Zadar na Baldekinu svladao žilavu Šibenku

Matej Kačan • ponedjeljak, 11.11.2019.

Sedmo kolo HT Premijer lige su na šibenskom Baldekinu zatvorili Zadar i domaćin Šibenka. Nakon zanimljive i neizvjesne utakmice slavili su gosti s rezultatom 74:81...

I ptice na grani već znaju da Zadar ne igra dobro, ali barem u domaćoj ligi vrijedno sakuplja pobjede. Još jedna takva stigla je na gostovanju kod ljutog rivala Šibenke gdje je Zadar bez neke pretjerano lijepe igre "na mišiće" izvukao 74:81 pobjedu.

Puno bolje su domaćini krenuli u susret na punom Baldekinu u dobroj atmosferi i štimungu koji su stvorili Funcuti. Nakon početnih zadarskih 3:6 Šibenka radi 13:2 seriju i vodi 16:8, a gosti uzvraćaju sa svojih 7:0. Do kraja prve dionice Šibenka na veteranski pogon održava vodstvo i na semaforu je 24:21 nakon deset minuta košarke.

Veliki udarac zadesio je domaćine tada, iz igre je izašao Jakov Vladović, a prekaljeni organizator igre više se nije vraćao na parket protiv svog Zadra, vjerojatno zbog nekakve ozljede. U svakom slučaju, Šibenka je nakon 16 minuta igre još održavala prednost i vodila 33:29, a onda gosti na Allenov pogon završavaju poluvrijeme serijom 14:5 za vodstvo od pret koševa razlike na poluvremenu.

Treća četvrtina donijela je raskomadanu igru "na refule". Zadrani su održavali vodstvo, dok se Šibenka uvijek motala oko četiri-pet poena zaostatka te gosti nikako nisu uspijevali prelomiti utakmicu. Dvije minute prije kraja dionice došao je domaćin na 56:58, a onda opet Zadrani preko obrane i Gilbertovih ubačaja iz kontri rade 11:3 za najvećih 10 razlike pred posljednju dionicu.

I kad su svi očekivali da će iskusnija, skuplja i kvalitetnija ekipa Zadra iskoristiti takav bijeg za konačno rješenje utakmice, šibenska mladost je u posljednju četvrtinu krenula s 8:0 i susret je opet u egalu. Ipak su se u zadnjem dijelu utakmice punom promašaja i grešaka bolje snašli gosti, a Šibenka će do kraja ubaciti tek dva šuta iz igre uz tri bacanja pa nakon siromašnih 15:12 u posljednjih deset minuta Zadar dolazi do 74:81 pobjede.

Zadrane je predvodio Allen sa 17 poena od kojih je 15 zabio u prvom poluvremenu te po sedam skokova i dodavanja. 15 je dodao Ivanov. Kod Šibenke je najefikasniji sa 16 bio Dašić koji zbog pet osobnih grešaka nije mogao sudjelovati u završnici. Pratio ga je Šarić s 15 ubačaja.

Zadru sada slijedi gostovanje kod Mornara u Baru gdje će pokušati iznenađenjem doći do prve ABA pobjede, a Šibenkin novi trener Edi Dželalija