Buva i Popović najbolji u porazima Bilbaa i Fuenlabrade, Čakarun u porazu Manrese

Petar Jenjić • nedjelja, 14.05.2017.

Odigrano je i posljednje 34. kolo regularnog dijela ACB lige u kojima su dobre nastupe imali hrvatski košarkaši čiji učinci ipak nisu pomogli njihovim momčadima da dođu do pobjeda...

Bilbao je sezonu zaključio četvrtim uzastopnim porazom i ukupno na desetom mjestu. Danas su poraženi na gostovanju kod Gran Canarije rezultatom 86:80 koja će u doigravanje sa sedmog mjesta.

Gosti su vodili tek u nekoliko navrata tijekom prve četvrtine, no ostatak utakmice je pripao domaćinu. Iako nije vodila s više od sedam razlike tijekom cijelog dvoboja, Gran Canaria je uspjela do samog kraja sačuvati prednost. Minutu i pol prije kraja Lapornik je smanjio na poen zaostatka (79:78), međutim, domaćin uzvraća poenima Pasečniksa i O'Neala čime rješava pitanje pobjednika.

Do pobjede ih je predvodio Albert Oliver s 14 koševa (1/3 za dva, 3/4 za tricu, slobodna bacanja 3/4) i šest asistencija. Darko Planinić je ubacio četiri poena (2/4 za dva) uz tri skoka za nešto više od 14 minuta provedenih na parketu.

Ponovno je najbolji kod Bilbaa bio Ivan Buva sa 16 poena (8/11 za dva, 0/1 za tricu) i dva skoka za nešto manje od 19 minuta na terenu.

Do glatke su pobjede došli košarkaši Baskonije na domaćem parketu protiv Fuenlabrade, slavili su s visokih 103:66 u susretu u kojem su potpuno dominirali. Već su na poluvremenu imali velikih 24 razlike (53:29), prednost koja je do kraja susreta sve više rasla.

Predvodio ih je Nicolas Laprovittola s 20 poena (6/13 iz igre, slobodna bacanja 2/2) i šest skokova, Adam Hanga je dodao 18 koševa (7/9 iz igre, slobodna bacanja 1/1).

Najbolji je kod gostiju bio Marko Popović sa 16 poena (3/7 za dva, 3/7 za tricu, slobodna bacanja 1/2), jednim skokom i tri asistencije za 29 i pol minuta provedenih na parketu.

Zahvaljujući pobjedi na gostovanju kod Obradoira košarkaši Barcelone zaključili su regularni dio sezone na razočaravajućem šestom mjestu. Iako je utakmica završila rezultatom 76:71, katalonska je momčad vodila gotovo cijeli susret, minutu i pol prije kraja s 12 razlike (76:64). Domaćin je do kraja tek uspio ublažiti poraz.

Barcelonu je predvodio Tyrese Rice sa 16 poena (6/12 iz igre, slobodna bacanja 2/2) i pet asistencije. Ante Tomić je za 23 i pol minute ostvario učinak od šest poena (3/4 za dva, slobodna bacanja 0/2), šest skokova i jedne asistencije.

Najbolji je kod Obradoira bio Mickey McConnell s 18 ubačaja (6/11 za dva, 1/4 za tricu, slobodna bacanja 3/3), pet skokova i sedam asistencija.

Momčad Tenerifa je nakon sjajnog prvog dijela sezone u drugom malo posustala, no u posljednjem kolu nisu imali prevelikih problema protiv posljednje Manrese kojoj je ovo bila posljednja utakmica u najvišem rangu španjolske košarke. Slavili su s visokih 84:51 i zaključili sezonu na petoj poziciji.

Do pobjede su ih predvodili Ferran Bassas s 14 poena (3/4 za tricu, slobodna bacanja 5/5) i sedam skokova te Will Hanley s 13 koševa (5/9 iz igre, slobodna bacanja 2/2) i deset skokova.

Kod gostiju je Marjan Čakarun ubacio 11 poena (4/10 za dva, 0/1 za tricu, slobodna bacanja 3/4) uz sedam skokova i četiri asistencije za 26 i pol minuta na terenu. Patrik Auda je također dodao 11 koševa (4/9 iz igre, slobodna bacanja 2/2).

Najneizvjesnije je bilo na utakmicama Zaragoza-Estudiantes i Unicaja-Real Betis gdje se odlučivalo o drugom putniku u drugu ligu. S obzirom na to da su i Betis i Zaragoza upisali poraze, u drugu je ligu ispala prvospomenuta momčad. Estudiantes je slavio rezultatom 90:85, dok je Unicaja pobijedila 98:89.

Madridski Real regularni je dio sezone zaključio na prvom mjestu, u posljednjem je kolu slavio nakon produžetka kod MoraBanc Andorre rezultatom 88:86.

Iako su domaćini zaostajali sedam razlike dvije minute prije kraja, uspijevaju napraviti seriju 7:0 i izboriti produžetak. Thanasis Antetokounmpo je ubacio odlučujući koš, dok je na drugoj strani Andres Nocioni promašio šut za pobjedu Reala.

U posljednju minutu produžetka Andorra je ušla s dva poena viška i napadom, no ni to im nije bilo dovoljno. Nocioni je od tragičara postao junak jer je 18 sekundi prije kraja zabio za 88:86 i slavlje svoje momčadi.

Upravo je Nocioni predvodio goste s 19 poena (2/3 za dva, 4/10 za tricu, slobodna bacanja 3/3) i devet skokova, po 11 koševa su dodali Trey Thompkins i Rudy Fernandez.

Najbolji je kod Andorre bio Giorgi Šermadini s 18 poen (8/13 za dva, slobodna bacanja 2/5) i 14 skokova.

ACB liga,34. kolo:
Gran Canaria - Bilbao 86:80
Baskonia - Fuenlabrada 103:66
MoraBanc Andorra - Real Madrid 86:88 (nakon produžetka)
Obradoiro - Barcelona 71:76
Tenerife - Manresa 84:51
Unicaja - Real Betis 98:89
Valencia - Murcia 67:70 (Bojan Dubljević 16p, 9sk / Facundo Campazzo 17p, 6sk, 5as)
Zaragoza - Estudiantes 85:90