Dario Dodić • utorak, 27.12.2016.

Hrvatski su košarkaši u NBA imali sjajnu večer, Bojan Bogdanović predvodio je Brooklyn Netse do pobjede, Dragan Bender ubilježio je double-double učinak, a na krilima Darija Šarića 76ersi su došli do preokreta, ali su u još jednoj napetoj završnici poraženi...

Brooklyn Netsi sa zvukom sirene došli su do pobjede 120:118 na svom parketu protiv Charlotte Hornetsa, tricom je Netsima pobjedu donio Randy Foye. Imala je domaća momčad još jednog junaka, sjajnu utakmicu odigrao je Bojan Bogdanović.

Babo je s 26 poena u nešto više od 26 minuta predvodio Netse do pobjede kojom su prekinuli niz od pet poraza. Gubili su Netsi u trećoj četvrtini 14 koševa razlike, u samoj završnici susreta imali su vodstvo 117:113, a onda su i to umalo prokockali. Poveo je Charlotte 118:117, sve se svelo na zadnji napad, u minuti odmora dogovoreno je da se priprema akcija za Brooka Lopeza no Bogdanović je loptu poslao do Foyea koji drugi put u karijeri sa zvukom sirene donosi pobjedu.

Jedini razlog zbog kojeg je Foye uopće igrao u završnici jest taj što se tijekom susreta ozlijedio Jeremy Lin, krivo je doskočio u jednoj akciji u kojoj je dosuđen i prekršaj na njemu, postigao je slobodna bacanja i onda tražio zamjenu.

Bogdanović je šutirao sjajno, 8/9 slobodna bacanja, 3/4 za dva poena i 4/7 za tri, uz 26 poena dodao je i četiri skoka i dvije asistencije. Sean Kilpatrick susret je završio s 23 poena, Lopez s 21. Kod Hornetsa valja istaknuti Batumova 24 koša.

Philadelphia 76ersi još su jednom u tijesnoj završnici upisali poraz. U gostima kod Sacramenta poraženi su 102:100, a ključan igrač u pobjedi domaćina bio je DeMarcus Cousins s nekoliko važnih poena u posljednjih 20-ak sekundi, čime je Sacramento došao do četvrte pobjede u nizu.

Dario Šarić nije imao sjajan ulazak u susret, 76ersi su gubili čitavo prvo poluvrijeme, ali bio je ključan igrač u trećoj četvrtini kada je od posljednjih 14 koševa Philadelphije postigao čak 12, čime su gosti došli do vodstva 77:70. U napetoj završnici 76ersi još jednom padaju i upisuju novi tijesan poraz.

Šarić je susret završio s 12 poena, devet skokova, dvije asistencije i jednom ukradenom loptom. Najbolji u redovima 76ersa bio je Joel Embiid s 25 koševa i osam skokova, ali imao je i osam izgubljenih lopti. Cousins je predvodio Sacramento s 30 koševa, sedam skokova i pet asistencija.

Houston Rocketsi bez ikakvih problema došli su do lagane pobjede protiv Phoenix Sunsa. Već su na poluvremenu imali 69:53, a serijom 12:4 u trećoj četvrtini potvrdili su pobjedu i mogućnost odmora za ključne igrače. U konačnici su upisali pobjedu 131:115, a veliku priliku dobio je Dragan Bender i iskoristio je na najbolji mogući način.

Mladi je Hrvat dobio priliku već u drugoj četvrtini, istaknuo se odličnom obranom, ali u napadu mu i nije išlo, no zato je i napadački popravio igru u posljednjoj četvrtini kada je susret već bio riješen. Utakmicu je završio double-double učinkom, prvim u karijeri, ubacio je 11 koševa (4/7 za 2, 1/4 za 3) i dodao čak 13 skokova, a upisao je i dvije asistencije, tri ukradene lopte i dvije blokade. Proveo je na parketu 27 minuta i završio s najboljim +/- učinkom kod Sunsa (+10).

Rocketse je predvodio James Harden s 32 poena i 12 asistencija, po 15 poena dodali su Gordon i Anderson. Kod Sunsa je najbolji bio Bledsoe s 24 ubačaja.

Kao i obično, dobar učinak hrvatskih košarkaša prestaje s Orlando Magicom, koji je i drugu utakmicu zaredom bez najboljeg strijelca Evana Fourniera završio dvoznamenkastom pobjedom. Orlando je na svom parketu sa 112:102 svladao Memphis Grizzliese, kompletna startna petorka Magica bila je dvoznamenkasta, a predvodio ih je Aaron Gordon s 30 poena.

Mario Hezonja dobio je pet minuta na parketu, promašio je jedan šut za tricu i ubilježio jedan skok i jednu izgubljenu loptu uz najslabiju +/- statistiku u momčadi (-9). Damjan Rudež odigrao je tri minute, uz dva promašaja iz igre (jedan za tricu, jedan za dva poena) i s drugom najslabijom +/- statistikom kod Magica (-8).

Najbolji u redovima Memphisa bio je Mike Conley sa 17 koševa.

Kad LeBron James ne igra Cleveland Cavaliersi ne pobjeđuju. Cavsi su nakon važne pobjede protiv Golden State Warriorsa po treći put dali slobodnu večer Jamesu i upisali treći poraz bez svojeg najboljeg igrača. Do lagane pobjede došli su Detroit Pistonsi, slavili su 106:90 i tako prekinuli niz pod pet poraza.

Kod Pistonsa su sva petorica igrača iz početne petorke upisala dvoznamenkasti broj koševa, iako ih je učinkom na kontu poena predvodio igrač s klupe, Tobias Harris s 21 ubačajem. 18 koševa pridodao je Caldwell-Pope, a sjajan je s 11 koševa i 17 skokova bio i Andre Drummond.

Kod Cavaliersa valja istaknuti 18 koševa i osam asistencija Kyriea Irvinga te 17 koševa i 14 skokova Kevina Lovea.

NBA, rezultati:
Washington - Milwaukee 107:102 (Porter Jr. 32 koša, 13 skokova/Antetokounmpo 22 koša, 12 skokova)
Orlando - Memphis 112:102
Brooklyn - Charlotte 120:118
Detroit - Cleveland 106:90
Chicago - Indiana 90:85 (Wade 21 koš/Brooks 19 koševa)
New Orleans - Dallas 111:104 (Davis 28 koševa, 16 skokova/Williams 24 koša)
Houston - Phoenix 131:115
Minnesota - Atlanta 104:90 (Towns 22 koša, 11 skokova/Howard 20 koševa, 12 skokova)
Portland - Toronto 91:95 (McCollum 29 koševa/Lowry 27 koševa)
L.A. Clippers - Denver 102:106 (Crawford 24 koša/Jokić 24 koša, 10 skokova)
Sacramento - Philadelphia 102:100