Vodeni sportovi

Katie Ledecky ponovno na tronu, Popovici neočekivano ostao bez odličja

HINA, Mihaela Bradovski • utorak, 25.07.2023.

Katie Ledecky iz Sjedinjenih Država stigla je do svoje ukupno 20. zlatne svjetske medalje na Svjetskom plivačkom prvenstvu u Fukuoki, te pete titule na 1.500 metara slobodnim stilom, dok je Britanac Matthew Richards senzacionalni prvak na 200 metara slobodnim stilom...

Sedmerostruka olimpijska pobjednica Ledecky ušla je u utrku kao uvjerljivi favorit, te je na 1500 metara više od 13 sekundi brže od Talijanke Simone Quadarelle, dok je Kineskinja Li Bingjie osvojila broncu.

Bio je to savršen odgovor za Ledecky, koja je skinuta s trona od strane Ariarne Titmus u nedjeljnoj disciplini 400 metara slobodno.

"Osjećam se dobro. Jako je boljelo ono od nedjelje, ali sam stvarno zadovoljna današnjim ishodom. Jednostavno se jako zabavljam ovaj tjedan. To je samo puno napornog rada i stvarno su sjajni ljudi oko mene, moji treneri otkad sam počela plivati od svoje šeste godine", kazala Amerikanka.

Britanac Richards je završio snažno i osvojio zlato ispred sunarodnjaka Toma Deana na 200 metara slobodnim stilom sa solidnim vremenom od jedne minute i 44.30 sekundi.

Olimpijski pobjednik Dean završio je s 0.02 sekunde zaostatka i uzeo srebro, a Hwang Sun-woo iz Južne Koreje osvojio je broncu, dok je svjetski prvak iz 2022. David Popovici iz Rumunjske ostao bez mjesta na postolju. Rumunjska senzacija i najbrži plivač današnjice neobjašnjivo je ostao bez snage u završnici i morat će se iskupiti na 100 metara slobodno.

"Stotka je, srećom, dvaput kraća. To ne znači da ovo neće boljeti", rekao je. "Sutra se samo moram pobrinuti da dobro spavam i dobro jedem, te se dobro zagrijavam."

Kaylee McKeown, australska trostruka osvajačica zlatne olimpijske medalje, proživjela je noćnu moru nakon što je diskvalificirana u ženskoj utrci na 200 metara mješovito, ali 22-godišnjakinja je nadoknadila to razočaranje zlatom na 100 metara leđno.

Do pobjede je stigla za 57.53 sekunde, ispred svjetske prvakinje iz 2022. Regan Smith iz Sjedinjenih Država (+0.25) i Katharine Berkoff (+0,72). McKeown se nije približila tempu koji joj je donio svjetski rekord od 57.45 sekundi na australskim olimpijskim trialsima 2021., ali je bilo dovoljno za naslov.

U disciplini 100 leđno Amerikanac Ryan Murphy uzeo je svjetsku krunu s 52.22 sekundi dok je Talijan Thomas Ceccon zaostao 0.05 sekundi. Hunter Armstrong zaključio je dobar dan za SAD osvojivši broncu.

Svjetska rekorderka Lilly King suočila se teškim izazovom u ženskom finalu na 100 prsno, te je ostala i bez medalje dok je slavila 26-godišnja Ruta Meilutyte. Litavka Meilutyte, koja je osvojila zlato na Igrama u Londonu još prije 11 godina, uzela je prvu svjetsku titulu još od Barcelone 2013. s vremenom od 1:04.62 minuta. Srebro je uzela Južnoafrikanka Tatjana Schoenmaker (1:05.84), a broncu Amerikanka Lydia Jacoby (1:05.94).