Mega pobjedom gurnula Zadar na dno, Primorska iznenadila Cedevita Olimpiju

Matej Kačan • ponedjeljak, 27.01.2020.

Odigrana su tri dvoboja u ABA ligi, a kao najveće iznenađenje izdvajamo pobjedu Primorske nad Cedevita Olimpijom...

U matineji u podne Mega Bemax je s uvjerljivih 27 razlike svladala Krku te je tako pobjegla s dna tablice. Krka je u Srbiju stigla bez prvog razigravača Glenna Coseyja i to se osjetilo na napadu gostiju koji su postigli tek 61 poen. Držala se Krka na jednoznamenkastom zaostatku kroz prvo poluvrijeme, ali je užasnim napadačkim drugim poluvremenom kapitulirala.

Mega je gostima dopustila tek 25 poena u drugom poluvremenu, a od toga samo devet u posljednjoj dionici. Ovakav rezultat smješta Zadar u jako tešku situaciju jer je sada na zadnjem mjestu uz teži raspored od Mege u posljednjih pet kola.

Megu je s 23 poena i 11 skokova predvodio Marko Simonović, dok je 20 ubacio Nemanja Nenadić. Kod Krke je 13 ubacio Dalibor Đapa.

Novo neugodno iznenađenje je doživjela Cedevita Olimpija koja je u slobodno padu forme i ozbiljno joj se trese mjesto među četiri najbolje abaligaške ekipe. U slovenskom dvoboju Cedevita nikako nije uspijevala slomiti Primorsku koja je održavala tempo s malo poena da bi na kraju tricom Marka Lukovića slavila 72:69.

Bio je to jedan tijesan susret u kojem nitko nije išao do prednosti od preko 10 poena, praktički je kroz svih 40 minuta trajao egal. Ipak je Primorska vodila kroz većinu susreta u drugoj i trećoj dionici, ali je Olimpija 12:4 serijom preuzela vodstvo od sedam poena razlike na početku zadnje četvrtine.

Odmah su to anulirali Lazić i iskusni Žiga Dimec te su odveli Primorsku na 69:65, a Cedevita si je slobodnim bacanjima vratila šansu za pobjedu kad je izjednačila preko četiri uzastopna pogotka s linije. No koban je bio Luković koji je tricom osigurao veliko slavlje Primorskoj koja uspijeva zadržati kompetitivnost unatoč financijskim nedaćama.

Alen Hodžić je ubacio 16 kod pobjednika, dok ga je s 15 pratio heroj Luković. Kod momčadi Slavena Rimca je Jaka Blažič ubacio 14. Filip Krušlin je postigao sedam poena uz dva skoka.

U posljednjem susretu dana Mornar iz Bara je s 85:82 svladao FMP. Gosti su u Baru vodili tek u početnoj fazi susreta, dok je ostatak pripao domaćinima. Najveća razlika u korist Mornara iznosila je 12 poena nakon 9:0 serije pri kraju treće dionice. Posljednja četvrtina poslužila je FMP-u za stizanje prednosti, a nakon 8:0 serije Đorđevića i Radanova stigli su gosti na tek pola koša zaostatka.

No u posljednjim minutama loptu u ruke su uzeli Mornarovi Amerikanci pa Waller tricom i Needham s tri bacanja uspijevaju iskontrolirati susret u korist domaćina za 85:83 pobjedu i skok na treće mjesto tablice s omjerom 10-7.

Waller je kod Mornara ubacio 16, dok je 15 dodao Needham. Damir Markota ostao je bez poena uz dva skoka. Kod FMP-a je Stefan Đorđević ubacio 16 poena uz osam skokova.