Baskonia u četvrtfinalu, Maccabi se oprašta od Eurolige

Sportnet • petak, 30.03.2018.

U pretposljednjem kolu Eurolige, utakmica između Baskonije i Maccabija bila je interesantna jer se direktno odlučivalo o putniku u četvrtfinale...

PIŠE: Jan Šneler

Težak posao imao je Maccabi Tel Aviv. Osim što je momčad Nevena Spahije trebala slaviti protiv Baskonije, u posljednjem kolu morala bi i dobiti Valenciju, dok bi Baskonia na svom terenu trebala izgubiti od Anadolu Efesa. Ipak, već jučer su sve kombinacije pale u vodu jer je Baskonia pobjedom potvrdila četvrtfinale.

Napeto je bilo u Španjolskoj u prvom dijelu. Iako je Baskonia vodila većim dijelom poluvremena, Maccabi se nije predavao. Imali su domaći vodstvo 34:24 sredinom druge četvrtine, no na odmor se otišlo s malim vodstvom domaćih 38:34.

Niti treća četvrtina nije donijela rasplet. Ponovno Baskonia ima vodstvo 51:41, no Maccabi još jednom ne posustaje i vraća utakmicu u egal. Nešto više od minutu prije kraja treće dionice, Norris Cole postiže tricu za 53:53. U posljednjoj četvrtini Maccabi je ipak pao.

Kontrolirali su igru domaći, a onda ponovno došli do magičnih 10 razlike, 74:64, nakon kojeg više nije bilo povratka te su na kraju slavili s 83:72. Johannes Voigtmann postigao je 14 koševa za domaću momčad, dok je isti broj koševa upisao i Pierre Jackson za poraženi Maccabi.

U preostalim utakmicama, borba se vodila za konačni plasman prije četvrtfinala. Fenerbahče je u Rusiji svladao Himki. Turski klub se bori za drugo mjesto s Olympiakosom i zbog lošijeg omjera s Grcima nužna im je pobjeda i u posljednjem kolu ako žele u četvrtfinale ući kao drugoplasirani.

Himki je dugo bio u igri protiv Fenerbahčea, no u trećoj četvrtini Turci daju gas više i odlaze na pristojnu razliku koju su povećali do kraja i slavili s 64:73. Kod Himkija je standardno najbolji bio Aleksej Šved s 19 poena, dok je Fenerbahče predvodio Brad Wanamaker s 14 koševa.

Što se tiče preostale dvije utakmice, pravog naboja nije bilo jer su sve momčadi već odavno ispale iz utrke za play-off fazu natjecanja. Barcelona, koja je potpuno neprirodno na pretposljednjem mjestu, uspješno je svladala posljednji Anadolu Efes s 83:107. Uz odličnog Thomasa Heurtela koji je postigao 20 koševa i dodao 9 asistencija, u dresu Barcelone iskazao se i Ante Tomić s 15 poena i četiri skoka. Što se tiče Efesa, Brock Motum postigao je 19 poena, a hrvatski reprezentativac Krunoslav Simon 10 koševa za nešto manje od pola sata igre.

Na gostovanju kod Bamberga, Milano je upisao jubilarnu 10. pobjedu ove sezone u Euroligi. Slavili su gosti s 78:83, a najbolji u redovima talijanskog kluba bio je Vladimir Micov s 14 koševa. Talijan u dresu Bamberga, Daniel Hackett postigao je 19 koševa, a valja istaknuti i solidnu partiju Leona Radoševića koji je ostvario učinak od 13 koševa i pet skokova.