Glavna runda, skupina II, 2. kolo, 21.01.2019, 18:00 h
Švedska 27:30 Norveška
Norveška

Norvežani napravili korak prema polufinalu, Švedska mora svladati Dansku

Branimir Korać • ponedjeljak, 21.01.2019.

Prvi veliki dvoboj današnjeg dijela programa na Svjetskom prvenstvu na rasporedu je bio u Herningu gdje su se sastali Švedska i Norveška. Norvežani su odnijeli pobjedu 30:27...

ŠVEDSKA - NORVEŠKA 27:30 (14:17)

Svjetsko prvenstvo

Skupina II, drugo kolo

Švedska: Andreas Palicka (6 obrana), Mikael Appelgren (6 obrana), Max Darj, Jerry Tollbring, Niclas Ekberg 3(2), Hampus Wanne 5, Simon Jeppsson 3, Fredric Pettersson 1, Albin Lagergren 1, Linus Arnesson 1, Mattias Zachrisson, Andreas Nilsson 5, Kim Andersson 3, Kim Ekdahl du Rietz 2, Lukas Nilsson 3

Norveška: Espen Christensen (3 obrane), Torbjorn Bergerud (5 obrana), Sander Sagosen 7(1), Bjarte Myrhol 2, Henrik Jakobsen, Petter Overby, Magnus Jondal 11(5), Kristian Bjornsen 4, Magnus Gullerud, Goran Johannessen, Christian O'Sullivan 3, Eivind Tangen, Harald Reinkind, Alexander Blonz, Magnus Rod 4, Espen Lie Hansen

Sedmerci: Švedska 2/2 (Ekberg 2/2), Norveška 6/6 (Sagosen 1/1, Jondal 5/5)

Isključenja: Švedska 4 minute (Lagergren, Pettersson), Norveška 10 minuta (Hansen, Gullerud 3, Bjornsen, Rod)

Kretanje rezultata: 0:1 Sagosen, 1:1 Ekberg (7m), 1:2 Sagosen (7m), 1:3 O'Sullivan, 2:3 Nilsson, 3:3 Nilsson, 3:4 Jondal, 4:4 Arnesson, 4:5 Bjornsen, 4:6 Bjornsen, 5:6 Nilsson, 5:7 O'Sullivan, 6:7 Nilsson, 6:8 Myrhol, 7:8 Ekberg (7m), 8:8 Wanne, 9:8 Wanne, 9:9 Rod, 10:9 Ekdahl du Rietz, 11:9 Wanne, 11:10 Jondal (7m), 11:11 Jondal, 12:11 Andersson, 12:12 Myrhol, 13:12 Ekdahl du Rietz, 13:13 Jondal, 13:14 Jondal, 14:14 Nilsson, 14:15 Rod, 14:16 Sagosen, 14:17 Jondal (7m)

Drugo poluvrijeme: 14:18 Jondal (7m), 15:18 Nilsson, 15:19 Sagosen, 15:20 Sagosen, 15:21 Bjornsen, 15:22 Rod, 16:22 Ekberg, 17:22 Pettersson, 17:23 Bjornsen, 18:23 Lagergren, 19:23 Nilsson, 19:24 Jondal, 20:24 Jeppsson, 20:25 Rod, 21:25 Wanne, 21:26 Sagosen, 22:26 Jeppsson, 22:27 Jondal (7m), 23:27 Jeppsson, 24:27 Nilsson, 25:27 Andersson, 25:28 Sagosen, 26:28 Wanne, 26:29 O'Sullivan, 27:29 Andersson, 27:30 Jondal (7m)

Vrlo dobrim nastupom Norveška je stigla do pobjede protiv Švedske i tako si značajno povećala šanse za prolaz. Još uvijek nije siguran putnik, postoji još nekoliko raspleta koji je ostavljaju izvan kruga polufinalista, ali dobar dio posla je odrađen.

Obje reprezentacije imale su dobrih razdoblja u igri, ali presudilo je zatvaranje prvog i otvaranje drugog poluvremena koje je Švedska odigrala loše. U tom razdoblju dopustila je Norveškoj seriju čak 10:2 i bijeg na 22:15 poslije čega se više nije uspjela vratiti. Do završnice je Švedska smanjila na minus dva, ali bliže od toga nije došla.

Iako u problemima s izostancima važnih igrača, Šveđani su do završnice poluvremena bili čak i bolji protivnik te zasluženo vodili, dosta dobar posao na golu odrađivao je Appelgren dok na drugoj strani nije bilo prave podrške.

U 25. minuti Švedska je još imala vodstvo kada je golom Ekdahla du Rietza povela 13:12, ali do odmora Norvežani koriste švedske pogreške i preko raspoloženog Jondala rade preokret i odlaze do vodstva. 17:14.

