Premiership, 37. kolo, 06.05.2019, 21:00 h
Manchester City 1:0 Leicester City
Leicester City

Povratak na prvo mjesto: Kompany prvim golom sezone donio pobjedu Cityju!

Marjan Kreševac • ponedjeljak, 06.05.2019.

U posljednjoj utakmici 37. kola prvenstva Engleske Manchester City koji je u mrtvoj utrci s Liverpoolom za naslov prvaka ugostio je Leicester. Uz dosta frustriranosti i nervoze Građani su zahvaljujući majstorskom pogotku Kompanyja u 70. minuti slavili s 1:0 i vratili se na čelo prvenstvene kolone...

Cityjeva računica za osvajanje prvenstva je vrlo jednostavna, ako žele staviti ruke na pehar namijenjen pobjedniku u preostala dva susreta moraju ubilježiti dvije pobjede. Računica je jasna, ali problem je u činjenici da se oko pobjeđivanja nešto pita i drugu stranu, a večeras je s druge strane bio Leicester koji je itekako bio rječit na terenu.

Da će ovo biti daleko od laganog posla za trupe Pepa Guardiole bilo je vidljivo već na samom početku susreta. Nisu Lisice bile nimalo impresionirane činjenicom da igraju protiv eventualnih budućih prvaka, bio je Leicester pokretljiv i rastrčan, a posebno se isticao Vardy. I prva ozbiljna prilika na susretu pripala je gostima, u osmoj minuti Maddison je odigrao loptu preko obrane za Ricarda koji je krenuo u šesnaesterac, na trenutak se činilo da će pasti u duelu, ali je izdržao i uputio udarac koji završava u bloku Cityjeve obrane.

Tri minute kasnije lijepa prilika i za domaće, Phil Foden prihvatio je jedno dodavanje na prsa, spustio si loptu i pucao, sve u jednom dahu, ali na njegovu nesreću udarac je išao direktno u Schmeichela. Gosti su stali misleći da se radi o zaleđu, ali suci su ostali nijemi. City je s vremenom postajao frustriran igrom gostiju i sve više je rasla nervoza u njegovim redovima.

Takvo stanje vrlo lako se moglo promijeniti u 32. minuti kada je Aguero pucao glavom nakon kornera. Lopta je pogodila prečku i odbila se prema travi, svi na stadionu su vidjeli da je ona prošla gol liniju, svi osim sata glavnog suca koji je ostao nijem. Ništa od vodstva i slavlja na Etihadu.Tražio je City sve do poluvremena pravi ritam, ali na odmor su morali otići rezultatom 0:0.

Guardiolin govor u svlačionici očito je bio poprilično motivirajući jer njegovi nogometaši izgledali su puno bolje na terenu u drugom dijelu. Pritiskali su sa svih strana, ali koliko god se trudili svi njihovi pokušaji završavali su izvan okvira gola ili u rukama Schmeichela. Dansko vratara treba posebno istaknuti u 69. minuti kada je Aguero iz pada s nekoliko metara tukao prema golu, ali Danac fenomenalnom refleksnom reakcijom spašava svoja vrata.

U 70. minuti i vratar gostiju bio je nemoćan, kapetan Vincent Kompany primio je loptu na nekih 30 metara od gola, povukao par koraka i onda odapeo pravi projektil koji je završio u rašljama gostujućeg gola. Prekrasan udarac koji je možda vrijedan naslova prvaka, a zanimljivo je da je to Kompanyju prvi pogodak u sezoni. Do kraja susreta ostalo je 1:0 i sada City zaista ima sve u svojim rukama, ako u nedjelju u 16 sati pobijedi Brightona obranit će naslov prvaka bez obzira kako će se stvari odvijati na Anfieldu u srazu Liverpoola i Wolverhamptona.