Montpellier deklasirao Bordeaux, Bastia skinula favorizirani Rennes

Marjan Kreševac • subota, 17.12.2016.

U subotu navečer odigrana su četiri susreta 18. kola Ligue 1, Montpellier je već u prvih 20 minuta riješio susret protiv Bordeauxa i na kraju slavio s visokih 4:0, Lorient je uhvatio četvrtu prvenstvenu pobjedu protiv favoriziranog St. Etiennea, Toulouse i Nancy su odigrali bez pobjednika, a Bastia je u drugom dijelu stigla do pobjede protiv Rennesa. Dvoboj između Caena i Metza prebačen je za nedjelju...

Montpellier - Bordeaux 4:0

Domaći su silovito krenuli u susret i već nakon 20 minuta igre na semaforu je stajalo 2:0, iako su prve dvije prilike na susretu pripale gostima preko Jérémyja Meneza u desetoj i Malcoma u 12. minuti no nedostajalo je preciznosti. Problema s preciznošću nije imao Paul Lasna koji je nakon dodavanja Morgana Sansona odapeo izvan šesnaesterca i pogodio donji desni kut.

Nije se dugo čekalo na promjenu rezultata, Montpellier je svoje vodstvo udvostručio u 20 minuti zahvaljujući Stéphanu Sessegnonu i njegovom preciznom udarcu nogom nakon što mu je Steve Mounie glavom proslijedio loptu. Kao da zaostatak od dva gola nije bio dovoljan gostima koji su si dodatno zakomplicirali situaciju kada je u 38. minuti Jérémy Menez zaradio isključenje.

Povratak za goste pod ovakvim okolnostima bio je nemoguća misija. Montpellier nije imao ni najmanje suosjećanja za njihove probleme, prvo je u 84. minuti Steve Mounie zabio za konačnih 3:0, a konačni rezultat postavio je u drugoj minuti sudačke nadoknade Yacouba Sylla.

Toulouse - AS Nancy Lorraine 1:1

Gledajući po tablici Toulouse je bio favorit u večerašnjem susretu, no prema događanjima na terenu to baš i nije bilo tako. Od prvog sučevog zvižduka gosti su bili ti koji su pokazivali više želje, imali terensku inicijativu i posjed lopte. A kao posljedica toga u 33. minuti došli su gosti i do vodstva, Junior Dalé pronašao je Youssefa Ait Bennassera koji gađa izvan šesnaesterca i pogađa gornji desni kut nemoćnog Albana Lafonta. Neočekivano, ali apsolutno zasluženo vodstvo Nancyja.

I u drugom poluvremenu gosti su bili bolji takmac na terenu, ali za to nisu nagrađeni, baš suprotno, stigla ih je sasvim nezaslužena kazna. Igrala se 85. minuta, Issiaga Sylla je ubacio u šesnaesterac gdje se najbolje snašao Christopher Jullien i glavom zakucao lotu u donji lijevi kut za izjednačenje u konačnici vrijedno boda.

Lorient - St. Etienne 2:1

Posljednjeplasirani klub Ligue 1, Lorient na svom stadionu ugostio je St. Etienne. Lorientovi igrači u dosadašnjih 17 kola izvojevali su tek tri pobjede i nitko nije gajio velike nade u pozitivan rezultat u ogledu s trenutačno osmim klubom prvenstva. No da gostima neće biti odveć lako dalo se zaključiti nakon desete minute kada je Jessy Moulin zbog izrazito grubog starta zaradio izravni crveni karton.

Samo četiri minute kasnije Sylvain Marveaux pogodio je gredu iz slobodnog udarca i najavio gostima što ih očekuje u nastavku susreta, a nije ih očekivalo ništa dobro. Pogodili su domaći još jednom okvir gola, Benjamin Moukandjo u 20. minuti trese stativu, a u 39. konačno su pronašli put do mreže. Erwin Koffi je ubacio do Romaina Philippoteauxa koji s lijeve strane pogađa suprotni kut i veliko slavlje domaćih navijača.

Drugo poluvrijeme više smo gledali suca nego igru obje momčadi, arbitar je podijelio ukupno pet žutih kartona i dosta razvodnio igru svojim čudnim kriterijem. U takvom okruženju momčadi su živnule tek u posljednjim minutama susreta, prvo su domaći u 90. minuti preko Jimmyja Cabota udvostručili svoje vodstvo da bi u drugoj minuti sudačke nadoknade gosti došli do pogotka zahvaljujući Vincentu Pajotu, ali nažalost bio je to tek počasni pogodak.

Rennes - Bastia 1:2

Iako su igrači Rennesa u prvom poluvremenu imali skoro 70% vremena loptu u svojim nogama, gosti su bili ti koji su imali više prilika. Na kraju prvih 45 minuta zaustavili su se na šest udaraca, ali od toga samo jedan u okvir vrata i to onaj iz 12. minute kada je Thievy pokušao glavom nakon ubačaja Gaëla Danica, no Benoit Costil zaustavio je njegov pokušaj.

Domaćima je s druge strane trebalo čak 41. minuta da zapucaju u okvir gola, ali pokušaj iz daljine Gelsona Fernandesa nije producirao promjenu rezultata na semaforu.

U drugom poluvremenu probudili su se napadači i podarili nam tri pogotka, na žalost po Rennesove navijače dva su odsjela u njihovoj mreži. Prvo su gosti došli u vodstvo u 59. minuti, a "krivac" je Enzo Crivelli nakon dodavanja Sadia Dialle. Do prednosti od dva gola razlike došli su samo četiri minute kasnije kada je Danic konačno uspio namjestiti nišanske sprave.

Nakon gola Giovannija Sie u 71. minuti za smanjenje prednosti činilo se da domaći imaju dovoljno vremena za potpuni povratak u susret, vremena je možda bilo dovoljno, ali preciznosti ne, do kraja susreta niti jedna lopta nije poletjela prema vratima i Bastia je na kraju zasluženo slavila.