Split i Alkar do pobjeda u napetim završnicama, Zabok uspješno debitirao u novoj dvorani

Petar Jenjić • subota, 04.03.2017.

Odigrano je pet utakmica 19. kola A-1 košarkaške lige iz kojih vrijedi izdvojiti pobjede Splita i Alkara u napetim završnicama protiv Škrljeva odnosno Vrijednosnica Osijek. Do lakše je pobjede došao Šibenik protiv Gorice, kao i Zadar u gostima kod Hermes Analitice, dok je Zabok svoju novu dvoranu otvorio pobjedom protiv Jollyja...

Šibenik - Gorica 100:75

Do lagane su domaće pobjede došli košarkaši Šibenika koji su na Baldekinu nadigrali Goricu rezultatom 100:75 i upisali 15. pobjedu ove sezone. Kontrolirali su rezultat od početka do kraja i zasluženo došli do pobjede.

Polovicom prve četvrtine domaćin je nakon poena Turkyilmaza poveo s 12:5, vrlo brzo i devet razlike (16:7), ali Goričani se ne predaju i do kraja prvih deset minuta smanjuju na pet koševa zaostataka (20:15). Još neko vrijeme gosti nisu dopuštali odvajanje, držali su se do završnice prvog poluvremena kada je Šibenik prvi put došao do dvoznamenkastog vodstva (45:35).

U drugom poluvremenu domaćin je održavao prednost, imao je i +17 u nekoliko navrata, a na ulasku u posljednju četvrtinu je vodio 70:57. Anzulovićeva je momčad rutinski privela utakmicu prema kraju i zasluženo upisala novu pobjedu.

Do pobjede ih je predvodio Ive Ivanov sa 16 koševa (3/4 za dva, 1/1 za tricu, slobodna bacanja 7/7), dok je Krešimir Radovčić dodao 13 poena (5/5 za dva, 1/2 za tricu) i četiri asistencije.

Najučinkovitiji je kod gostiju bio Ante Mašić s 24 poena (4/7 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 7/7) i pet asistencija.

Hermes Analitica - Zadar 73:96

Košarkaši Zadra nisu imali pretežak posao na gostovanju u Zagrebu kod Hermes Analitice kojoj je dvoboj s Naglićevom momčadi bio prevelik zalogaj. Nakon pobjede protiv Cibone u regionalnoj ligi, Zadar je večeras upisao novu pobjedu, slavio je rezultatom 96:73.

Zadar je već nakon prve četvrtine imao dvoznamenkastu prednost (23:13), a odličnom je košarkom u prvih pet minuta druge četvrtine ubaci čak 26 poena i došao do prednosti 49:15. Do kraja poluvremena Hermes je napravio seriju 17:2 i ublažio zaostatak, a na poluvremenu je zaostajao 32:54. Gosti su do kraja utakmice bez većih problema održavali stečenu prednost.

Do pobjede su ih s po 14 poena predvodili Yannick Franke (4/5 za dva, 2/3 za tricu) uz pet skokova i Maj Kovačević (1/2 za dva, 4/5 za tricu). Mislav Brzoja je dodao 13 koševa (5/9 iz igre, slobodna bacanja 1/2), šest skokova i pet asistencija.

Najbolji je kod Hermesa bio Julijan Rajić sa 17 koševa (7/16 za dva, slobodna bacanja 3/4) i šest skokova.

Split - Vrijednosnice Osijek 84:80

Do vrijedne je pobjede na Gripama došao Split koji je u napetoj završnici bio bolji od Vrijednosnica Osijek 84:80 i 16. prvenstvenom pobjedom ostao na prvom mjestu prvenstvene ljestvice. S druge strane ovo je drugi uzastopni poraz Brokera koji su sada na omjeru 10-9.

Osječani su bolje otvorili utakmicu, preko Mustapića i Kature su poveli s 12:4. Vrlo brzo domaćin se vraća u utakmicu, serijom 16:3 dolaze do šest koševa prednosti (26:20). Gosti se do poluvremena ponovno dižu pa na poluvrijeme momčadi odlaze neriješenim rezultatom 37:37.

