Anadolu Efes na Final Fouru prvi put nakon 2001. godine

Branimir Korać • srijeda, 01.05.2019.

Poznat je i posljednji sudionik završnog turnira Eurolige. Anadolu Efes je u petoj utakmici u Istanbulu svladao Barcelonu s 80:71 i tako je izvadio zadnju kartu za Vitoriju...

Anadolu Efes iskoristio je prednost domaćeg terena i eliminirao Barcelonu iz natjecanja. Efes je jedini trebao pet utakmica, ali odradio je sjajan posao nakon što je izgubio drugu utakmicu u Istanbulu i našao se u teškoj situaciji.

Presudila je treća utakmica u Barceloni, tamo je domaćin reagirao očajno, upisao ružan poraz i izgubio "break" do kojeg je stigao u Istanbulu. Nakon toga bilo je jasno da će Efes u najmanju ruku imati petu utakmicu na svom parketu što je ogromna prednost.

Barcelona je imala odličan ulazak u utakmicu i dugo je kontrolirala rezultat, ali Efes je fantastično zatvorio prvo poluvrijeme i preuzeo vodstvo 47:42.

U nastavku susreta domaćin je održavao vodstvo iako je Barcelona prijetila i koševima Hange i Kurica smanjila je na 58:57. No Efes je odmah reagirao i ponovno se odvojio.

Na ulasku u zadnju minutu domaćin je imao četiri poena prednosti, imala je Barcelona priliku za približavanje, ali loše je odradila svoj napad, Moerman je na drugoj strani ubacio tricu i zaključio priču.

Kod Efesa su se istaknuli Shane Larkin i Adrien Moerman s po 18 poena te Vasilije Micić s deset poena i deset asistencija. Kruno Simon za 13 minuta ostao je bez poena (0/2 za tricu) uz tri skoka.

Kod Barcelone po 12 poena upisali su Chris Singleton (osam skokova) i Thomas Heurtel, a Ante Tomić dodao je deset poena. Na završni turnir u Vitoriju uz Efes su se plasirali i Fenerbahče, CSKA i Real.