Bundesliga, 29. kolo, 01.06.2020, 20:30 h
Köln 2:4 RB Leipzig
RB Leipzig

Olmov bundesligaški prvijenac u golijadi, Leipzig se vratio na treće mjesto

Matej Kačan • ponedjeljak, 01.06.2020.

29. kolo Bundeslige je golijadom zaključio Leipzig koji je u gostima svladao Köln s 4:2 te se uz prvijenac Danija Olma popeo na treće mjesto lige...

Novi dan u Bundesligi, nova pobjeda gostiju. Uzorak je i dalje vrlo malen, ali se obrazac nazire. No, da budemo do kraja pošteni, i u normalnim okolnostima s navijačima bi Leipzig bio favorit kod Kölna.

Ta je uloga opravdana sa slavljem u golijadi s 4:2, a rijetko vidimo utakmicu sa šest pogodaka u kojoj možemo reći da su napadači bili neraspoloženi. Na tih šest pogodaka su strijelci s obje strane promašili barem još toliko izglednih prilika i zicera te smo uistinu na terenu mogli gledati vatromet.

1. FC Köln - RB Leipzig Rezultati uživo

Krenulo je vrlo vatreno. Gosti su po svom običaju tražili dominaciju, ali ni Köln nije odstupio. tako smo već u prvih 10 minuta vidjeli dvije sjajne situacije, po jednu na svakoj strani, a jedna je rezultirala i golom.

Prvi je zaprijetio Leipzig, a sve je inicirao Dani Olmo lijepom dubinskom loptom na desnu stranu za Mukielea. Ovaj iz prve vraća povratno na peterac, ali tamo Timo Werner puca točno u vratara Timu Horna.

Nije dugo trebalo, a Köln je odgovorio istom, pa i jačom mjerom. U 7. minuti je sjajno iza leđa obrane izbačen Elvis Rexhbecaj koji je bio jedan na jedan s Gulacsijem, ali je Mađar malo dodirnuo loptu i skrenuo ju u stativu. No ona se od vratnice odbila do Jhona Cordobe, a Kolumbijac preciznim udarcem iz blizine postavlja 1:0.

Očekivano je nakon nenadanog zaostatka Leipzig preuzeo inicijativu i loptu u noge, ali ozbiljnije šanse nije bilo sve do izjednačenja. Ono se dogodilo u 20. minuti kad je Angelino lijepo ubacio s lijeve strane, a najviši je u skoku bio Patrik Schick koji glavom šalje loptu u lijevi dio vrata domaćina za 1:1.

Namirisali su gosti krv pa su nakon gola nastavili s dominacijom, ali opet konkretnijih prilika nije bilo do idućeg pogotka. U 38. je dobro funkcionirao visoki pritisak Leipziga pa je u sredini loptu osvojio Laimer. Austrijski veznjak nije dugo razmišljao te odmah šalje "laserski navođenu" loptu u prostor koju je iza obrane prihvatio Christopher Nkunku te finom, mekano završnicom donosi Leipzigu preokret u smiraju prvog dijela.

Imao je Leipzig do odmora još nekoliko šansi za povećanje vodstva, a uglavnom je u središtu zbivanja bila osovina Angelino-Schick. Španjolac je radio nered po lijevoj strani, a u jednoj se situaciji sjurio u kazneni prostor te je tražio glavu češkog napadača. Lopta je već prevarila i vratara, ali je ubačaj prije Čeha u korner izbio domaći branič pa se na poluvrijeme ide s 0:0.

Ako nije mogao na kraju prvog, Leipzig je do povećanja vodstva došao početkom drugog poluvremena. Köln je imao prekid pred golom gostiju, ali je najjače oružje domaćina ispalo kobno za njega samog jer je ubačaj iz slobodnog udarca uhvatio Gulacsi. Mađar je pokazao sjajnu igru nogom jer je jednim izbijanjem samog na protivnički gol poslao Wernera, a njemački napadač ne griješi drugi put i postavlja 3:1.

Da će početak drugog dijela biti jednako buran kao prvih 10 minuta susreta bilo je jasno u 55. kad je nakon malo glavometa i visokih lopti loše izbijanje obrane Leipziga prihvatio Anthony Modeste. On se na 20-ak metara namjestio te je sjajno desnom nogom opalio za fantastičan pogodak i smanjenje na 3:2.

No veselje Kölna traje samo minutu i pol jer je na drugoj strani Leipzig imao korner. Ovaj put je loše glavom čistila obrana domaćina, a sličnu situaciju kao i Modeste koristi Dani Olmo koji ipak nešto bliže, s ruba šesnaesterca gađa desni kut desnom nogom za 4:2 i svoj bundesligaški prvijenac.

Već u 65. je novi napad Kölna opet skoro bio koban. Sijevnula je kontra i Werner je opet izbačen sam, ovaj put s desne strane. Sjurio se napadač u šesnaesterac, ali mu je vratar obranio, a iz odbijanca glavom Schick gađa pored vrata s nekih 11 metara.

U 72. imamo novo uzbuđenje. Modeste je pao u kaznenom prostoru Leipziga, a sudac je na prvu pokazao na bijelu točku. No trebalo se ići na VAR provjeru jer su bile sporne dvije stvari - je li Modeste do lopte došao do zaleđa i je li start uopće bio prekršaj. Nije dugo trebalo sucu Dingertu da jednim pogledom na monitor poništi svoju odluku pa Köln nema priliku za smanjenje zaostatka.

Do petog gola je Leipzig skoro došao u 77. Opet je kombinirala mladost, Olmo i Nkunku su odradili divan dupli pas, a priliku za završnicu je dobio Španjolac. No bivši igrač Dinama gađa pokraj vrata i domaćin se opet spašava od potpunog potopa.

A promašaje od večeras bi mogao sanjati i Werner koji je samo minutu kasnije opet dobio jedan na jedan šansu. No nakon udarca u vratara i kraj gola, reprezentativni napadač Njemačke ovaj put gađa preko gola i umjesto da ima hat-trick, ostaje na jednom pogotku.

U 87. Modeste skoro vraća utakmicu u egal, ali je i on neprecizan i ima za čim žaliti. Dubinskom je loptom izbačen iza leđa obrane i ima zicer protiv golmana kojeg je i svladao udarcem, ali lopta ide nekoliko centimetara pokraj stative.

Pokušavao je do kraja Köln napasti i doći do gola, a Leipzig se ograničio na pokušaje ubojite tranzicije. Ni jedni ni drugi nisu uspjeli u naumu i mreže su ostale netaknute pa utakmica završava sa šest golova uz još toliko potencijalnih.

Leipzig je ovom pobjedom skočio na treće mjesto te je preskočio Bayer i Gladbach s 56 bodova i sad ima 58. Dva više ima Dortmund na drugom mjestu koji dočekuje vruću Herthu, dok Leipzig ne bi trebao imati problema s Paderbornom pa bi uskoro mogli vidjeti i novu promjenu na mjestu prvog pratitelja Bayerna. Köln usprkos hrabrim predstavama i mnogo pogodaka ne zna za pobjedu u nastavku pa broji po dva remija i poraza te je 11.