Vodeni sportovi

Srbija četvrti put zaredom do titule europskog prvaka, Filip Filipović MVP

Branimir Korać • nedjelja, 29.07.2018.

Vaterpolisti Srbije odnijeli su titulu europskih prvaka. Četvrti put zaredom zasjeli su na krov Europe i tako potvrdili dominaciju. U finalnom dvoboju u Barceloni svladali su Španjolsku boljim izvođenjem peteraca...

Bez obzira što je Srbija kvalitetnija od Španjolske, nije se niti očekivala lagana utakmica u finalu. Domaćin je silno motiviran ušao u susret, nikada nije osvojio titulu europskog prvaka, a sada je priliku za to imao pred svojim navijačima. Međutim nije uspio, Srbija je slavila boljim izvođenjem peteraca s ukupnih 12:10.

Iako su Španjolci zaustavili Filipa Filipovića koji je šutirao 0/6 iz igre, nije bilo dovoljno. Na kraju je odnio titulu MVP-a, a seriju peteraca otvorio je samouvjereno i tu su Savićevi izabranici krenuli prema zlatu.

Španjolska je dobro otvorila utakmicu i u prvoj četvrtini ostavila Srbiju bez postignutog pogotka. Nije to uspjela bolje iskoristiti te je imala samo 1:0 nakon prvih osam minuta zahvaljujući golu Blaija Mallaracha.

Nakon što je Prlainović poravnao na startu druge dionice, uslijedilo je novo dobro španjolsko razdoblje i domaćin golovima Granadosa i Perronea stvara razliku te se odvaja na 3:1.

Srbija se uspjela vratiti, ali Perrone sa zvukom sirene ipak donosi Španjolskoj 4:3 prednost na odmoru.

Odmah na početku drugog poluvremena Del Toro vraća Španjolsku na plus dva, no nakon toga Srbija podiže igru, radi seriju 3:0 te se činilo da preuzima kontrolu nad susretom. Nije se uspjela odvojiti, Španjolci su zadržali priključak i na kraju dvoboja na semaforu je stajalo 7:7.

Prilikom izvođenja peteraca jedini koji nije zabio bio je u trećoj seriji Francisco Fernandez Miranda, a kada je Miloš Ćuk pogodio u petoj seriji, moglo je krenuti slavlje Srbije.

Uz već spomenutu titulu najboljeg igrača za Filipovića, najbolji strijelac Prvenstva je Grk Ioannis Fountoulis, a Španjolac Dani Lopez Pinedo odnio je titulu najboljeg vratara.

Dva pogotka za Srbiju u finalu postigao je Andrija Prlainović, a po jedan su dodali Dušan Mandić, Miloš Ćuk, Milan Aleksić, Nikola Jakšić i Stefan Mitrović. Kod Španjolske po dva gola postigli su Felipe Perrone i Blai Mallarach dok su po jedan dodali Alberto Munarriz, Alvaro Granados i Miguel del Toro.