Petar Jenjić • četvrtak, 02.02.2017.

Odigrano je pet utakmica 21. kola Eurolige iz kojih vrijedi izdvojiti novu pobjedu Armani Milana koji je preokrenuo 25 koševa zaostatka protiv Darušafake i sjajnu utakmicu Bamberga koji je na krilima nepogrešivog Janisa Strelnieksa slavila protiv Maccabija...

Uniks Kazan - Olympiakos 75:90

Olympiakos je u sjajnoj euroligaškoj formi, grčka momčad slavila je na gostovanju kod Uniks Kazana 75:90 čime je došla do desete pobjede u posljednjih 12 utakmica i sada je došao na omjer 15-6. Uniks je s druge strane pao na 7-14.

Iako su igrali bez Vassilisa Spanoulisa, Patrica Younga i Matta Lojeskog, gosti su lakše od očekivanog došli do pobjede. Sjajnim su otvaranjem utakmice pokopali sve nade Uniksa, pogodili su prvih devet od 12 šuteva. Već su na koncu prve četvrtine imali okruglih 20 razlike (13:33) kojom su izjednačili rekord Eurolige za najveću prednost nakon prve četvrtine. Tijekom druge su četvrtine prednost povećali na 16:43.

Nakon katastrofalnog prvog poluvremena Uniks se malo trgnuo u nastavku i uspio doći na osam koševa zaostatka, ali je sjajnom rolom Printezisa Olympiakos mirno priveo utakmicu prema kraju.

Do pobjede su ih predvodili Erick Green s 25 poena (10/13 iz igre, slobodna bacanja 2/2) i Georgios Printezis s 20 koševa (8/13 iz igre, slobodna bacanja 1/2).

Kod domaćina je Keith Langford ostvario učinak od 25 poena (9/23, slobodna bacanja 4/4) i sedam asistencija. Marko Banić ubacio je četiri poena (2/2 za dva) uz jedan skok za nešto manje od 15 minuta provedenih na parketu.

Fenerbahče - CSKA 77:71

Kao i Olympiakos i Fenerbahče nastavlja s vrlo dobrom formom u posljednje vrijeme. Danas su slavili kod kuće protiv ruskog CSKA 77:71, u reprizi finala Eurolige prošle sezone. Četvrta je ovo uzastopna pobjeda turske momčadi u ovom natjecanju i sada je na omjeru 14-7, dok se CSKA izjednačio s Olympiakosom na 15-6.

Četvrti je ovo uzastopni poraz ruske momčadi na gostovanjima u ovom natjecanju. Nakon izjednačenog prvog poluvremena u kojem nijedna momčad nije uspijevala stvoriti veću razliku. Početkom nastavka to je pošlo za rukom domaćinu koji uz dobre role Ekpe Udoha i Bobbyja Dixona radi seriju 14:0 za osam poena prednosti (50:42). Nakon ubačaja Luigija Datomea domaćin je prvi put došao na dvoznamenkastu razliku (59:49).

Nakon poena Coryja Higginsa gosti su smanjili na 60:51 što je bio i konačan rezultat treće četvrtine. U posljednjih su deset minuta gosti uspjeli doći do četiri poena zaostatka, ali više od toga nisu mogli.

Do pobjede ih je predvodio Ekpe Udoh s 15 koševa (6/8 za dva, slobodna bacanja 3/4) i 11 skokova, dok je Bogdan Bogdanović dodao 12 koševa (2/11 iz igre, slobodna bacanja 7/8) i osam asistencija.

Najbolji je kod gostiju bio Nando De Colo s 23 poena (7/14 iz igre, slobodna bacanja 6/7).

Žalgiris - Barcelona 89:85

Košarkaši Žalgirisa došli su do svoje treće uzastopne pobjede u ovom natjecanju, danas su kod kuće nadigrali Barcelonu 89:85, kojom su došli do omjera 9-12, dok je španjolska momčad sada na 8-13.

Susret je bio vrlo izjednačen, momčadi su se konstantno izmjenjivale u vodstvu i nijedna nije vodila više od šest razlike gotovo 38 minuta.

Na ulasku u posljednju dionicu rezultat je bio poravnat (61:61). Barcelona se nakon poena Tomića odvojila na +6 (64:70), ali je litavska momčad uzvratila s devet vezanih poena. Navarro je ubrzo vratio goste ponovno u vodstvo, ali nakon nove, za ovu utakmicu i velike, serije 10:2 domaćin je otišao na osam koševa prednosti (84:76). Uspjeli su gosti smanjiti na -2 (85:83) 17 sekundi prije kraja, ali je Žalgiris bio precizan s linije slobodnih bacanja i zaključio susret pobjedom.

