Nakon dva produžetka Buyucekmece svladao Trabzonspor, Bešiktaš u derbiju bolji od Galatasaraya

Sportnet • subota, 16.12.2017.

Čak tri od četiri utakmice turskog prvenstva bile su poslastice za sve ljubitelje dobre košarke, napetosti i odličnih poteza. Jedino je Sakarya rutinski odradila posao i svladala Gaziantep 79:57...

PIŠE: Jan Šneler

Istanbulski derbi između Bešiktaša i Galatasaraya ponudio je pregršt napetosti. Uvijek su mečevi ovih rivala interesantni i često se pobjednik odlučuje u posljednjoj četvrtini, čak i posljednjim sekundama utakmice. Do poluvremena su se međusobno ekipe izmjenjivale u vodstvima, ono se često mijenjalo no prvu polovicu utakmice dobio je Bešiktaš s najvećim vodstvom do tada, 41:36.

Nakon što su izašli iz svlačionica, Bešiktaš je prikazao puno bolju igru. Čvrsto su držali dotadašnje vodstvo i onda konačno podigli prednost na dvoznamenkaste brojeve. Najveću prednost u tom dijelu imali su pred kraj četvrtine kada je bilo 63:50. U posljednjih deset minuta ušlo se s velikom prednošću domaćih, no unatoč vodstvu 74:64, Galatasaray radi nevjerojatno seriju 12:4 i dolazi do svega dva poena zaostatka. Imali su gosti i samo jedan poen zaostatka, međutim nisu imali prilike za povratak i uz pogođeno slobodno bacanje, Bešiktaš je došao do pobjede 80:78.

Kod domaćih Diebler je upisao 19 poena, dok je nekadašnji Cibos Strawberry dodao 15. Za Galatasaray, Hopson je upisao double double učinak sa 16 koševa i 10 skokova.

Ako je derbi u Istanbulu bio zanimljiv, onda je dvoboj Trabzonspora i Buyukcekmecea bio hollywoodski triler. Nakon početnih odmjeravanja snaga, Trabzonspor je preuzeo vodstvo i nije ga ispuštao skoro do samoga kraja. Vodili su domaći s čak 11 koševa, imali vodstvo 82:74 svega par minuta do kraja no gosti su se uspjeli vratiti i doći do neriješenih 84:84 što je značilo ulazak u produžetke.

U prvom produžetku, Trabzonspor ponovno stječe prednost, ima i vodstvo 100:97, međutim Buyucekmece dolazi do vodstva 102:100. Domaći uspijevaju vratiti rezultat u egal i ulazi se u druge produžetke. U tom dijelu, gosti su dobili krila a Trabzonspor se izgubio i na kraju je Buyucekmece slavio sa 113:105.

Odličnu utakmicu za goste odigrao je, ovoga puta bivši igrač Cedevite, Bracey Wright zabivši 27 koševa uz devet skokova i četiri asistencije. Trabzonsporu nije pomoglo niti odličnih 25 koševa, sedam asistencija i 11 skokova Amerikanca Caleba Greena.

Rutinersku utakmicu odradila je momčad Sakarye protiv Gaziantepa. Očekivalo se slavlje domaćih, a oni su već u prvih deset minuta pokazali da su im namjere ozbiljne. Imali su veliko vodstvo 20:5 koje nisu uspjeli održati ali su dobili četvrtinu s lijepih 27:14. U nastavku su samo povećavali prednost i nastojali što prije završiti utakmicu. Vodila je Sakarya i s 27 koševa razlike a na kraju su se zadovoljili s pobjedom 79:57.

Amerikanci Harris i Boothe zabili su po 16 koševa za pobjedničku momčad, dok je kod Gaziantepa isti broj koševa postigao treći Amerikanac, Lyons.

Današnji zanimljiv dan u turskom prvenstvu zatvorili su Banvit i Darušafaka. Iako manje napeta od utakmice Trabzonspora i Buyucekmecea, niti ova utakmica nije ostavila ravnodušnima ljubitelje košarke. Banvit je krenuo izvrsno te otvorio utakmicu s 11:0. Nije dugo trajalo veliko vodstvo jer je Darušafaka ekspresno vratila na 13:11, međutim Banvit je uspio zadržati prednost u prvoj četvrtini, 21:19. Prije poluvremena, vodstva su se izmjenjivala ali je Darušafaka uz puno bolju igru došla do lijepog vodstva 42:35 s kojim se otišlo na odmor.

Sve što su gradili u drugoj četvrtini, gosti su nadogradili u trećoj i došli do najveće prednosti na utakmici, 51:38 čime su ostavili dojam superiornije ekipe koja će premoćno svladati Banvit. Ipak, domaći se ne predaju, vrlo brzo rade još jednu impresivnu seriju, ovog puta 16:3 i smanjuju na svega jedan koš zaostatka. U posljednjoj četvrtini ponovno veći dio vode gosti, no u posljednjim minutama Banvit dolazi do potpunog preokreta i odnosi pobjedu 68:64.

Taylor s 13 koševa te po pet skokova i asistencija te odlični Caloiaro s 11 poena i 11 skokova predvodili su Banvit, dok je kod gostiju inspiriran bio Johnson s 19 koševa.