Ostali sportovi

Dobar rezultat ultramaratonaca na Svjetskom prvenstvu: 'Izvrstan dan za hrvatsku atletiku'

HINA, Petar Jenjić • subota, 02.12.2023.

Na Svjetskom prvenstvu u trčanju na 24 sata, hrvatska reprezentacija osvojila je jako dobro sedmo mjesto u muškoj i ženskoj konkurenciji.

Hrvatska reprezentacija u ultramaratonskom trčanju završila je u noći s petka na subotu nastup na Svjetskom prvenstvu u trčanju na 24 sata koje se održalo na Tajvanu, na kojem je Hrvatska u konkurenciji žena i muškaraca završila na sedmom mjestu.

Igraj na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Prvenstvo je završeno očekivanom pobjedom fenomenalnog Aleksandra Sorokina iz Litve koji je jedini u 24 sata pretrčao više od 300 kilometara, dok je u ženskoj konkurenciji do slavlja stigla japanska ultrašica Miho Nakata s pretrčamnih 270,363 kilometara što je novi svjetski rekord.

Najbolji hrvatski ultraš bio je Zdravko Jadrijev iz Splita koji je ujedno postavio novi državni rekord u trčanju na 24 sata, koji sada iznosi 259 kilometara i 550 metara, osvojivši 13. mjesto. Kod žena najuspješnija Hrvatica bila je Ines Jozić iz Slavonskog Broda s pretrčanih 231 kilometara i 79 metara.

"Bio je to još jedan izvrstan dan za hrvatsku atletiku. U konkurenciji više od 40 zemalja, naši ultraši su osvojili sedmo mjesto i u muškoj i u ženskoj kategoriji, pobijedivši pri tom neke velike nacije koje su došle na prvenstvo kao favoriti, poput Velike Britanije, Francuske, Italije, SAD-a i Španjolske. Na kraju kad se zbroji učinak muških i ženskih ekipa, ukupno smo treća najbolja zemlja prvenstva, iza Poljske i Japana. Utrka je bila iznimno teška, s visokom vlagom i promjenjivošću vremena obzirom na konstantne nalete kiše i vjetra, simptomatično tajvanskoj klimi. Dodatne probleme imali smo s potpuno drugačijom prehranom i s nedovoljno vremena za adaptaciju na veliku vremensku razliku od sedam sati u odnosu na Hrvatsku, što ovaj uspjeh čini još većim", komentirao je izbornik Dragan Janković.

Naša reprezentacija bila je druga najbrojnija i jedna od najmlađih na natjecanju.