Split pao nakon dva produžetka na Gripama protiv SC Derbyja

Branimir Korać, Matej Kačan • nedjelja, 17.10.2021.

U susretu četvrtog kola ABA lige Split je upisao domaći poraz od SC Derbyja 101:94. Igrana su dva produžetka, a na kraju su Crnogorci bili bolji...

Vrlo važan susret za košarkaše Splita koji su pokušavali prekinuti niz poraza i ubilježiti prvu pobjedu u ovoj sezoni ABA lige, ali nisu uspjeli. Imali su priliku u regularnom dijelu, ali nisu znali zatvoriti susret te su pali nakon dva produžetka.

Iako je Split dobro krenuo u susret s dvije trice Tonka Vuke, SC Derby preuzeo je inicijativu u susretu te je nakon prve četvrtine imao tri poena viška, a do poluvremena koristi bezidejnost Splita u napadu za 41:31 na velikom odmoru.

Split je zato fantastično odigrao treću četvrtinu. Zatvorio je domaćin prilaze košu i počeo je malo po malo nagrizati prednost gostiju, a serija od trice Ukića za 43:37 do koša i dodatnog bacanja Perkovića za plus pet protegla se na 18:7, prije nego je SC s četiri vezana poena došao do 55:54 prije posljednjih deset minuta.

No, Žuti su u prve četiri minute posljednje dionice ostali bez poena, SC radi 9-0 seriju, 13-0 ukupno uz kraj treće i odlazi na plus osam prije ubačaja Vuke. Vuko je dodao i tricu, pa Ukić koš i u posljednje tri i pol minute ulazi se s četiri poena viška gostiju.

Splićani su rano ušli u bonus pa je SC preko Edwardsa s linije bacanja održavao prednost, ali trica McLeana opet primiče Split na posjed zaostatka tri minute do kraja, a onda Amerikanac veže još jednu za izjednačenje.

Nagovještaj dramatične završnice vidimo kada su dalekometne ubačaje izmijenili Ukić i Baćović, ali je gostujući šut bio za dva pa Split uz bacanja Žganeca ima tri poena prednosti na ulasku u posljednju minutu.

No, imali su i gosti ludu tricu u repertoaru, za novo izjednačenje zabio je Kyle Vinales 40 sekundi prije kraja. Do kraja nije bilo uspješnih pokušaja pa se otišlo u produžetak.

Dodano vrijeme ubačajem je otvorio Žganec, a Split je zaigrao dobru obranu i nakon dva skoka u napadu uz mnogo muke dočekao i treću tricu McLeana za velikih plus pet. Nakon bacanja Bariča prednost ide i do sedam razlike, ali SC odgovara s 4-0.

Tri razlike za Split ostaje i na ulasku u posljednju minutu nakon tri bacanja Perkovića pa nove trice Vinalesa, a onda nakon izgubljene lopte Bariča Edwards polaže uz peti prekršaj Baje te dodaje bacanje za izjednačenje i 10:3 seriju SC-a.

Loptu je u ruke opet uzeo Barič te je "prodao" još jednu loptu pa gosti 22 sekunde prije kraja imaju još jedan napad za pobjedu. No, Barič i Perković kradu još jednu loptu pa zadnji napad ima Ukić koji promašuje ulaz pa se ide i u drugi produžetak.

U drugom produžetku Split je sve teže disao i SC serijom 6:0 preko Edwardsa, Kamenjaša i dotad vrlo nepreciznog Starovlaha odlazi na 94:87. Susret je tu definitivno prelomljen i prave prilike za povratak nije bilo.

Vinales je bio nezaustavljiv s 37 poena i devet asistencija, a Kenan Kamenjaš dodao je 18 poena i 13 skokova. Kod Splita Žganec je ubacio 18 poena uz 11 skokova, a po 14 poena dodali su Ukić (2/13 trica, pet skokova, šest asistencija) i McLean (pet skokova).