Petar Jenjić • utorak, 19.12.2017.

Odigrane su četiri utakmice 13. kola košarkaške Eurolige u kojima su do pobjeda stigli domaćini, a najuvjerljiviji bio je Fenerbahče koji je slavio protiv Crvene zvezde. Real je u španjolskom dvoboju bio bolji od Valencije, Panathinaikos je slavio protiv Maccabija, dok je nakon dramatične završnice kao pobjednik izašao i Žalgiris protiv Bamberga...

Fenerbahče - Crvena zvezda 82:56

Nakon tri uzastopne pobjede košarkaši Zvezde nisu uspjeli nastaviti pozitivan niz. Naprotiv, srpska momčad potpuno je pregažena na gostovanju kod Fenerbahčea, upisavši poraz rezultatom 82:56.

Utakmica je bila neizvjesna tek prvih 20 minuta kada je gostujuća momčad uspijevala držati priključak. Fenerbahče je na odmor otišao s osam poena viška (41:33), da bi odličnom trećom četvrtinom, koju je dobio sa 21:9, riješio pitanje pobjednika.

Tursku je momčad do pobjede predvodio Jan Vesely s 15 poena i osam skokova, dok su po 13 koševa dodali Brad Wanamaker i Luigi Datome. Jedini dvoznamenkast kod Zvezde bio je Ognjen Dobrić s 15 poena.

Žalgiris - Bamberg 88:84

Treću uzastopnu pobjedu, a osmu ukupno upisali su košarkaši Žalgirisa koji su na domaćem parketu svladali njemački Bamberg rezultatom 88:84. Litavska momčad ovom je pobjedom došla do omjera 8-5, dok je Bambergu ovo sedmi poraz, uz koji ima i šest slavlja.

Domaćin je imao deset koševa prednosti (64:54) na otvaranju drugog poluvremena, na krilima raspoloženog Arturasa Milaknisa. Ipak, gosti se ne predaju i do kraja treće četvrtine dolaze do izjednačenja. Žalgiris je i u preostalih deset minuta konstantno bio u vodstvu, no Bamberg nije posustajao. Daniel Hackett smanjio je zaostatak na dva koša (86:84) 25 sekundi prije kraja, no to je bilo sve od gostiju. Pobjedu litavske momčadi potvrdio je Aaron White s linije slobodnih bacanja.

Arturas Milaknis s 20 poena predvodio je Žalgiris do pobjede, Paulius Jankunas je dodao 17 koševa i pet skokova. Najbolji je kod gostiju bio Dorell Wright s 22 poena, Leon Radošević susret je zaključio s 11 koševa (4/5 za dva, slobodna bacanja 3/4), jednim skokom i asistencijom za 33 minute na terenu.

Panathinaikos - Maccabi Tel Aviv 89:76

Četvrtu pobjedu u posljednjih pet utakmica upisao je grčki Panathinaikos koji je na domaćem parketu bez većih problema bio bolji od Maccabi Tel Aviva rezultatom 89:76. Šesti je to poraz izraelske momčadi, a drugi uzastopni.

Od samog početka utakmice domaćin se postavio puno bolje, iako nije uspijevao doći do dvoznamenkaste prednosti. Ipak, slabo Maccabijevo otvaranje drugog poluvremena, u kojem nije postigao niti poena, jako dobro iskoristio je Panathinaikos i vrlo brzo stekao značajniju razliku. Grčka momčad uskoro je došla i do 16 poena viška (72:56) koju je do kraja susreta sačuvala bez prevelikih problema.

Napadački vrlo izjednačenu momčad Panathinaikosa do pobjede su s po 15 poena predvodili K.C. Rivers i James Gist (deset skokova). Najbolji je u redovima Spahijine momčadi bio Norris Cole s 14 koševa.

Real Madrid - Valencia 91:72

Do sedmog slavlja u najjačem europskom košarkaškom natjecanju stigao je Real Madrid koji je u španjolskom dvoboju bio bolji od Valencije rezultatom 91:72. Španjolski prvak tako je izgubio i desetu utakmicu ove sezone u Euroligi, uz koju ima tek tri pobjede.

Domaćin je od polovice druge četvrtine igrao bez Luke Dončića koji je u vrlo kratkom razdoblju dobio dvije tehničke zbog protesta i bijesan napustio teren. Ipak, i bez slovenskog košarkaša Real je bez većih problema uspio doći do pobjede, vodio je većim dijelom susreta kojeg je prelomio odličnom posljednjom četvrtinom (27:14).

Real je do slavlja predvodio Facundo Campazzo s 14 koševa i osam asistencija, po 12 poena dodali su Felipe Reyes, Jaycee Carroll, Trey Thompkins (11 skokova) i Walter Tavares. Najbolji je kod Valencije bio Bojan Dubljević s 18 koševa, dok Damjan Rudež nije nastupio.