Liga prvaka, nokaut faza, Četvrtfinale - uzvrati, 18.04.2023, 21:00 h, Stadion Diego Armando Maradona, Napulj
Suci: Szymon Marciniak, Pawel Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (Poljska)

Krešimir Milić • utorak, 18.04.2023.

Milan malim koracima radi ka velikom povratku. Napoliju ostaje posvetiti se osiguranju naslova prvaka Italije...

Hirving Lozano
34'
17
Mathías Olivera
34'
55
Leo Ostigard
74'
81
Giacomo Raspadori
74'
Junior Messias
59'
27
Divock Origi
68'
56
Alexis Saelemaekers
84'

Stefano Pioli

Taman koliko treba, jedan je od čestih termina koji se koriste u nogometnoj terminologiji, a tako nekako bi se mogla i opisati igra Milana u Napulju. Nema strane s koje nisu domaći igrači zaprijetili, a tek je jedna situacija bila iz koje se gosti nisu obranili. Još u prvoj utakmici igrači Milana riješili su da budu lovina u Napulju, a malotko je očekivao da će tu situaciju pojačati i u uzvratu.

Igraj na Ligu prvaka na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

No, Milan je u travnju za Napoli nepremostiva prepreka. Početkom mjeseca slavili su na stadionu Diego Armando Maradona s 4:0, a onda i u prvoj utakmici četvrtfinala s 1:0. Za Napoli koji je dosad imao sjajnu sezonu to je postao trenutak krize. Jer osim Scudetta, za koji su svi uvjereni da ga neće izgubiti, htjeli su pokušati i stati na krov Europe.

Ipak, ostaje im posvetiti se osvajanju Serie A jer Milan je i večeras slavio u Napulju, ali s remijem od 1:1 koji im je osigurao prolaz u polufinale Lige prvaka. S druge strane aktualni prvaci Italije su ovaj turnir osvajali sedam puta, a sad malim koracima rade na velikom povratku trofeja u svoje vitrine.

Junak susreta bio Olivier Giroud, iako nije započeo idealno. Imao je priliku dovesti Milan u vodstvo već u 22. minuti. Zakasnio je tad Rui na loptu i srušio Leaa u kaznenom prostoru, a sudac je odmah pokazao na bijelu točku. Giroud je namjestio loptu na 11 metara, ali ne i u mrežu. Pričekao je Meret do zadnjeg trena zaleta francuskog napadača i pročitao stranu te obranio njegov pokušaj.

Imao je Giroud priliku i u 28. minuti kad je prevario Rrahmanija i šutirao s desetak metara, ali Meret je i to obranio. No, vratar Napolija nije mogao ništa u 43. minuti kad je sijevnula brza akcija Milana koju je povukao Leao i sjajno uposlio Girouda, a on neometan pogodio za 1:0.

Nastavio se pritisak Napolija u drugom dijelu, a do kraja susreta imali su 22 udarca na gol naspram sedam Milanovih. No tek jedan je našao put iza leđa Maignana. Vratar Milana bio je zaslužan i za drugi promašen penal na susretu.

Igrao je Tomori rukom u 80. minuti kad je zaustavio ubačaj Di Lorenza. S bijele točke se okušao Kvaratškelia, ali Maignan je bio siguran. Tračak nade došao je za Napoli u sudačkoj nadonadi. Minutu prije kraja Osimhen je zabio za 1:1, ali za pogodak koji bi ih odveo u produžetke nije bilo dovoljno vremena.

Milan se tako plasirao u polufinale Lige prvaka u kojem nije bio 16 godina, a Napoliju ove sezone ostaje posvetiti se osiguranju preuzimanja naslova prvaka Italije od njih.