Origi ušao s klupe i donio Liverpoolu pobjedu, ozlijeđeni Salah na nosilima napustio teren

Marjan Kreševac • subota, 04.05.2019.

Liverpool je u pretposljednjem kolu gostovao kod Newcastlea na St. James Parku. Dva puta su Redsi imali vodstvo, ali su i dva puta domaćinima dopustili da se vrate u život. Na kraju su ipak zahvaljujući pogotku Divocka Origija, koji je ušao kao zamjena za ozlijeđenog Salaha, uspjeli stići do pobjede 3:2 koja ih je barem dva dana vratila na čelo prvenstvene tablice...

U pretposljednjem kolu prvenstva Engleske Liverpool je stigao na St. James Park na ogled s Newcastleom. Za Redse u ovom susretu nije bilo nikakvih kalkulacija jedino i isključivo što im je odgovaralo je bila pobjeda i barem privremeni povratak na čelo tablice. Dosta se pričalo po nogometnim kuloarima kako zbog Rafe Beniteza i njegove prošlosti Redsi neće imati težak posao, ali smo vidjeli nešto dijametralno suprotno.

Da gosti imaju ozbiljne namjere uzeti pobjedu u ovom susretu bilo je vidljivo od prvog sučevog zvižduka, a nakon 13. minute, kada su zahvaljujući pogrešci domaće obrane koja je ostavila potpuno samog Virgila van Dijka nakon ubačaja iz kuta Alexandera-Arnolda došli do vodstva, sve je izgledalo poprilično idilično. No tu idilu pokvarila je situacija u 20. minuti kada je obrana Liverpoola uzvratila velikom pogreškom.

Nakon dugotrajnog kombiniranja na desnoj strani Newcastleovog napada, uslijedio je centaršut, lopta je stigla do Matta Richieja koji je htio pucati, ali napravio je to traljavo i na njegovu sreću pronašao Rondona samog kao duha u sredini kaznenog prostora. Rondon je pucao, Alexander-Arnold zaustavio je loptu rukom na gol liniji, sudac nije zaustavio igru već je pustio da odbijanac dođe do Christiana Atsua koji loptu posprema u mrežu.

Opasno je Liverpool živio i nakon izjednačenja, domaći su imali lijepu priliku u 26. minuti, Dejan Lovren glavom je očistio jedan ubačaj samo do Pereza koji si diže loptu i iz voleja pogađa prečku. Domaći su mogli preuzeti vodstvo, ali samo dvije minute kasnije to je pošlo za nogom Redsima. Opet je u jednoj od glavnih uloga bio Alexander-Arnold koji je ubacio s desna, pronašao usamljenog Salaha na rubu peterca i Dubravki nije bilo spasa.

Ostat će veliko pitanje i kontroverza bi li došlo do ovog postupka da je glavni sudac utakmice postupio po pravilima nogometne igre i kod pogotka za 1:1 prekinuo akciju, dosudio kazneni udarac i isključio Alexandera-Arnolda. No to je priča za sferu što bi bilo kad bi bilo. A u drugom poluvremenu bilo je zaista svašta. Prvo u 54. minuti veliki šok za Liverpool. Wijnaldum je očistio jedno ubacivanje iz kuta do ruba kaznenog prostora, Manquillo glavom prosljeđuje za Rondona koji bez oklijevanja iz prve puca i pogađa za novo izjednačenje.

Dva puta su Redsi bili blizu uspjehu i dva puta su se domaći igrači vraćali, ostalo je još pola sata do kraja i realna nada da Liverpool može stići do novog vodstva. Ta nada je malo splasnula u 73. minuti kada je Mo Salah na nosilima napustio St. James Park. Težak udarac za Kloppa u ovom susretu, ali isto tako i za uzvratni dvoboj Lige prvaka na Anfieldu gdje Liverpool ide u lov na tri pogotka protiv Barcelone.

Umjesto Salaha u igru je ušao Origi, a nešto prije njega na terenu se pojavio i pomalo zaboravljeni Shaqiri. Upravo ta dva igrača kreirala su u 86. minuti pogodak za pobjedu i povratak na vrh tablice. Shaqiri je izveo slobodan udarac s desne strane, Origi je u skoku nadvisio Lascellesa i glavom pospremio loptu u mrežu kraj nemoćnog Dubravke.

Liverpool je uz dosta problema ostvario svoj cilj, uzeo je tri boda i preuzeo vrh tablice. Ako i u posljednjem kolu Redsi ubilježe pobjedu mogu se samo nadati da se Manchester City može poskliznuti ili na Leicesteru u ponedjeljak ili na Brightonu sljedeću nedjelju. Ako City pobijedi u oba susreta pehar namijenjen pobjedniku putuje u Manchester.

Dejan Lovren počeo je susret u udarnoj postavi i korektno odigrao do 83. minute kada ga je zamijenio Milner.