SP 2018., skupina G, 1. kolo, 18.06.2018, 17:00 h, Soči, Fišt Arena
Suci: Janny Sikazwe (Zambija), Jerson dos Santos (Angola), Zakhele Siwela (Južna Afrika)
Romelu Lukaku 69', 75'
3:0(0:0) Panama
Panama

Petar Jenjić • ponedjeljak, 18.06.2018.

Belgija je, kao što se i moglo očekivati, pobjedom otvorila nastup na Svjetskom prvenstvu. U Sočiju ih je čekao dvoboj protiv Paname koja ipak nije bila ravnopravan protivnik, iako se dobro držala u prvom poluvremenu. Tri pogotka bila su i više nego dovoljna Belgijcima za tri boda...

Mousa Dembele
74'
16
Thorgan Hazard
83'
22
Nacer Chadli
90'
Gabriel Torres
63'
10
Ismael Diaz
63'
18
Luis Tejada
73'
Hernan Dario Gomez

Apsolutno zasluženu pobjedu upisala je Belgija u prvom susretu skupine G. U utakmici odigranoj u Sočiju Belgijci su za protivnika imali Panamu koju su uspjeli svladati s 3:0, iako sve do drugog poluvremena nisu uspijevali probiti protivničku obranu.

Dva se puta u strijelce upisao Romelu Lukaku, jedan, ali prekrasan pogodak postigao je Dries Mertens i to je bilo sasvim dovoljno za tri boda. S druge strane, Panama se u debiju na svjetskim prvenstvima pokazala u dobrom svijetlu.

Slika 2 od 2.

Kao što se i moglo očekivati u uvodnim se minutama mogla vidjeti opsada panamskog gola. Odmah na otvaranju susreta priliku je imao Romelu Lukaku u petercu, ali pucao je preko gola. Pokušavali su u narednim minutama Yannick Carrasco i Dries Mertens, zatim je Eden Hazard presjekao jednu loptu nakon lošeg dodavanja Romana Torresa, ali ništa nije ulazilo u gol.

Odličnu prilika imala je Belgija u 21. minuti kada je panamski vratar skrenuo ubačaj Kevina De Bruynea, dovoljno da Lukaku ne dođe do lopte. Iako se može reći kako Belgijci nisu bili dovoljno mirni u završnici, Panama je itekako mogla biti zahvalna vrataru Jaimeu Penedu koji je imao nekoliko jako dobrih reakcija.

Nije Panama dugo odolijevala u drugom poluvremenu, tek nešto manje od dvije minute. Fidel Escobar nije najbolje uspio očistiti opasnost iz svog kaznenog prostora i glavom je odbio loptu do Mertensa koji sjajno i neobranjivo puca isprve za vodstvo Belgije.

Slika 1 od 1.

Probudili su se Panamci nakon primljenog pogotka, a najbolju priliku do tada na susretu imao je Michael Murillo koji se našao sam pred Thibaut Courtoisom, no vratar Belgije obranio je njegov pokušaj.

Odolijevala je obrana Paname sve do 69. minute kada je sjajno vanjskom De Bruyne pronašao Lukakua u kaznenom prostoru, a napadač Manchester Uniteda glavom iz blizine poentirao. Drugi pogodak na susretu Lukaku je postigao šest minuta kasnije, a ovoga puta u ulozi asistenta našao se Hazard koji je povukao kontru i proigrao napadača koji pogađa za 3:0.

Rezultat se u Sočiju nije promijenio sve do kraja utakmice.