaj susret još jednom je pokazao svu zanimljivost ovog sporta.

Šest sekundi prije kraja Shane Larkin ubacio je tricu za vodstvo Baskonije 90:88 da bi odmah istom mjerom odgovorio Keith Langford na drugoj strani. Kod 91:90 za Uniks, napad je imala Baskonia, prekršajem je zaustavljen Tornike Šengelia koji ubacuje oba slobodna bacanja i domaćin bilježi poraz.

"Odigrali smo s puno karaktera, borili se cijelu utakmicu i ovo je Uniks kakav želimo gledati i kojeg se ne pobjeđuje lako. Dobro smo odgovorili na prošlotjedni poraz od Olympiakosa gdje nismo pokazali nimalo srca", smatra Jevgenij Pašutin.

Kod pobjednika Larkin je ubacio 22 poena uz šest asistencija, a Šengelia je dodao 19 poena. U domaćem sastavu Langford je ubacio 28 poena uz pet asistencija, a Quino Colom dodao je 23 poena i šest dodavanja.

Ostale utakmice

Brose je u Njemačkoj odigrao vrlo dobru utakmicu protiv Efesa i svladao ga s 91:83. Pokazivali su Nijemci tijekom sezone da su dobra momčad, izgubili su tijesno neke susrete, ali sada su došli do druge uzastopne pobjede i četvrtog slavlja u sezoni.

Fabien Causeur ubacio je 28 poena u svojoj najboljoj euroligaškoj utakmici u karijeri, a Darius Miller dodao je 17 poena i sedam skokova. Leon Radošević za 24 minute upisao je osam poena i sedam skokova. Kod Efesa Jayson Granger ubacio je 23 poena, a Derrick Brown 18 poena uz 11 skokova.

Crvena zvezda deklasirala je Maccabi s 83:58. Izraelci su potpuno podbacili u Beogradu gdje je raspoloženi domaćin zasluženo visoko slavio.

Marko Simonović predvodio ga je s 14 poena i pet skokova, a Ognjen Kuzmić dodao je 12 poena i pet skokova. Kod poraženih DJ Seeley ubacio je 15 poena, Andrew Goudelock 13, a Maik Zirbes deset uz šest skokova.