Petar Jenjić • petak, 03.02.2017.

Odigrane su preostale tri utakmice 21. kola Eurolige. Panathinaikos je u sjajnoj tricaškoj utakmici slavio na gostovanju kod Galatasaraya, Real je u španjolskom dvoboju nadigrao Baskoniju, dok je Perasovićev Anadolu Efes prekinuo Zvezdin niz od sedam pobjeda...

Galatasaray - Panathinaikos 79:84

Odlična napadačka utakmica odigrana je u Istanbulu gdje je grči Panathinaikos slavio protiv Galatasaraya 79:84 i upisao svoju 12. pobjedu u ovom natjecanju, dok je turska momčad sada na 6-15. Panathinaikos je u večerašnjem dvoboju izjednačio rekord Eurolige po broju ubačenih trica, naime postigli su njih 16 uz odličan postotak od 51.6%.

Nakon početnih poena Feldeinea, domaćini uzvraćaju sa serijom 12:0 i Grci su morali zvati minutu odmora. Tek su četiri minute kasnije preko Bourousisa ponovno poentirali. Unatoč buđenju domaćin nije dopuštao približavanje i nakon trice Micova i poena Pleissa došli su na 11 poena prednosti (20:9). Gosti do kraja prve četvrtine ubacuju tri trice i zaključuju je na prihvatljivijih -6 (24:18).

Domaćin je držao prednost još nekoliko minuta, sve dok Panathinaikos nije uzvratio s 13:0 serijom i prešao u vodstvo. Prednost su održavali do kraja prvog poluvremena koje su zaključili s tri koša viška (40:43).

Vrlo je raspoložen bio Feldeine koji je uvodnih nekoliko minuta nastavka ubacio tri trice, Calathes je dodao jednu i Panathinaikos je ubrzo bio na dvoznamenkastoj prednosti (46:60). Na drugoj je strani uzvratio Schilb i vratio svoju momčad u egal, na ulasku u posljednjih deset minuta (64:68).

Mike James je ubacio sedam poena u seriji gostiju 9:0 kojom su se vratili na dvoznamenkastu prednost. iako su se domaćini pokušavali vratiti Panathinaikos je odigrao jako dobru obranu i to nije dopustio.

Predvodio ih je Mike James s 18 koševa (4/4 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 4/5), dok je James Feldeine ubacio 15 poena (5/6 za tricu).

Galatasaray je predvodio Tibor Pleiss s 15 koševa (5/10 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 5/5) i pet skokova.

Baskonia - Real Madrid 71:79

Sedmu je uzastopnu pobjedu ostvario Real Madrid na gostovanju protiv Baskonije 71:79, kojoj je ovo četvrti poraz u posljednjih pet utakmica u ovom natjecanju i sada je na omjeru 12-9. Madriđani su ostali na prvoj poziciji s omjerom 16-5.

Gosti su držali prednost veći dio susreta, od početka druge četvrtine (16:18) nisu je ispustili do samog kraja utakmice. Ključnim se pokazao talentirani slovenski košarkaš Luka Dončić koji je ubacio devet vezanih poena u samoj završnici susreta za vodstvo svoje momčadi 57:68 kojima je riješio pitanje pobjednika. Baskonia se nije uspjela spustiti ispod sedam koševa zaostatka do kraja.

Do pobjede su ih s po 16 koševa predvodili Jeffery Taylor (5/6 za dva, 0/2 za tricu, slobodna bacanja 6/8) i Luka Dončić (3/6 za dva, 2/4 za tricu, slobodna bacanja 4/4) koji je dodao devet skokova i šest asistencija.

Kod domaćina je najbolji bio Rodrigue Beaubois s 20 koševa (4/9 za dva, 3/8 za tricu, slobodna bacanja 4/4).

Crvena zvezda - Anadolu Efes 72:86

Nakon sedam uzastopnih pobjeda u elitnom košarkaškom natjecanju košarkaši Zvezde večeras su upisali poraz od Anadolu Efesa 72:86. Zanimljivo, turska je momčad i drugi put ove sezone nadigrala srpske košarkaše, u prvoj su ih međusobnoj utakmici nadigrali 100:79. Zvezda je sada na omjeru 12-9, dok je Efes na 10-11.

Nijedna momčad nije briljirala u prvoj četvrtini i izmjenjivale su se u vodstvu. Nakon mini-serije domaćina Granger pogađa tricu i smanjuje na 11:10. Gosti se nisu do kraja uspijevali razigrati u napadu, griješili su i gubili lopte. Nakon trice Simonovića Zvezda je došla do +6 (16:10), dok je prvu četvrtinu zaključila rezultatom 20:16.

Nakon dvije izgubljene lopte Gudurića turska momčad koristi napade i poenima Dunstona dolazi do izjednačenja (27:27). Perasovićeva je momčad uspjela zaustaviti domaćina u želji da se razigra. Dobru je rolu odigrao Brown, zatim i Dunston, nakon čijih slobodnih bacanja Efes dolazi do +6 (34:40). Odličnu igru gostiju i seriju 15:0 prekinuo je Simonović, a Zvezda je na poluvremenu zaostajala 11 razlike (36:47).

Kako je zaključio prvo poluvrijeme Efes je nastavio u drugom i vrlo brzo došao do 18 koševa prednosti (36:54), međutim nakon Zvezdine minute odmora domaćin je zaigrao bolje i predvođen Jenkinsom se uspio spustiti na samo šest koševa zaostatka (50:56). Unatoč problemima gosti su ipak uspjeli sačuvati rezultatsku prednost i u posljednjih deset minuta ući s devet poena viška (52:61).

Slabo otvaranje posljednje četvrtine koštalo je domaćina neizvjesne završnice. U prve su tri minute ubacili tek dva poena i omogućili Efesu da se razigra, dođe do 20 poena prednosti i lagano upiše novu pobjede.

Do pobjede ih je predvodio Derrick Brown s 20 poena (8/15 za dva, slobodna bacanja 4/4) i 11 skokova, dok je Deshaun Thomas ubacio 17 koševa (4/4 za dva, 3/6 za tricu).

Najbolji je kod Zvezde bio Marko Simonović sa 17 koševa (5/7 za dva, 1/6 za tricu, slobodna bacanja 4/5).