Početkom posljednje četvrtine Brokeri su poveli s devet razlike, izgledalo je da će doći do pobjede, ali Split se budi u završnici. Nakon pet poena Širka u nizu Žuti dolaze do izjednačenja (73:73), a na ulasku u zadnju minutu postiže polaganje za 80:76. Kada je Robinson 15 sekundi prije kraja napravio korake susret je bio riješen. Pobjedu je s četiri slobodna bacanja zaključio Rančić.

Henrik Širko je zaključio susret s 23 poena (8/8 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 4/4) i šest skokova, dok je Mate Kalajžić dodao 17 koševa (6/7 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 2/3).

Kod gostiju su po 18 koševa ubacili Jakov Mustapić (5/11 za dva, 1/5 za tricu, slobodna bacanja 5/6) i Luka Katura (4/5 za dva, 3/5 za tricu, slobodna bacanja 1/1)

Zabok - Jolly JBS 98:85

Nakon niza godina igranja u Bedekovčini košarkaši Zaboka konačno su u istoimenom mjestu dobili vlastitu dvoranu i otvorili je na pravi način, pobjedom protiv treće momčadi lige, šibenskog Jollyja, rezultatom 98:85. Sedma je ovo prvenstvena pobjeda za Zabok i treća uzastopna.

Susret je praktički bio riješen već nakon prve četvrtine. Nakon početnih 2:2, domaćin radi seriju 9:0 i odlazi na osjetniju prednost. Tricom Hrvoja Puljka dolaze do prve dvoznamenkaste prednosti (16:6) u petoj minuti. Sjajnu prvu četvrtinu su zaključili sa šest ubačenih trica i 16 koševa viška (33:17).

U drugom se poluvremenu Jolly probudio i četiri minute prije kraja tricom Scotta došao na samo četiri koša zaostatka (83:79), nešto kasnije i na -2, ali sjajni Puljko ubacuje devet poena Zaboka i riješava pitanje pobjednika.

Hrvoje Puljko je zaključio susret s 24 poena (5/5 za dva, 3/8 za tricu, slobodna bacanja 5/5) i šest asistencija, dok je Marin Zrnić dodao 19 koševa (6/7 za dva, 2/3 za tricu, slobodna bacanja 1/2).

Najbolji je kod Jollyja bio Ivan Novačić s 21 poenom (7/8 za dva, 1/6 za tricu, slobodna bacanja 4/6) i devet skokova, Michaelyn Scott je dodao 14 koševa (3/16 iz igre, slobodna bacanja 6/6) i šest asistencija.

Alkar - Škrljevo 75:73

Prvi put nakon odlaska Brandona Johnsona košarkaši Alkara upisali su pobjedu i nakon šest utakmica bez slavlja imaju razloga za zadovoljstvo. U napetoj su utakmici na domaćem terenu bili bolji od Škrljeva 75:73 koje nakon velike pobjede protiv Cedevite nije uspjelo povezati još jednu dobru utakmicu.

Vodstvo 2:1 na početku utakmice bilo je ujedno i jedino Škrljeva u cijeloj utakmici. Iako su Sinjani držali prednost na svojoj strani, više od osam razlike nisu imali pa je neizvjesna završnica bila neizbježna.

Dobru je rolu u završnim minutama odigrao Ivan Svalina, nakon dvije asistencije (ukupno deset) ubacio je poene za povratak Alkara na +3 (69:66). Posljednjih 30 sekundi momčadi su se izmjenjivale na liniji slobodnih bacanja, Brian Williams je u samoj završnici namjerno promašio jedno slobodno bacanje međutim, Alkar hvata obrambeni skok i slavi novu pobjedu 75:73.

Do pobjede ih je predvodio Hrvoje Vučić s 23 poena (6/9 za dva, 3/7 za tricu, slobodna bacanja 2/2) i sedam skokova, dok je Nikola Gaurina dodao 13 koševa (3/7 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 4/7).

Najbolji je kod gostiju bio Brian Williams s 23 poena (6/9 za dva, 2/7 za tricu, slobodna bacanja 5/8) i sedam asistencija.