Budućnost u posljednjim sekundama do pobjede, Barcelona do petog slavlja u nizu

Petar Jenjić • petak, 11.01.2019.

Odigrano je preostalih pet utakmica 18. kola Eurolige gdje je do pobjede ubačajem tri sekunde prije kraja stigla Budućnost protiv Darušafake. Barcelona je do pete pobjede u nizu stigla protiv Panathinaikosa, dok je iznenađujuće visoku pobjedu upisao Maccabi na gostovanju kod CSKA...

Po prvi puta od 12. veljače 2004. godine Maccabi Tel Aviv slavio je na gostovanju kod CSKA Moskve. Izraelska momčad pobijedila je rezultatom 93:76 te tako Moskovljanima nanijela peti poraz sezone. Veći dio susreta bio je izjednačen, a gosti su utakmicu prelomili u posljednjih deset minuta koje su dobili sa 29:14.

Do slavlja ih je predvodio Yovel Zoosman s 15 koševa i šest skokova, dok je Johnny O'Bryant dodao 14 poena i pet skokova. Po 16 poena u dresu CSKA ubacili su Nando De Colo (šest asistencija) i Will Clyburn.

Dramatična utakmica odigrana je u Podgorici gdje je do minimalne pobjede stigla Budućnost koja je sa 75:74 bila bolja od Darušafake čime je prekinula niz od šest poraza. S druge strane, turska momčad ostaje na posljednjem mjestu.

Budućnost je uoči posljednjih deset minuta vodila s 58:53, a tijekom posljednje četvrtine gotovo stalno vodila. Iako je nešto više od dvije minute prije kraja gubila sa 72:66, Darušafaka se nije predavala pa je s dvije trice stigla do izjednačenja. Nakon jednog Gordićevog ubačaja s linije slobodnih bacanja (73:72) na drugoj strani uzvraća Ozmizrak i donosi gostima prednost. Međutim, tri sekunde prije kraja Norris Cole zabio je za pobjedu crnogorske momčadi.

Edwin Jackson s 18 poena i Norris Cole sa 17 koševa bili su najbolji u pobjedničkim redovima. Toney Douglas s 14 koševa i devet asistencija bio je najbolji kod Darušafake.

Nakon dva uzastopna poraza novu je pobjedu, sedmu ove sezone, upisala Baskonia koja je na domaćem terenu bila bolja od Gran Canarije rezultatom 83:66. Gosti su odigrali bolje prvo poluvrijeme koje su zaključili s tri koša viška (42:39), ali domaćinu nastavku ubacuje u brzinu više. Od rezultata 49:49 dolazi do prednosti 72:57 te mirno privodi dvoboj prema kraju.

Najbolji je u redovima momčadi koju vodi Velimir Perasović bio Marcelinho Huertas s 24 poena i šest skokova, dok je Vincent Poirier dodao 20 koševa. Goste je predvodio Ondrej Balvin sa 16 koševa i pet skokova.

Vrlo važnu pobjedu upisao je Bayern koji je na domaćem terenu svladao Armani Milano 93:87 i tako u međusobnim dvobojima poveo 2:0 što može biti presudno u borbi za plasman među osam najboljih. Nakon što je prvu četvrtinu zaključio sa šest koševa zaostatka (16:10) njemačka je momčad ubrzo zaigrala puno bolje te je tijekom drugog poluvremena imala i 15 koševa viška (67:52). Iako su se gosti uspjeli spustiti na minus četiri (81:77), domaćin je uspio sačuvati prednost.

Bayern su do pobjede s po 18 poena predvodili Nihad Đedović i Maodo Lo (pet asistencija). Leon Radošević ostao je bez poena uz dva skoka i asistenciju za 18 minuta na terenu. Najbolji je kod gostiju bio Mike James 29 poena.

Petu uzastopnu pobjedu upisala je Barcelona koja je na domaćem terenu slavila protiv Panathinaikosa sa 79:68. Na početku drugog poluvremena katalonska je momčad napravila seriju od 14:0 za 11 koševa viška (53:42), a iako je grčka momčad uspjela doći i do poravnanja na početku posljednje dionice (56:56), Barcelona je uspjela prelomiti utakmicu u svoju korist u posljednjim minutama susreta.

Do pobjede je predvodio Thomas Heurtel s 23 poena, dok je Kevin Seraphin dodao 14 koševa i sedam skokova. Ante Tomić susret je zaključio sa sedam koševa (3/4 za dva, slobodna bacanja 1/2), osam skokova i jednom asistencijom za 24 minute na terenu.