Luka Medić • nedjelja, 23.04.2017.

Odigrana su posljednja dva susreta 30. kola njemačke Bundeslige. Freiburg je pred domaćim navijačima slavio protiv Bayera iz Leverkusena, dok su Schalke i Leipzig odigrali bez pobjednika, 1:1...

Nogometaši Freiburga nastavljaju s dobrim igrama i sve su bliže plasmanu u Europu naredne sezone. Na svom Schwarzwaldu ugostili su Bayer iz Leverkusena i u izjednačenoj utakmici s dosta prilika na obje strane na kraju slavili s 2:1. S ovom pobjedom domaća momčad nastavlja svoju borbu za Europu, dok nogometaši Bayera moraju što prije zaboraviti ovosezonsko izdanje te se mogu početi spremati za novu sezonu kako bi se ponovno vratili u sam vrh njemačkog nogometa. Hrvatski nogometaš u redovima Bayera Tin Jedvaj još uvijek je pod suspenzijom zbog crvenog kartona zarađenog u utakmici protiv Bayerna.

Od samog početka susreta domaćini su nametnuli svoj ritam, a nakon nekoliko poluprilika poveli su u 11. minuti susreta. Frantz je primio loptu na sredini terena i poslao ju je prema Petersenu koji iskorištava visoko postavljanje gostujuće obrane, izlazi sam na Lenu i pogađa suprotnu stranu. Iako se na prvi pogled činilo kako bi ta odluka mogla biti, u najmanju ruku, sporna, ponovljena snimka je pokazala kako je Dragović zakasnio s izlaskom i tako omogućio napadaču domaćih da se ne nađe u nedozvoljenoj situaciji.

Osim tog pogotka Petersen je imao i nekoliko prilika za povećanje prednosti u narednim minutama, no njegov udarac Leno je ovog puta obranio.

Tada se bude gosti, koji su nastojali uoči odlaska na odmor poravnati rezultat, ali u tome nisu uspjeli. Bayer je više držao loptu u svojim nogama, a prilike nisu realizirali Brandt, čiji pokušaj zaustavlja Schwolow odličnom obranom, potom Havertz, čiji udarac s desetak metara ponovno brani domaći čuvar mreže. Na samom kraju poluvremena Schwolow je još jednom obranom zaustavio Havertza i tako odveo svoju momčad na odmor s prednošću.

Ni nakon povratka s odmora stanje na terenu nije se promijenilo. Ponovno je Bayer bio bolji na terenu, a domaćini nisu mogli doći do prilike. U 51. minuti obrana domaćih zaustavila je Chicharita koji se nalazio u opasnoj situaciji.

I onda u 59. minuti gosti su došli do prilike za, zasluženo, izjednačenje. Havertz je ubacio jednu loptu s desne strane u domaći kazneni prostor, obrana Freiburga nije reagirala najbolje, Ignjovski je loše zahvatio loptu, po koju je krenuo Volland, a srpski igrač klizećim startom zaustavlja napadača domaćih i Felix Brych bez većeg razmišljanja pokazuje na bijelu točku. Siguran izvođač bio je upravo Volland koji je tako doveo svoju momčad do izjednačenja.

U posljednjih pola sata obje momčadi krenule su po gol za pobjedu, Volland je mogao potpuno preokrenuti susret, na rubu kaznenog prostora dobio je jednu loptu i uputio je udarac, no taj pokušaj zaustavila je greda. Nekoliko minuta kasnije Soyuncu je mogao ponovno dovesti Freiburg u vodstvo, no nego pokušaj je završio preko gola.

I onda, na samom kraju susreta, u 88. minuti, Freiburg je nakon jedne solo akcije došao do velika tri boda. Nielsen je prebacio jednu loptu na desnu stranu za Stenzla koji se jurnuo na gol, ušao u šesnaesterac i točno pogodio pored Lene za konačnih 2:1.

Tako se Freiburg s ovom pobjedom vrati na šesto mjesto s 44 osvojena boda. Petoplasirana Hertha ima dva boda više i Freiburg još uvijek ima šansu i popraviti svoj plasman. A ove sezone moglo bi itekako biti bitno tko će biti peti u Bundesligi jer bi taj klub mogao zaigrati u kvalifikacijama Lige prvaka. Naime, drugoplasirani Leipzig ima istog vlasnika kao i austrijski Salzburg, i pitanje je hoće li oba kluba istog vlasnika moći igrati Ligu prvaka. Iz Uefe su objavili kako će tek u lipnju objaviti kako će završiti ta priča. Leverkusen je upisao 14. poraz ove sezone i sada se nalazi na 12. mjestu s 36 osvojenih bodova.

U drugoj utakmici odigranoj u Gelsenkirchenu Schalke je dočekao drugoplasiranog Leipziga, a utakmica je završila bez pobjednika, 1:1. Bila je to izjednačena utakmica, u kojoj su nešto opasniji bili domaći igrači, a zanimljivo da nijedan vratar nije upisao obranu. Oba udarca u okvir vrata završila su u mreži.

Nakon početnog preispitivanja snaga prvu priliku stvorio je Schalke nakon desetak minuta igre. Burgstaller prvi je došao do jednog centaršuta, ali njegov udarac glavom završio je pored vrata. Odmah iz sljedeće akcije, svoje prve na utakmici, gosti su poveli. Bernardo je s desne strane ubacio loptu u kazneni prostor Schalkea, vratar domaćih Fahrmann je bio neodlučan krenuo je na loptu pa je stao, a njegovu neodlučnost, kao i svog čuvara kojeg je nadigrao u skoku iskoristio je Werner i doveo Leipzig u vodstvo u ranoj fazi utakmice.

Odmah nakon postignutog pogotka gosti su mogli povećati svoju prednost, ali pokušaj Forsberga je otišao pored vrata. U tim trenucima Leipzig je bio bolji na terenu, postigli su gosti i drugi pogodak, ali ga je pomoćni sudac poništio zbog zaleđa. Schalke nije bio suviše opasan u prvom dijelu, sve se svelo na pokoju priliku koju je imao Burgstaller, ali napadač domaćih nije imao svoj dan.

Odmah na ulasku u drugi dio utakmice Schalke je uspio izjednačiti, a strijelac je bio Klaas-Jan Huntelaar. Nizozemac je poentirao glavom nakon lijepe asistencije Caligiurija. Postavlja se pitanje zašto nitko od obrambenih igrača gostiju nije čuvao najopasnijeg igrača Schalkea koji je iskoristio njihovu nepažnju i donio izjednačenje svojoj momčadi.

I nakon pogotka Schalke je nastavio napadati i tražio je priliku za drugi pogodak, no jedinu liku imao je Coke koji je pucao s desetak metara, ali nije bio precizan. Do kraja susreta gosti nisu imali pravih prilika, pa je tako utakmica završila bez pobjednika.

Leipzig je propustio priliku da se približi Bayernu na šest bodova zaostatka, četiri utakmice prije kraja prvenstva nalazi se na drugom mjestu sa 62 boda, osam manje od Bayerna. Schalke također ne može biti zadovoljan s bodom jer se nalaze na 11. mjestu s 38 bodova i sve su dalje od Europe naredne sezone.