Solidan učinak Žižića u pobjedi Darušafake, Fenerbahče slavio u derbiju s Bešiktašom

Petar Jenjić • subota, 06.05.2017.

Odigrano je šest utakmica pretposljednjeg 29. kola turske košarkaške lige. Darušafaka je pobjedom protiv Buyukčekmecea barem privremeno skočila na treće mjesto, Gaziantep se lako obračunao s Ušak Sportifom, dok je u derbiju kola Fenerbahče nadigrao Bešiktaš...

Tri dana nakon pobjede protiv Galatasaraya, Darušafaka je uspješno odradila gostovanje kod neugodnog Buyukčekmecea, momčadi koja igra jako dobro na domaćem terenu. Ipak, Blattova momčad nije imala prevelikih problema, slavila je rezultatom 107:93 i upisala ukupno osmu uzastopnu pobjedu kojom je barem privremeno skočila na treće mjesto.

Iako je prvo poluvrijeme završilo neodlučeno, gosti su prije svega sjajnom odigranom posljednjoj četvrtinom došli do uvjerljive pobjede. Tricom Jamesa Andersona u 26. minuti došli su do vodstva (68:66) koje do kraja nisu ispustili. Nekoliko minuta prije kraja utakmice su imali i najvećih 18 koševa viška što je bilo i više nego dovoljno za pobjedu.

Najbolji je kod Darušafake bio Brad Wanamaker s 21 poenom (3/8 za dva, 3/3 za tricu, slobodna bacanja 6/7), Ante Žižić je zaključio susret s osam koševa (4/4 za dva), tri skoka, jednom asistencijom i jednom blokadom.

Domaćine je predvodio Andrija Stipanović s 20 poena (7/10 za dva, slobodna bacanja 6/7) i pet skokova.

Gaziantep je popušta i dalje čvrsto drži jednu od pozicija za doigravanje, danas su na domaćem parketu nanijeli treći uzastopni poraz Ušak Sportifu. Slavili su rezultatom 111:91 čime su upisali 15. pobjedu ove sezone, koliko ima i Pinar Karsiyaka koja je tijesno izgubila od Best Balikesira 101:99.

Sve osim prve četvrtine bila je jednosmjerna ulica. Gaziantep je polovicom druge dionice došao do tek drugog vodstva na utakmici kojeg je, za razliku od prvog, sačuvao do samog kraja utakmice. Konačnih 20 koševa prednosti nije odraz razlike u kvaliteti ovih dviju momčadi jer su sve do posljednje četvrtine gosti bili u igri.

Do pobjede ih je predvodio sjajni, tricaški raspoloženi Andy Rautins s 32 poena (1/1 za dva, 10/11 za tricu). Tomislav Ružić je odigrao nešto manje od deset minuta i za to vrijeme ostao bez poena (0/2 za dva, 0/1 za tricu) uz dvije asistencije i jednu blokadu.

Najbolji je kod gostiju bio Rolands Freimanis s 27 koševa (10/18 za dva, 1/3 za tricu, slobodna bacanja 4/4) i šest skokova.

Iako se radilo o dvoboju dviju trenutno najboljih momčadi turske lige i ekipa u najboljoj formi, Fenerbahče je bez većih problema kod kuće pobijedio Bešiktaš rezultatom 93:76. Sve osim prve četvrtine bilo je u potpuno kontroli momčadi Željka Obradovića koja će s prvog mjesta krenuti u četvrtfinalnu seriju doigravanja za prvaka.

Do pobjede ih je predvodio Bobby Dixon sa 16 poena (2/2 za dva, 4/9 za tricu), po 13 koševa su dodali Kostas Sloukas (sedam asistencija) i Ekpe Udoh.

Najbolji je kod Bešiktaša bio Vladimir Štimac s 18 koševa (7/10 za dva, slobodna bacanja 4/6) i šest skokova.

Super ligi, 29. kolo:
Buyukčekmece - Darušafaka 93:107
Gaziantep - Ušak Sportif 111:91
Tofas - Yesilgiresun 92:87 (Vasilije Micić 18p, 9as / Ricardo Ledo 34p, 7sk)
Best Balikesir - Pinar Karsiyaka 101:99 (Andrew Delano Andrews 26p / Mateusz Ponitka 24p)
Trabzonspor - Ankara Kolejliler 101:69 (Caleb Green 24p, 7sk, 8as / Ian Hummer i Dominique Morrison 21p)
Fenerbahče - Bešiktaš 93:76