Pongračić skrivio penal u porazu Wolfsburga, Werder nastavio Schalkeov jad

Matej Kačan • subota, 30.05.2020.

29. kolo Bundeslige nastavilo se s četiri ranije subotnje utakmice, a opet su uspješniji bili gosti. Bez navijača očito nema prednosti domaćeg terena pa su domaćini slavili u tek jednom od četiri susreta...

Wolfsburg sa svoja dva Hrvata u sastavu ipak nije uspio potvrditi sjajnu predstavu protiv Bayera pobjedom nad Eintrachtom kojom bi se barem malo približio Gladbachu. Naprotiv, promašaje Wolfsburga je u subotu iskažnjavao gost iz Frankfurta koji je na kraju slavio s 2:1.

Mogao je Wolfsburg biti vrlo, vrlo nezadovoljan nakon prvog dijela. Domaćin je na terenu bolje stajao te je potpuno nadigrao Eintracht, ali su promašaji Josipa Brekala i društva bili jako skupi. Brekalo je u 20. promašio praktički zicer s 10-ak metara, ali se ispostavilo da mu je Kevin Trapp malo dirao udarac.

Trapp je bio heroj i četiri minute ranije kad je Maximilian Arnold sjajno gađao iz slobodnog udarca, ali je vratar gostiju još bolje obranio. Te su propuštene šanse bile skupe jer je u 26. na drugoj strani Eintracht došao do vodstva, a i tu je ključnu ulogu odigrao Hrvat.

Marin Pongračić je u vlastitom kaznenom prostoru povukao protivnika za dres te je skrivio udarac s bijele točke, a zaradio je i žuti karton. S 11 metara nije pogriješio Andre Silva za vodstvo Eintrachta koji se do poluvremena još dva puta spasio od dobrih prilika Xavera Schlagera i Wouta Weghorsta.

Pomalo ironično, ali u drugom poluvremenu je bilo mnogo manje udaraca, a uz više velikih šansi i golova. Početni pritisak Wolfsburga se isplatio na već toliko puta viđeni način. Arnold je iz slobodnog udarca ubacio, a na loptu ovaj put nije naskočio Pongračić kao protiv Bayera, već Kevin Mbabu koji glavom postavlja 1:1.

Imao je Pongračić šansu iz odbijanca u 63., ali danas nije njegov dan pa hrvatski stoper šalje loptu preko vrata. U 73. dobru šansu ima i Brekalo, ali i on puca pokraj gola i Hrvati ne mogu donijeti Wolfsburgu preokret.

Zato je u kasnoj fazi susreta Eintracht došao do tri boda. Ubačaj u kazneni prostor Wolfsburga je Bas Dost glavom spustio za Daichija Kamadu koji posprema loptu u mrežu za 2:1 i tri boda Eintrachta koji se popeo na 12. mjesto, dok je Wolfsburg ostao šesti. Brekalo i Pongračić su odigrali svih 90 minuta za poražene.

Minimalnu gostujuću pobjedu je ostvario Hoffenheim na gostovanju kod Mainza. Strijelac pobjedničkog pogotka bio je Ihlas Bebou u 43., ali je mogla ta pobjeda biti i uvjerljivija jer je u 27. Steven Zuber promašio penal.

No imao je i Mainz svojih šansi, a istaknuo se Robin Quaison koji je iz slobodnog udarca u 34. pogodio stativu. Andrej Kramarić i dalje nije u konkurenciji za Hoffenheim koji je došao do 42. boda te je sedmi s istim brojem bodova kao i Wolfsburg.

Treća gostujuća pobjeda u četiri ranija susreta se dogodila u Gelsenkirchenu između dvije ekipe s oprečnim pozicijama na tablici, ali i oprečnim formama. Werder je od nastavka prvenstva nanizao tri utakmice bez poraza nakon početnog poraza od Bayera te grabi prema zoni spasa.

U tome je pomoglo i minimalno slavlje kod Schalkea koji se i dalje ne može sastati s bodom te ima četiri poraza u nizu pa kod kuće gubi od momčadi s dna ljestvice. Schalkeov jad je produbio Leonardo Bittencourt Werderova desetka je sjajno pogodila izvan šesnaesterca u 32. minuti za veliko slavlje momčadi iz Bremena.

Schalkea je na devetom mjestu preskočila Hertha koja nastavlja sa sjajnom formom i najugodnije je iznenađenje nastavka sezone. Berlinski je klub upisao jedinu subotnju domaću pobjedu, a na Olimpijskom stadionu je s 2:0 nastradao Augsburg za koji je Tin Jedvaj ostao na klupi za pričuve.

Berlinska je momčad u prvom poluvremenu potpuno uništila protivnika te je pravo čudo da je nakon prvih 45 minuta bilo samo 1:0 pogotkom Javaira Dilrosuna iz 23. minute. Vedad Ibišević je mogao rezultat podignuti i do 3:0, ali je u dvije sjajne šanse nedostajalo sreće. No treba spomenuti Andreasa Luthea koji je spašavao goste.

U drugom je dijelu Augsburg zaigrao nešto bolje te je uspostavio nekakvu ravnotežu, ali do pogotka nije mogao. Što je najgore, Marco Richter je u 90. imao sjajnu priliku za izjednačenje, ali je pogodio gredu, a sve je u trećoj minuti nadoknade riješio Krzysztof Piatek koji je postavio konačnih 2:0.