Sportnet • četvrtak, 01.03.2018.

Večeras je na rasporedu bilo pet utakmica 24. kola Eurolige. Žalgiris je kod kuće s 90:74 bio bolji od Barcelone, CSKA je bez problema došao do pobjede u Tel Avivu, dok je Milano stigao do osme pobjede ove sezone protiv Anadolu Efesa. Pobjede su ostvarile dvije španjolske ekipe, Valencia i Baskonia i to protiv Bamberga, odnosno Khimkija.

AUTOR: Stipe Dedić

Favoriti su večeras ostvarili svih pet pobjeda, što je poprilično visok postotak barem kada je Euroliga u pitanje. CSKA je ostao usamljen na vrhu tablice, dok je Žalgiris nastavio s odličnim rezultatima i protiv u posljednje vrijeme vrlo dobre Barcelone.

U prvoj utakmici današnjeg programa Žalgiris je s uvjerljivih 90:74 bio bolji od Barcelone. Ono što se iz samog rezultata da iščitati je da su domaćini prilično sigurno apsolvirali inače vrlo tešku utakmicu. Barcelona je bila u vodstvu jako kratko, odnosno do rezultata 9:9 u prvoj četvrtini, a ostatak je utakmice pripao isključivo Žalgirisu. Prvu dionicu domaćini su dobili s 19:15 tricom Milaknisa dvije sekunde prije isteka vremena. U drugoj su gosti držali priključak, no Žalgiris je do poluvremena uspio prednost povećati na deset poena razlike, odnosno na 44:34.

Drugo su poluvrijeme obje ekipe otvorile serijama. Prvo se Žalgiris odvojio na petnaest poena razlike, da bi Barcelona serijom 8:2 vratila na minus devet. Ipak, domaćini u nastavak četvrtine ulaze puno bolje i svoju prednost uspijevaju podići na, pokazalo se nedostižnih dvadeset poena razlike. Žalgiris se ovom pobjedom popeo na omjer 15-9 i trenutačno drži četvrtu poziciju, dok je Barcelona s čak 17 poraza trenutno pretposljednja momčad Eurolige.

Alex Toupane predvodio je Žalgiris s 21 poenom, dok je Kevin Pangos dodao 18 i pritom podijelio pet asistencija. Oriola je za goste ubacio 18 poena. Drugi najefikasniji u redovima Barcelone bio je Ante Tomić koji je za samo 15 minuta provedenih na parketu zabio 11 poena, gađajući savršenih 5/5 iz igre.

Vodeća momčad Eurolige bez problema se obračunala s Maccabijem našeg Nevena Spahije. CSKA je usred Tel Aviva slavio s 93:73. Maccabi je bio u vodstvu punih deset sekundi utakmice, a sve ostalo pripalo je gostima iz Moskve. Prva četvrtina završila je s 18:24, a ključnu je prednost CSKA stvorio u drugoj te su Rusi na poluvrijeme otišli s velikih 52:36. Sve što je Maccabi uspio do kraja je u dva navrata se približiti na jedanaest razlike, no gosti su svaki put dobro odgovorili na bilo kakav pritisak domaćina. Na kraju, uvjerljivih 93:73 za najbolju momčad lige. De Colo je s 19 poena bio najefikasniji na utakmici. Cory Higgins dodao je za goste 16 poena, dok je u redovima Maccabija najbolji bio Norris Cole s 13 poena. Unatoč porazu, Maccabi je i dalje osmi, to jest drži posljednje mjesto koje vodi u doigravanje.

Valencia je kod kuće bila uvjerljiva protiv Bamberga. Domaćini su slavili s 86:70 iako je na poluvremenu bilo samo tri razlike za Valenciju. Do kraja pretposljednje dionice Španjolci su svoju prednost povećali na šest razlike iako su u jednom trenutku imali i 11 poena prednosti. Početak posljednje dionice označio je i kraj svih nada za goste pošto je Valencia prvenstveno poenima Alberta Abaldea otvorila velikih petnaest poena prednosti, a ta je razlika u jednom trenutku narasla na +21. Na kraju 86:70 za domaćine u prilično jednosmjernoj utakmici koja ionako nije imala prevelike konotacije što se borbe za doigravanje tiče. Za domaćine je ovo bila tek deveta pobjeda u 24 utakmice i time su izjednačili omjer s Bambergom i trenutačno drže dvanaestu i trinaestu poziciju na tablici. Spomenuti Abalde bio je najefikasniji igrač utakmice s 19 poena, dok je Leon Radošević za Bamberg u 11 minuta zabio tek pet poena.

Milano je stigao do osme pobjede svladavši posljednju momčad lige Anadolu Efes s 77:64. Gosti su bili bez Krune Simona koji i dalje izostaje zbog bizarne ozljede. Sve je u ovoj utakmici bilo gotovo već na poluvremenu. Iako su nakon prvih deset minuta momčadi bile poravnate, u drugoj je Milano doslovno isprašio goste i odnio na poluvrijeme velikih 44:29. Uspjeli su košarkaši Milana u četvrtoj doći i do 20 poena razlike, no uspjeli su gosti do kraja smanjiti na konačnih 77:64. Amath M'Baye zabio je 14 poena za Milano, dok su Goudelock i Jerrells dodali po 13. Weems je za Efes ubacio 19, a time je zaradio titulu najefikasnijeg igrača susreta.

U posljednjoj utakmici večeri Baskonia je s 87:77 bila bolja od Himkija. Rusi su dobro otvorili, te su nakon deset minuta imali osam poena prednosti, u jednom trenutku druge četvrtine to su podigli na deset razlike, no Baskonia je na krilima Beauboisa i Šengelije napravila seriju 22:7 i otišla na poluvrijeme s prednošću 44:39. Domaćini su s boljom igrom nastavili i u trećoj dionici koju su dobili s dvanaest poena razlike. Na kraju sigurnih 87:77 za Baskoniju čime su domaćini stigli do jedanaeste pobjede i približili se osmom Maccabiju na samo pobjedu zaostatka. Upravo su Beaubois i Šengelia bili najefikasniji u redovima Baskonije. Prvi je zabio 16, dok je Gruzijac dodao 15 poena. Šved je za Himki 23 poena, a Anthony Gill 21.