Europsko prvenstvo 2024., skupina B, 1. kolo, 12.01.2024, 20:30 h, Mannheim, SAP Arena
Suci: Vaclav Horaček, Jiri Novotny (Češka)
Španjolska
Španjolska
29:39(14:18) Hrvatska
Hrvatska

Večer za pamćenje: Rapsodija nove Hrvatske, Španjolska ponižena na startu Eura!

Branimir Korać • petak, 12.01.2024.

Hrvatska rukometna reprezentacija odigrala je najbolju utakmicu u dugo godina i svladala Španjolsku s ogromnih 39:29. Nestvaran rezultat i večer za sjećanje, Goran Perkovac nije pretjerivao kada je govorio da ova Hrvatska može puno!

UKUPNO3905/52

Kakav nastup Hrvatske! Nikada nismo vidjeli Španjolsku ovako nemoćnu, s ovoliko rotiranja, pokušavanja, tražila je bilo kakvu priliku ili nadu da može biti barem ravnopravna, ali Hrvatska je igrala kao u transu od početka do kraja i slavila je s ogromnih 39:29.

Igraj na utakmice Europskog prvenstva u rukometu na SuperSport.hr (18+ Igraj odgovorno)

Nova Hrvatska je odmah pokazala kako danas igra sasvim drugačije nego proteklih godina, brže, modernije, atraktivnije, a da s druge strane nije izgubila onu čvrstinu u obrani. Upravo to je Perkovac tražio i dobio!

Španjolska je upisala svoj najteži poraz u povijesti na europskim prvenstvima, ali ta Španjolska nije došla na Prvenstvo bez ambicija, u pripremama je svladala Poljsku, Srbiju i Slovačku lakoćom.

Od početka susreta Hrvatska je imala sve u svojim rukama, igrala je jako dobro i Španjolci se nisu niti okrenuli, a već su zaostajali 5:1. Igralo se brzo i bez kompliciranja, španjolski vratari nisu imali šanse i samo u jednom kraćem razdoblju prvog poluvremena, Hrvatska je imala manjih problema u napadu.

Međutim u završnici prvog poluvremena Hrvatska je vratila stabilnost i na odmor je odnijela vodstvo 18:14.

Početak drugog poluvremena je otklonio svaku dvojbu. Španjolski vratari nisu imali niti jednu obranu u prvom poluvremenu i nije se očekivalo da će tako nastaviti. Očekivao se nalet Španjolaca i pokušaj povratka u utakmicu, ali dogodilo se suprotno.

Hrvatska je još pojačala, na golu je Matej Mandić brzo skupio nekoliko obrana, nekoliko lopti završilo je u praznom golu i Hrvatska je brzo došla do osam razlike.

Dalje je sve bilo u znaku Hrvatske koja je potpuno kontrolirala utakmicu, imala visoku prednost i nije dopustila Španjolskoj da i pomisli na povratak.

Maqueda i društvo početkom drugog dijela bili su poprilično nervozni, ali sredinom poluvremena svima je bilo jasno kuda ide ovaj susret i Španjolska je digla ruke.

Završilo je ogromnom pobjedom Hrvatske, Španjolska je upisala svoj najteži poraz u povijesti europskih prvenstva i samo treći put izgubila je dvoznamenkastom razlikom. Dva puta ju je Hrvatska tako ponizila, prvi put bilo je to 2009. godine na Svjetskom prvenstvu, a Francuska ju je posljednji put svladala 44:33 2022. godine u prijateljskoj utakmici.

Vrhunsko izdanje Hrvatske koja je briljirala i upisala fantastičnu pobjedu.