Real Sociedad, Sevilla i Villarreal opravdali statuse favorita, kriza Espanyola sve dublja

Matej Kačan • nedjelja, 20.10.2019.

S nedjeljnih pet utakmica zaključeno je deveto kolo španjolske La Lige. Real Sociedad, Villarreal i Sevilla su upisali svoje pobjede za priključak gornjem domu ljestvice...

Najsadržajniju utakmicu odigrali su u San Sebastianu nogometaši Real Sociedada i Betisa. Baskijska je momčad s 3:1 upisala pobjedu nakon dva poraza te se popela na sjajno četvrto mjesto ljestvice ispred Atletico Madrida, dok je Betis s tek devet bodova u zoni ispadanja.

Betis koji za pobjedu ne zna gotovo mjesec dana bolje je krenuo u utakmicu. Loren je doveo goste u vodstvo, a pogodak je potvrđen nakon VAR pregleda za možebitno zaleđe koje nije dokazano.

Tek osam minuta kasnije Betis zabija novi pogodak, ali ovaj put u svoju mrežu. Veliku grešku je počinio Javi Garcia i Sociedad ni kriv ni dužan poravnava rezultat.

Do poluvremena već je kompletiran preokret preko Williana Josea u 39. minuti, a pobjedu Sociedada u sjajnoj utakmici je potvrdio Portu u 58. minuti utakmice.

Villarreal je s 20 golova druga najefikasnija momčad La Lige iza Barcelone, a za današnju pobjedu nad drugim klubom iz Barcelone, Espanyolom bio je dovoljan ipak samo jedan pogodak. Espanyolovoj krizi se ne nazire kraj i ovo je treći poraz u nizu za momčad iz Barcelone.

Espanyol je više prijetio, igrači katalonske ekipe su pogodili gredu u 38. minuti, a pred kraj utakmice su tražili i jedanaesterac, no penala i pogodaka nije bilo za domaćina.

Bodove za Villarrealov skok na šesto mjesto donio je Ekambi u 17. minuti, a Espanyol je ovim porazom ostao na užasnom predzadnjem mjestu tablice.

Dvoboj donjeg dijela ljestvice odigrali su Alaves i Celta Vigo, a domaćini su pobjedu odnijeli golovima u drugom poluvremenu. Na ovom susretu najzaposleniji su ipak bili suci iz VAR sobe.

U 12. minuti Celta je povela, no pogodak je poništen zbog zaleđa nakon intervencije VAR-a. Joselu u 34. minuti gađa gredu za domaćine, a samo minutu kasnije sviran je jedanaesterac za Alaves. Ipak, opet je intervenirao VAR te je odlučeno da nije bilo dovoljno očitog igranja rukom za kazneni udarac.

U drugom poluvremenu ipak so vidjeli više pogodaka, a manje VAR intervencija pa u 50. minuti Magallan iz kornera dovodi Alaves u vodstvo. Lucas Perez je u 82. minuti udvostručio vodstvo i postavio konačnih 2:0.

Alaves se s ova tri boda popeo na 14. mjesto ljestvice, a eventualnim trijumfom nad Villarrealom uhvatio bi se i priključak sa sredinom lige. Celta je s devet bodova u društvu tri kluba iznad samog dna.

Druga baskijska ekipa nije bila uspješna kao Sociedad. Bilbao je kod kuće protiv Valladolida upisao svoj četvrti remi uz četvrtu utakmicu u nizu bez pobjede. Valladolid je izvukao bod te se s dva remija u nizu čvrsto drži u sredini tablice.

Usprkos velikoj dominaciji Athletic je postigao tek jedan gol, i to onaj Inakija Williamsa u 33. minuti. U 71. su igrači Bilbaa sami sebi oduzeli pobjedu autogolom Iniga Martineza za 1:1 što je bio i konačan rezultat.

U posljednjoj utakmici kola i večeri Sevilla je tek u kasnoj fazi utakmice došla do pogotka za pobjedu i šesnaestog boda koji ju priključuje borbi na vrhu.

Levante je držao nulu do 87. minute, ali ipak upisuje drugi poraz u nizu i ostaje na 11. mjestu. Nismo vidjeli pretjerano zanimljivu utakmicu, Sevilla je imala više udaraca, ali velikih šansi nije bilo.

Chicharito je postigao pogodak u 36. minuti, no gol je poništen radi zaleđa. Već se nakon 86 minuta mira i uspavanke činilo da će utakmica završiti podjelom bodova, a onda se pojavio Luuk de Jong i njegova glava za konačnih 1:0 i tri boda za Sevillu.