Na startu drugog poluvremena Norveška je bila čvršća, preciznija i bolja te je nastavila niz s kraja prvog dijela i napravila seriju 5:1 za bijeg na sedam golova prednosti.

Trebala je Švedskoj serija obrana vratara, nekoliko raspoloženih pojedinaca, ali toga nije bilo. Norveška obrana dobro je odrađivala svoj posao, Palicka nije bio baš u tako velikoj formi i Sagosen i društvo održavali su vodstvo.

Malo se zagužvalo u završnici kada je Švedska smanjila na minus dva četiri minute prije kraja, ali vrlo važan gol zabio je Sagosen, prekinuo post Norveške koja je mirno privela susret kraju.

U posljednjem kolu past će odluka u putniku u polufinale i kao što Švedska nije ostala bez šanse, niti Norveška još nije sigurna. Pa čak niti Danska.

Tijek susreta

Kraj, Norveška odnosi pobjedu 30:27

60. minuta - Rod isključen

27:30 - Jondal sa sedam metara

Dvije i pol minute do kraja sedmerac za Norvešku kod 29:27

25:27 - Minus dva, nakon grede Andersson preko cijelog terena

24:27 - pet minuta do kraja Šveđanin preko Andreasa Nilssona smanjuju na tri razlike i Gullerud zarađuje treće isključenje

22:27 - Norveška pametno u napadu, ne brza i onda Sagosen izborio sedmerac za jubilarni deseti gol Jondala.

22:26 - Gol za gol, Sagosen pa Jeppsson, takva igra paše Norveškoj

21:25 - Wanne smanjuje s krila

45. minuta - Bjornsen dvije minute, Norveška vodi 25:20

19:24 - Jondal puni mrežu Švedske

18:23 - Održavaju se sada Norvežani na toj prednosti, imaju igrača manje nakon isključenja Gulleruda

17:22 - Pettersson zabija pa u povratku u obranu zarađuje isključenje

16:22 - Ekberg s krila prekida crni niz Švedske koja je sama omogućila Norveškoj ovakav bijeg nizom pogrešaka

15:22 - Veliki bijeg Norveške, Rod

15:21 - Puno pogrešaka u švedskom napadu, nakon nove Bjornsen zabija iz kontre.

15:20 - Kada su Skandinavci u pitanju svaka prednost može se dostići i prosuti, ali ovo je već ozbiljnijih pet razlike uz bolju igru Norveške

15:18 - Smanjuje Nilsson

14:18 - Bježi Norveška na četiri razlike i ima igrača više

Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog dijela, krasna akcija Norvežana, ali Appelgren lijepo brani pokušaj cepelina O'Sullivana.

14:17 - Serija Norveške 3:0, Jondal sa sedam metara

14:16 - Sagosen

14:15 - Norveška drži laganu prednost, Rod

13:14 - Bergerdu brani i baca kontru Jondalu

13:13 - Jondal najraspoloženiji kod Norvežana.

12:11 - Andersson zabija za povratak u prednost i Švedska ima još i napad

11:11 - Jondal zabija za poravnanje

11:10 - Brani Appelgren, ali Myrhol kupi loptu i iznuđuje sedmerac koji realizira Jonda.

10:9 - Krasan gol Ekdahla du Rietza koji drži švedsko vodstvo, a onda zabija i Wanne iz kontre za 11:9.

9:8 - Opet griješe Norvežani i Wanne to kažnjava

8:8 - Wanne poravnava nakon što je Myrhol prestupio na drugoj strani

7:8 - Ekberg ne griješi sa sedam metara.

6:8 - Myrhol, na drugoj strani opet isključenje Gulleruda

6:7 - Andreas Nilsson drži Švedsku

5:7 - Kakav prolaz O'Sullivana, obrana se raspala

5:6 - Andreas Nilsson s crte i još iznudio isključenje Hansena

4:6 - Može Appelgren skidati unedogled, ali to neće ništa značiti ako Šveđani nastave ovako gubiti lopte. Bjornsen iz kontre.

4:5 - Bjornsen s krila

4:4 - Appelgren je ušao u seriju, odlično brani, Arnesson na drugoj strani zabija.

9. minuta - Sjajna obrana Appelgrena, skinuo je čisti zicer s crte.

3:4 - Nilsson vraća Švedsku, ali Jondal na drugoj strani donosi prednost Norveškoj brzom realizacijom

7. minuta - igra se dosta brzo, zanimljiv dvoboj u Herningu.

2:3 - Lukas Nilsson lijepo izvana smanjuje zaostatak

1:2 - Sagosen je iz kontre doveo Norvešku u vodstvo, ali uzvratio je Ekberg sa sedam metara, isto radi i na drugoj strani Sagosen.