Sportnet • petak, 02.03.2018.

Večeras su odigrane dvije utakmice 25. kola francuskog Le Championnata. Nice je kod kuće svladala Lille s 2:1 dok je Monaco istim rezultatom slavio protiv gostiju iz Bordeauxa. Hrvatski reprezentativac Danijel Subašić branio je za svoj Monaco cijelu utakmicu i iako je primio pogodak, ostavio je odličan dojam.

AUTOR: Stipe Dedić

Monaco je pobjedom nad Bordeauxom nastavio nevjerojatnu seriju. Naime, klub iz Kneževine doživio je tek jedan poraz u posljednjih 17 utakmica.

28. kolo francuskog prvenstva otvorili su Nice i Lille. Domaćini su poveli već u petoj minuti kada je Balotelli glavom u mrežu skrenuo ubačaj Wylana Cypriena za svoj 14. pogodak u prvenstvu i ukupno 3000. pogodak za Nice u Ligue 1. Nice je tako postala tek sedma momčad s 3000 postignutih pogodaka u prvom razredu francuskog nogometa. Prije nje to su napravili Marseille, St. Etienne, Bordeaux, Sochaux, Monaco i Lyon.

Lille je prvi udarac na gol uopće uputio u 22. minuti utakmice, no i toj je prilici prethodila kriva predaja lopte igrača Nice. Pucao je na koncu Lebo Mothiba doduše snažno, no ipak neprecizno pa vratar domaćih Benitez nije trebao niti reagirati.

Do kraja prvog dijela Nice je stvorila još nekoliko dobrih situacija. Prvo je Seri slabo pucao iz dobre prigode nakon dodavanja Saint-Maximina, a onda su nakon udarca iz kuta u 39. minuti pokušali Saint-Maximin i Cyprien, no oba je pokušaja obrana požrtvovno blokirala.

Lille do izjednačenja dolazi u sedmoj minuti nastavka. Luiz Araujo fenomenalno je povukao loptu debelo sa svoje polovice igrališta, pronašao Nicolasa Pepea na desnoj strani, Pepe je povratnom loptom pronašao Arauja samog u kaznenom prostoru, a brazilski krilni napadač bez problema zabio je za izjednačenje.

Konačnih 2:1 postavio je u 81. minuti Cyprien lijepo iz prve pogodivši nakon ubačaja Souqueta.

Nice je s ovih 2:1 okončala niz od sedam utakmica bez pobjede, dok je Lille svoj negativan niz produžio na pet utakmica. Bila je ovo i trinaesta međusobna utakmica ovih dvaju protivnika za redom u kojoj Lille nije uspio doći do sva tri boda. Posljednji puta momčad Christophea Galtiera Nicu je svladala prije gotovo šest godina. Domaćini su se s ova tri boda uključili u borbu za petu poziciju, dok je Lille i dalje u zoni ispadanja i vodi tijesnu bitku za ostanak.

U drugoj utakmici večeri Monaco je s 2:1 bio bolji od Bordeauxa. Monaco je odlično otvorio susret s dvije stopostotne prigode. Prvo se u šansi našao Jovetić nakon odličnog dodavanja Fabinha, no uspio je pogoditi samo vanjski dio mreže. Ghezzal u 27. promašuje zicer, odnosno pogađa prečku iz gotovo stopostotne prilike.

Ono što već i ptice na grani znaju je da ako ne iskoristite svoje prilike, gotovo ćete sigurno primiti pogodak na drugoj strani. Upravo to se dogodilo Monacu u 32. minuti. Sabaly se prošetao kroz nekoliko igrača Monaca, a onda sjajno pronašao Vadu u kaznenom prostoru domaćina. Argentinski vezni igrač iz prve je snažno opalio po lopti i pogodio suprotne rašlje našeg Subašića.

Monaco ipak do odmora uspijeva doći do izjednačenja. Fabinho je ukrao loptu na sredini terena, a Lamar je sjajno uposlio Jovetića koji lukavo zabija u prvi kut za 1:1.

Za konačnih 2:1 zabio je Rony Lopez u 69. minuti, iako je više od pola posla napravio Djibril Sidibe koji je požrtvovno dostigao jednu gotovo pa izgubljenu loptu i zavrnuo u sredinu za Lopeza, a ovaj zabija za 2:1.

S nova tri boda Monaco je na drugom mjestu tablice otvorio pet bodova razlike pred trećeplasiranim Marseilleom, dok Bordeaux drži relativno sigurno mjestu u sredini tablice, osam bodova od zone ispadanja i velikih 11 daleko od Europe.