Simon raznovrstan u uvjerljivoj pobjedi Efesa, Tomić dvoznamenkast u porazu Barcelone

Matej Kačan • utorak, 14.01.2020.

Šestu utakmica 19. kola Eurolige je odigrano u utorak u Euroligi, a dan je obilježio susret CSKA i Reala koji je domaćin dobio u Moskvi...

Prva utakmica dana odmah je dala najprestižniji susret kola iako košarka nije odgovarala renomeima Real Madrida i CSKA iz Moskve. Vrlo siromašna napadačka partija dala je dobru prvu dionicu Reala koji na poluvremenu vodi 33:26. No kraljevski klub je u trećoj dionici postigao tek 10 siromašnih poena, ali ni CSKA sa 17 nije bio mnogo bolji, tek toliko da utakmicu vrati u egal.

Egal je uz blago vodstvo domaćina ostao i do posljednje minute u kojoj CSKA radi 5:0 seriju i sa 60:55 odnosi pobjedu nakon ne baš atraktivnih 40 minuta košarke. Mike James je postigao 19 poena kod pobjednika, a Real je s 14 poena predvodio Trey Thompkins.

Košarkaši Himkija nastavljaju s toplo-hladnom formom, dok je Valencia nakon slabijeg ulaska u sezonu uhvatila zalet i igra sve bolje. Tako je u hladnoj Moskvi Španjolska momčad uspjela preokrenuti zaostatak u posljednjoj četvrtini te dobiti utakmicu s prilično sigurnih devet razlike.

Na pola četvrte četvrtine Himki je vodio 73:69, a onda kreće serija Valencije od 15:3 s kojom završava susret za pobjedu od 84:75. Prekaljeni Fernando San Emeterio je vodio svoju ekipu do pobjede s 18 poena, dok je kod domaćina također 18 ubacio Aleksej Šved.

Susret Efesa i Olimpije Milano u Istanbulu je bio u egalu do posljednje minute prvog poluvremena kada Efes radi 8:0 seriju te vodi s devet razlike na pauzi. Ostatak susreta,a pogotovo treće dionice prošao je u istom tonu pa je turska momčad bez problema dobila s 20 poena razlike (88:68).

Shane Larkin je kod Efesa ubacio 23 poena, dok je Krunoslav Simon odigrao raznovrsnu partiju sa sedam poena, šest skokova i pet dodavanja. Kod Milana su svi odigrali ispod razine, a tek su trojica igrača jedva dogurali do 10 poena.

Izgleda da je bolju formu pronašao i Fenerbahče koji je kod kuće svladao Asvel te je stigao na jednu pobjedu od mjesta koje vode u doigravanje. Igrači Željka Obradovića su susret prelomili sredinom druge dionice kada su 12 razlike podigli na 20 i tu prednost održavali do kraja susreta i konačnih 86:64.

Kod pobjednika su po 16 ubacili Nando De Colo te Derrick Williams, dok su kod Avela tek dvojica prebacila dvoznamenkastu granicu.

Neugodno iznenađenje je kod kuće doživio Olympiacos u dvoboju donjeg doma tablice. Grčki velikan je vodio Albu iz Berlina kroz prvu dionicu, ali je ostatak susreta protekao u znaku njemačkih gostiju koji su sjajnom četvrtom dionicom preokrenuli minimalno vodstvo domaćih za 93:86 pobjedu.

Marcus Eriksson je vodio pobjednike s 22 poena, dok su po 15 kod Olympiacosa ubacili Georgios Printezis i Nikola Milutinov.

U posljednjem susretu dana Maccabi je u Tel Avivu potvrdio dobru formu pobjedom protiv Barcelone koja nakon sjajnog starta igra sve slabije. Krenula je Barca dobro i nakon prve četvrtine povela s 27:20, ali Maccabi sjajnom serijom na otvaranju druge anulira zaostatak, a onda novom serijom prije poluvremena vodi s 48:41.

Drugo poluvrijeme je prošlo u igri "na refule" u kojoj se Barcelona vraćala u egal, ali je domaćin uvijek iznova bježao na desetak razlike. Posljednju seriju su poveli Hunter i Wilbekin te je susret zaključen s 92:85 za domaćina koji drži treće mjesto, a kojeg je s 19 poena predvodio Tyler Dorsey. Kod Barce je 22 uz 10 skokova ostvario Nikola Mirotić, dok je Ante Tomić ubacio 11 poena uz šest skokova.