Valencia lakoćom svladala Joventut, Betis do četvrte pobjede u nizu

Petar Jenjić • subota, 30.12.2017.

Odigrano je šest utakmica 14. kola španjolske ACB lige. Valencia se lakoćom obračunala s Joventutom, kao i Iberostar Tenerifi protiv Gran Canarije, dok je Bilbao na domaćem parketu u samoj završnici uspio preokrenuti zaostatak protiv Unicaje i upisati pobjedu...

Gran Canaria nije imala nikakve šanse na gostovanju kod Iberostar Tenerifa, upisavši poraz 92:71. Osma je ovo pobjeda domaćina u sezoni, a četvrta u posljednjih pet utakmica, čime se izjednačila s današnjim protivnikom na omjeru 8-6. Nakon odlično odigranog prvog poluvremena domaća momčad je imala 25 koševa viška (55:30) koje je bez većih problema sačuvala do kraja.

Tenerife je do pobjede predvodio Davin White s 23 poena, Javier Beiran dodao je 16 koševa i osam skokova. Marcus Eriksson s 20 koševa i Xavi Rabaseda s 18 poena bili su najbolji kod gostiju.

Sličnu utakmicu gledali smo i u Valenciji gdje je istoimeni domaćin slavio protiv Joventuta sa 102:81 i tako mu nanio četvrti poraz u posljednjih pet utakmica, deveti ukupno. U vrlo efikasnoj prvoj četvrtini domaćin je došao do vodstva 34:22, a u preostalih 30 minuta tek je jednom ispustio dvoznamenkastu prednost.

Rafa Martinez s 19 koševa i sedam asistencija bio je najbolji kod Valencije, Damjan Rudež dodao je osam poena (4/5 za dva, slobodna bacanja 0/1), jedan skok i tri asistencije za 21 i pol minutu provedenu na parketu. Po 12 koševa za Joventut ubacili su Albert Ventura (pet skokova) i Simon Birgander (osam skokova).

Nakon deset poraza na otvaranju sezone, Real Betis se uspio pribrati, a danas je stigao do četvrte uzastopne pobjede. Na domaćem parketu bio je bolji od Zaragoze rezultatom 70:67 i tako nanio gostima šesti poraz u nizu. Minutu i pol prije kraja Zaragoza je imala dva koša viška (67:65), no koš i dodatno slobodno bacanje Lukea Nelsona i poeni Ryana Kellyja donijeli su pobjedu Betisu koji je uspio obraniti posljednji napad.

Blake Schilb s 19 koševa i Luke Nelson s 18 poena bili su najbolji u pobjedničkim redovima. Najbolji je kod gostiju bio Jonathan Barreiro s 12 koševa, Lovro Mazalin ubacio je dva poena (1/2 za dva, 0/1 za tricu) i dodao jednu asistenciju za pet i pol minuta na terenu.

Istim rezultatom slavio je i Bilbao kod kuće protiv Unicaje i tako euroligašu nanio sedmi ovosezonski poraz. Sedam minuta prije kraja gosti su imali devet koševa viška (60:51), no nisu uspjeli izdržati do kraja. Vrlo brzo ispustili su prednost, a Bilbao je uspio sačuvati do kraja, iskoristivši slabije izvođenje slobodnih bacanja svojih protivnika.

Alex Mumbru s 15 koševa bio je najbolji kod Bilbaa, dok je Lucio Redivo dodao 14 poena. Goste je predvodio Giorgi Shermadini s 19 koševa i pet skokova.