Zadrani prekinuli crni niz

Branimir Korać • subota, 13.03.2010.

Košarkaši Zadra prekinuli su niz poraza i napokon uspjeli slaviti u NLB ligi. Na svom parketu ugostili su Budućnost iz Podgorice i upisali pobjedu 83:78...

Kako su se Zadrani već oprostili s ambicijom nastupa na Final Fouru NLB lige, susret protiv Budućnosti bio im je važan zbog nekih manjih ciljeva. Još uvijek se bore za nastup u Eurokupu, ali i s nizom loših rezultata koji im je u ovom trenutku bio ipak neprijatelj broj jedan.

Niz je prekinut, Zadrani su na svom parketu nadigrali Budućnost 83:78 i uspjeli su pobjeći od negativnog omjera na 12-12.

Ključ pobjede leži u dobrom otvaranju utakmice domaćina, prvenstveno Stipčevića i Plaisteda, nakon čega je Budućnost konstantno bila u minusu i morala hvatati zaostatak. Uspjeli su Podgoričani u završnici opasno zaprijetiti i posve se približiti, ali Otaševićev promašaj s linije slobodnih bacanja označio je kraj njihovih nadanja.

Zadar je u ranoj fazi stigao do prednosti i krajem prve četvrtine vodio 18:10. Nakon trice Rančića i polaganja Ružića domaćin je sredinom druge četvrtine prvi put dohvatio i dvoznamenkastu prednost, a trica Stipčevića im je donijela do tada najvećih 35:21. No nisu tako visoku prednost zadržali i do odmora, Budućnost je odgovorila s 8:0, ali pogreške Simonovića i Gordića ipak Zadranima daju na odmoru ugodnih 39:29.

U drugom poluvremenu prvih 7-8 minuta proteklo je u izjednačenoj igri u kojoj je Zadar bez većih problema održavao stečenu prednost. Međutim krajem četvrtine gosti se tricom Šehovića približavaju na 58:54 i najavljuju neizvjesnih deset minuta.

U posljednjoj četvrtini Zadar se uspio ponovno odmaknuti na 11 poena prednosti, ali nervoza u redovima domaćina utjecala je na igru u završnici susreta i s 13 poena Jeretina u svega nekoliko minuta Budućnost je došla na 81:77. Vrlo brzo su izborili i novi napad nakon čega je 35 sekundi prije kraja na liniju slobodnih bacanja otišao Otašević, no on je ubacio samo jedno bacanje nakon čega Stipčević ubacuje oba i Zadrani slave.

Kod Zadra su se istaknuli Rok Stipčević s 23 poena i pet asistencija te Trent Plaisted s 14 poena. Kod gostiju Jeretin je ubacio 23 poena, a 14 poena je dodao Otašević.