Luka Medić • nedjelja, 08.04.2018.

U susretu 29. kola Bundeslige Borussia je u Dortmundu bila bolja od Stuttgarta, a Eintracht i Hoffenheim odigrali su neriješeno...

Borussia iz Dortmunda iskoristila je kiks Schalkea i slavljem nad Stuttgartom od 3:0 približila se drugoplasiranoj momčadi na samo bod zaostatka. Borussia se tako vrlo brzo oporavila od teškog poraza od Bayerna i novom pobjedom pet utakmica prije kraja prvenstva povećala je prednost nad Leipzigom u borbi za Ligu prvaka.

Borussia je povela u 38. minuti prekrasnim pogotkom Pulišića. Američki reprezentativac hrvatskih korijena primio je loptu na desnoj strani, uputio je pred sama vrata prema Batshuayiju, no lopta je dobila čudnu putanju, preletjela i belgijskog napadača, ali i vratara gostiju Zielera i od vratnice se odbila u mrežu.

S minimalnom prednošću Borussije otišlo se na odmor, a odmah po povratku sa stanke, domaćini su povećali prednost. Dahoud je preciznim dodavanjem na vrhu kaznenog prostora pronašao Batshuayija koji je iz prve proslijedio loptu na stranu prema Sahinu. Sahin je ušao u kazneni prostor i vratio loptu natrag prema natrčalom Batshuayiju, a Belgijac je poentirao za 2:0. Desetak minuta kasnije Borussia je još jednom povećala prednost, a konačnih 3:0 postavio Philipp koji je u mrežu pospremio odbijenu loptu, nakon što mu je Zieler obranio prvi pokušaj s desetak metara.

Pet kola prije kraja Borussia je ostala na trećem mjestu, ali s 51. bodom stigla je na samo bod zaostatka od drugoplasiranog Schalkea. S druge strane, Stuttgart se s novim porazom udaljio od Europe. S 38 bodova drži deveto mjesto na tablici. Za tjedan dana na rasporedu je veliki Ruhrski derbi, Schalke će dočekati Borussiju u izravnoj borbi za drugo mjesto. Stuttgart će pak dočekati Hannover.

U drugoj utakmici dana Eintracht Nike Kovača u Frankfurtu je dočekao Hoffenheim. Momčadi su to koje je prije susreta na tablici dijelilo tri boda, pa je ovo bio ključan susret za obje momčadi u borbi za Europu. Domaćini su bili blagi favoriti, a susret je završen bez pobjednika 1:1. Hrvatski nogometaš Andrej Kramarić zaigrao je za Hoffenheim od prve minute, a izašao je van u 57. minuti susreta. S druge pak strane, Kovač nije mogao računati na Antu Rebića, koji je još uvijek ozlijeđen.

U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, ali bilo je prilika na obje strane, Luki Joviću udarac je obranio Baumann, dok je Kramarićev udarac zaustavila vratnica. U prilici za pogodak bio je i Gnbary, no nije uspio pogoditi okvir vrata. I dok je prvi dio završio bez pogodaka, u prvih deset minuta drugog dijela postignuta su dva pogotka, po jedan na svakoj strani. U 50. minuti Wolf je s desne strane centrirao u kazneni prostor, poslao je prizemnu loptu, Jović se najbolje snašao između dva čuvara i loptu je poslao u mrežu iza Baumanna.

No, slavlje domaćih trajalo je svega nekoliko minuta. Gosti su povukli polukontru, Uth je uposlio Gnabryja koji je prošao pored svog čuvara i s desetak metara poentirao je za izjednačenje. Iako je bio u dosta težoj situaciji nego u prvom dijelu kada nije bio precizan, ovog puta bio je dovoljno smiren da pogodi suprotan kut i, kako će se pokazati, svojoj momčadi donese vrijedan bod u borbi za Europu.

Nakon 29 kola Eintracht drži četvrto mjesto, posljednje koje vodi u Ligu prvaka, ali ima jednako bodova kao Leipzig, 46, koji ima i utakmicu manje. Hoffenheim je ostao na sedmom mjestu s tri boda manje od Eintrachta i Leipziga. Sljedećeg vikenda Eintracht ide na teško gostovanje kod Bayera, dok će Hoffenheim ugostiti posljednji HSV.