Cedevita Olimpija izgubila od Mornara kod kuće, Budućnost dala Zadru priliku za bijeg

Matej Kačan • nedjelja, 19.01.2020.

Tri susreta 16. kola ABA lige odigrana su u subotu, a vrijedi izdvojiti pobjedu Mornara u Ljubljani kod Cedevita Olimpije. Statuse favorita su opravdali Partizan i Budućnost...

Neugodno iznenađenje i treći ABA poraz u nizu doživjela je momčad Cedevite Olimpije. U Ljubljani je bolji nakon produžetka bio Mornar iz Bara i to s 91:90. Cedevita Olimpija je vodila kroz većinu prvog poluvremena pa je tako nakon prve dionice bilo pet razlike, ali Mornar prvo poluvrijeme završava serijom 10:2 te na odmor ide s minimalnim 44:33 vodstvom.

Egal je ostao do samog kraja regularnog dijela, a tri minute prije kraja se nakon trice Codyja Miller-McIntyrea za 75:71 činilo da će domaćin možda i preuzeti utakmicu. No tada loptu u ruke uzima Derek Needham i sa sedam poena u nizu uz tricu za 79:79 odvodi susret u produžetak.

Produžetak su tricama otvorili Šehović i Needham, a Olimpija je odgovarala preko Murića i Hopkinsa. Ključna slobodna bacanja su ipak za Mornar ubacivali Needham i Harris te Barani iz Slovenije odlaze s 91:90 pobjedom.

Najbolji je kod mornara bio upravo junak Needham s 22 poena, dok je 16 dodao Lance Harris. Damir Markota nije dao preveliki obol s tek pet poena i dva skoka. Miller-McIntyre je kod poražene ekipe Slavena Rimca ubacio 23, a 17 je zabio Michael Hopkins.

FMP je možda ugodno iznenađenje i u vrhu je lige, ali večeras rješenja za obranu Partizana nije imao. Andrea Trinchieri je izgleda posložio trupe beogradskog velikana te Partizan izgleda kao jedan od favorita za osvajanje Eurokupa, ali i ABA lige. Nadmoćna obrana pokazana je odmah u prvoj četvrtini u kojoj je FMP-u dopušteno tek šest poena te je razlika iznosila 12 poena prednosti.

Razlika je do kraja samo rasla do konačnih 87:57 i ništa specijalno niti rezultatski zanimljivo nema se tu za izdvojiti. Vrijedi tek reći da je 14 poena ubacio Stefan Birčević, dok su po 13 dodali Janković i Walden. Kod FMP-a je jedini dvoznamenkasti bio Stefan Đorđević s 14 poena. Partizan tako drži prvo mjesto, dok se FMP-u na četvrtom mjestu i omjeru 9-7 približio Mornar pobjedom u Ljubljani.

Dugo se Budućnost kod kuće mučila s Mega Bemaxom te je gubila kroz prvih 32 minute. Nakon prve četvrtine bilo je +9 za goste s dna tablice, dok je do poluvremena Budućnost uspjela spojiti malu seriju i smanjiti rezultat na 45:41 za goste. Protegla se ta serija i na početak treće te Budućnost dolazi do 56:49 vodstva nakon simultanke Danila Nikolića, ali se opet žilava Mega vraća u egal koji je potrajao do posljednje četvrtine.

<Četvrtu dionicu je domaćin otvorio s 12 vezanih poena te je konačno prelomio susret pa je razlika brzo došla do dvoznamenkaste sfere i zaustavila se na konačnih 90:76. Dobre su ovo vijesti za Zadar koji sutra ima domaću utakmicu protiv Igokee i priliku da pobjegne na dvije pobjede prednosti pred Megom.

Justin Cobbs je ubacio 24 poena uz sedam dodavanja kod pobjednika, dok je Sean Kilpatrick dodao 19 poena. Marko Simonović je s 23 poena bio prvo ime poražene Mege.