Šok u Zadru, u Krešinoj dvorani pala je Zvezda!

Matej Kačan • nedjelja, 15.12.2019.

U 11. kolu ABA lige košarkaši Zadra stigli su do druge pobjede. Vrlo iznenađujuće je na Višnjiku pao euroligaš Crvena zvezda rezultatom 78:76...

Očito se Zadar ove sezone pretplatio na velike pobjede kod kuće protiv renomiranih protivnika. Nakon gaženja Cedevite Olimpije, Zadrani su do druge abaligaške pobjede došli protiv euroligaša Crvene zvezde. Završilo je 78:76, a junak je košem minutu prije kraja ispao Dominik Mavra.

Zvezda je u Zadar došla bez Lorenza Browna, a upitan je bio i Baron pa su Zadrani na bekovskim pozicijama mogli vidjeti svoju šansu. Šteta što zbog tehničkih problema nitko osim 4000 sretnika u dvorani nije mogao gledati utakmicu. Zvezda je usprkos izostancima krenula bolje pa nakon početnih zadarskih 5:2 radi seriju od 12:0 i vodi devet razlike, a do kraja prve dionice razlika je na plus šest za goste.

Zadar preko osam poena Vukovića vraća egal, a onda palicu preuzima Bryon Allen i Zadar vodi 34:30. Zvezda odgovara s novih 10:0, ali Zadar na koncu prvog poluvremena radi 9:0 uključujući i Allenovu tricu s centra na isteku poluvremena za 43:40.

Početkom drugog dijela Zadar preko Fundića i Allena dolazi do najvećih šest pa pet razlike, a ostatak treće dionice protječe u stalnom egalu i izmjenama vodstva. Zvezda nikako nije mogla slomiti žilave Zadrane koji su igrali pametno, sporo i na malo napada. Zvezdi je ogroman problem predstavljala trica, u 30 minuta je postigla tek tri komada.

Četvrta dionica donosi šuterski nešto bolju Zvezdu pa gosti vođeni Simanićem i Dobrićem zabijaju četiri trice u zadnjih deset minuta. No Zadar je već bio siguran i pun samopouzdanja u činjenicu da se ova utakmica može dobiti, a domaćina stalno u priključku održavaju Ivanov i Gilbert.

Minutu i pol prije kraja tricu za 76:76 pogađa Baron, ali je odgovornost na sebe preuzeo Dominik Mavra koji zabija šut za 78:76 minutu prije kraja. Ispostavilo se da je to bio i šut za pobjedu jer su za goste prilike propuštali Čović, Baron i Faye pa Zadar odnosi veliku pobjedu.

Zadar je vodio sjajni Allen s 22 poena, a junak Mavra je dodao 18. Sjajan je bio i Ive Ivanov s 12 poena i 11 skokova, mahom u odlučujućoj zadnjoj dionici. Simanić je kod Zvezde ubacio 16, dok je Davidovac dodao 11.