Sjajni Ivan Buva nije spriječio poraz Istanbula na startu prvenstva

Branimir Korać • subota, 07.10.2017.

Krenulo je i tursko košarkaško prvenstvo, a u prvom kolu odličnu utakmicu odigrao je Ivan Buva koji je bio prvo ime Istanbula u porazu kod Eskisehira...

U prvom kolu turskog prvenstva Eskisehir je ugostio Istanbul BBSK i upisao pobjedu 80:76. U zanimljivom dvoboju domaćin je relativno rano stvorio visoku prednost, do sredine treće dionice održavao dvoznamenkasto vodstvo, ali gosti se nisu predavali i uspjeli su zakomplicirati dvoboj. U završnici su bili na 76:76, ali Eskisehir je ipak uspio doći do pobjede.

William Baron predvodio je domaćina s 25 poena (5/8 trica) i šest asistencija, a Earl Rowland dodao je 17 poena. Prvo ime gostiju bio je hrvatski reprezentativac Ivan Buva koji je za 35 minuta ubacio 21 poen (8/18 za dva) i uhvatio 11 skokova. Jaka Klobučar dodao je 18 poena, šest skokova i pet asistencija.

Visok poraz upisala je Darušafaka koja je gostovala kod Tofaša i neočekivano glatko izgubila 97:81. Dosta promjena u gostujućoj momčadi i očito će trebati još i dosta vremena da se stvari poslože onako kako u klubu i žele. Početak nije bio dobar, Tofaš je već na startu druge dionice bio na praktički plus 20 i mirno je odradio posao.

U pobjedničkom sastavu Samuel Mejia ubacio je 27 poena uz devet skokova, a Raymar Morgan dodao je 19 poena i osam skokova. Na drugoj strani po 16 poena upisali su William Cummings i Jajuan Johnson.

Do vrlo uvjerljive pobjede došao je Galatasaray koji je na svom parketu pregazio Gaziantep s 82:58. Gosti su imali očajan ulazak u utakmicu i prvo poluvrijeme završili su samo s 14 ubačenih poena i zaostatkom od 21 poena. Nakon takvog starta nisu imali šanse protiv kvalitetnijeg protivnika.

Brian Hopson s 20 poena i pet skokova bio je prvo ime susreta, a pratio ga je Huseyin Koksal sa 16 poena. Kod skromnih gostiju Dewayne White ubacio je 13 poena i uhvatio pet skokova, a Mark Lyons dodao je 12 poena.

U derbiju prvog kola Fenerbahče je lako izašao na kraj s Banvitom. Tri dana ranije svladao ga je u Superkupu, a u prvenstvu je još lakše došao do pobjede slaveći 80:63. Moglo je biti i uvjerljivije, domaćin je imao i 26 poena viška, ali gosti su seriju 13:0 smanjili zaostatak i u nastavku susreta nisu dopustili novo veliko odvajanje.

Jason Thompson predvodio je Fenerbahče sa 16 poena i devet skokova, a Luigi Datome dodao je 12 poena. Kod poraženih Jake Odum upisao je 24 poena, a Adonis Thomas deset poena i sedam skokova.

U drugoj turskoj ligi Selcuklu Belediyesi je u gostima svladao Duzce 95:82, a Fran Pilepić kod pobjednika je za 31 minutu ubacio 17 poena (4/5 za dva, 3/6 za tri) i podijelio šest asistencija.

Gostujuću pobjedu upisao je i Bursaspor kod Samsuna 77:73, a kod pobjednika Karlo Vragović igrao je svih 40 minuta i ubacio 23 poena (6/10 za dva, 3/7 za tri) uz šest asistencija i tri skoka.