Litavce su do pobjede s po 17 poena predvodili Lukas Lekavičius (8/8 za dva, 0/2 za tricu, slobodna bacanja 1/2) i Edgaras Ulanovas (4/4 za dva, 1/2 za tricu, slobodna bacanja 6/6).

Goste je predvodio Juan Carlos Navarro sa 17 koševa (6/14 iz igre, slobodna bacanja 2/2). Ante Tomić zaključio je susret s dva poena (1/3 za dva), šest skokova i jednom asistencijom za nešto manje od 22 minute na terenu.

Bamberg - Maccabi Tel Aviv 90:75

Sjajnu šutersku večer njemački je Bamberg okrunio novom pobjedom u Euroligi. Večeras su na domaćem parketu nadigrali izraelski Maccabi 90:75 i došli na omjer 8-13, dok je Maccabi pao na 7-14. Domaćin je u cijeloj utakmici skupio tek dva napadačka skoka, dijelom zato što su šutirali 69% za dva i 52 % za tricu uz čak 22 asistencije.

Gostima je pripalo izjednačeno prvo poluvrijeme koje su dobili s dva razlike (41:43) predvođeni raspoloženim Goudelockom. Početkom nastavka Janis Strelnieks je lijepom serijom koševa donio svojoj momčadi prednost (52:51). Nastavili su domaćini gdje su stali, Strelnieks je ubacio novih šest poena i Bamberg je imao 13 razlike na ulasku u posljednjih deset minuta (66:53).

Isti je igrač ubacio tricu na početku posljednje četvrtine čime je zaključio 15:0 seriju domaćina. Goudelock i Seeley vratili su gostima nadu s osam vezanih poena (72:64), šest minuta prije kraja, ali više od toga nije išlo. Nakon ubačaja Mellija Bamberg se vratio na dvoznamenkastu prednost (80:70) i riješio pitanje pobjednika.

Fenomenalni Janis Strelnieks zaključio je susret s 25 poena, bez promašaja (5/5 za dva, 5/5 za tricu) i četiri asistencije. Leon Radošević odigrao je nešto više od 15 minuta i ubacio četiri poena (2/3 za dva) uz tri skoka i jednu asistenciju.

Kod gostiju je Andrew Goudelock ubacio 22 koša (5/7 za dva, 3/7 za tricu, slobodna bacanja 3/4).

Armani Milano - Darušafaka 89:87

Treći uzastopni poraz upisala je Darušafaka, ovoga puta na gostovanju kod Armani Milana. Talijanska je momčad slavila rezultatom 89:87 i došla do treće pobjede u posljednje četiri utakmice.

Nevjerojatan je preokret Repešina momčad napravila u posljednjoj četvrtini. Gosti su vodili veći dio susreta, u jednom su trenutku tijekom treće četvrtine imali i +25 (43:68) nakon trice Dairisa Bertansa. Razigrali su se Simon i Kalnietis kod Milana i smanjili na -12 (61:73) koncem treće četvrtine.

Još je četiri i pol minute Darušafaka održavala prednost, kada je novim poenima Simona domaćin došao do izjednačenja (78:78). U posljednju je minutu domaćin ušao s poenom prednosti (84:83), zatim je ubačajem Sandersa povećala na tri razlike. Bertans je s druge strane bio stopostotan s linije slobodnih bacanja, za razliku od Krune Simona koji je ubacio jedno za 87:85. Srećom, na drugoj je strani Wanamaker uzvratio na isti način, a zatim je Hickman potvrdio pobjedu talijanske momčadi.

Talijane su do pobjede s 15 poena predvodili Davide Pascolo (6/8 za dva, slobodna bacanja 3/3) i Kruno Simon (4/7 za dva, 2/4 za tricu, slobodna bacanja 1/2) koji je dodao šest skokova i četiri asistencije za 29 i pol minuta provedenih na parketu.

Kod gostiju je najefikasniji bio Brad Wanamaker s 20 ubačaja (5/8 iz igre, slobodna bacanja 9/11). Odličan je bio i Ante Žižić koji je susret zaključio sa 17 poena (7/10 za dva, slobodna bacanja 3/4) i osam skokova za 24 i pol minute na terenu.