Sportnet • petak, 02.03.2018.

Euroligaški petak obilježila su dva lijepa i košarkaški uzbudljiva derbija između Panathinaikosa i Olympiakosa te Real Madrida i Fenerbahčea. U oba slučaja gosti su došli do pobjede...

PIŠE: Jan Šneler

Iako su antički Grci bili poznati po dramskom izražaju, moderna drama, puna preokreta i propuštenih prilika odigrala se večeras u Ateni. Panathinaikos je ugostio mrskog rivala Olympiakosa u 24. kolu Eurolige.

Utakmica nije mogla ići u boljem smjeru za goste. Nakon početnog izmjenjivanja vodstva, Olympiakos je sredinom druge četvrtine preuzeo potpunu kontrolu nad utakmicom i počeo voditi s ozbiljnijom dvoznamenkastom razlikom. Taman pred odmor bilo je i velikih 30:43 za Olympiakos, no domaćin se uspio malo vratiti i sa -9 otići na poluvrijeme.

U nastavku još bolji Olympiakos, rastrčan, precizan i neumoljiv. Brzo stječu dvoznamenkastu prednost, ponovno odlaze na veću razliku te se konačno s 50:62 odlazi u posljednjih 10 minuta. Iako su svi očekivali da će ovo Olympiakos mirno privesti kraju, prednost se polako topila, ali Olympiakos je i dalje svega 2:45 minuta do kraja vodio 64:70.

Panathinaikos predvođen Riversom i Mikeom Jamesom radi seriju 7:0 i dolazi do vodstva 71:70 na svega 70 sekundi do kraja. Prekršaj radi Calathes na Spanoulisu koji pogađa prvo, ali promašuje drugo bacanje te se s rezultatom 71:71 odlazi u produžetke. Imale su obje momčadi još napada međutim lijepom blokadom Papanikolaou je spriječio pobjedu Panathinaikosa.

U produžetku se izmjenjivalo vodstvo te kao da se čekalo da netko prvi pogriješi. Dosta slabo je odigrao produžetak Calathes te je upravo njegovim promašajima Olympiakos došao do vodstva 82:86 što im je bilo dovoljno za konačnu pobjedu 85:87.

Calathes je ipak odigrao dobru utakmicu s 23 poena i 10 asistencija, dok je kod Olympiakosa najbolji bio Roberts s 18 koševa i dva skoka.

U Madridu su igrači iz Fenerbahčea imali start iz snova. Nakon svega nekoliko minuta imali su vodstvo 2:14, ali Real se vratio u igru. U nastavku utakmice izmjenjivala su se vodstva, čas su jedni vodili, čas drugi te je bilo puno izglednije da ova utakmica ode u neizvjesnost produžetaka od one u Ateni.

Sve razlike bile su male te su se praktički iz napada u napad mijenjale. Ipak, u posljednjoj dionici igre, Fenerbahče je pokazao više kvalitete te je uspio održati vodstvo, doći do lijepih 78:84 minutu i pol do kraja te na kraju slaviti s 83:86. Kod poraženog Reala Carroll je bio najefikasniji s 15 koševa, dok je Dončić zabio 14. Za Fenerbahče standardno dobar Sloukas postigao je 20 koševa i dodao tri skoka i četiri asistencije.

Iako su joj šanse za prolazak dalje još uvijek male, Crvena zvezda i dalje ne odustaje te je u Beogradu pobjedom nad Unicajom došla do 10. pobjede u natjecanju. Već u drugoj četvrtini Zvezda je preuzela vodstvo i počela kontrolirati tijekom susreta.

U trećoj četvrtini tu su prednost još malo i povećali da bi ju u posljednjih deset minuta i sačuvali. Imala je Zvezda potrebnu koncentraciju i mirnoću u pucanju slobodnih bacanja u posljednjim trenucima utakmice. Na kraju prvak ABA lige slavio je s 80:76. Iskusni Rochestie bio je najbolji u redovima Zvezde s 21 košem i četiri asistencije, dok je za Unicaju Waczynski postigao 13 poena.