Kad se igrač protivniku ispričava zbog suđenja

Piše:Bernard Jurišić • ponedjeljak, 09.05.2011.

Dva kola prije kraja Cedevita je osigurala prvo mjesto uoči doigravanja, a Cibona je "kupila" ulaznicu za to društvo kontroverznom pobjedom protiv Splita. Zadar je još jednom slavio u gradskom ogledu, a Alkar je i drugi put pobijedio Zabok...

Drugi ovosezonski okršaj Borik Puntamike i Zadra puno je više sličio na gradski derbi od onog prvog, u kojem je Zadar pregazio svog "mlađeg brata". Na poluvremenu su Puntamičani imali osam poena prednosti, no nisu imali "penicilin" za Cara, koji je još jednom odveo svoju momčad do trijumfa.

14. Mario Kasun (Zagreb CO), Ivan Mimica (Split) - 3
15. Marino Baždarić (Cedevita), Robert Lež (Zabok), Ive Ivanov (Zadar), Brandon Brown (Zadar), Pankracije Barać (Cibona), Ivica Radić (Alkar) - 2
16. Josip Blajić (Alkar), Toni Katić (Split), Ante Grgurević (Split) - 1

Cibona i Split trebali su u direktnom okršaju pokazati tko je više zaslužio posljednje mjesto u doigravanju, no umjesto njih glavne uloge zgrabili su suci. Splićani su se držali na minimalnom zaostatku do polovice treće četvrtine, kad je isključen gostujući trener Mladen Vušković, a Bogdanović (13/13 slobodna bacanja) i društvo prelomili su utakmicu.

Košarkaši Alkara svoje žrtve u Ligi za prvaka imaju u Splitu i Zaboku. I četvrtu pobjedu u četiri utakmice protiv ovih protivnika Sinjani su ubilježili na krilima splitskog dvojca Delaš - Radić i bez obzira kako završili u posljednja dva kola, Alkari će imati razloga za zadovoljstvo. Zabočani još sanjaju prvu pobjedu.

Utakmica kola

Okršaji između Cedevite i Zagreb CO-a predviđeni su kao dvoboji koji će dati ovogodišnjeg prvaka Hrvatske. Poraz Cedevite u Splitu učinio je ovaj derbi dodatno intrigantnim, jer su sad "crveni" trebali pobjedu protiv "žutih" kako bi izbjegli moguće potonuće ne samo na drugu, nego možda i na treću poziciju prije doigravanja.

Derbi je opravdao očekivanja, bila je to uzbudljiva utakmica puna preokreta, utakmica u kojoj je Zagreb prokockao +16. Petrovićeva momčad opet se uspješno vratila, kao i nedavno protiv Cibone i pobjedom potvrdila prvo mjesto i prednost domaćeg parketa u doigravanju. Dok će Zagrebaši hitno morati pronaći način kako osposobiti Marija Kasuna za doigravanje, Aco će istu stvar morati napraviti sa "zakunjalim" Draperom.

Igrač kola

Marko Car "pretplaćen" je na 40 minuta u gotovo svakom nastupu Zadra, a u punoj minutaži 26-godišnji Karlovčanin u Ligi za prvaka ostvaruje odlične predstave. U gradskom okršaju s Borik Puntamikom Car je opet "carevao", ubacivši 32 poena, uz 6 asistencija, 5 skokova, dvije osvojene lopte i jednu blokadu.

Petorka kola

Marko Car (Zadar) - 32 poena, 6 asistencija, 5 skokova (5)

Bojan Bogdanović (Cibona) - 24 poena, 8 skokova (4)

Damjan Rudež (Cedevita) - 19 poena, 6 skokova (3)

Ivica Radić (Alkar) - 20 poena, 12 skokova (2)

Luka Žorić (Zagreb CO) - 24 poena, 5 skokova (1)

Zanimljivost kola

Prema izvještajima velike većine onih koji su uživo promatrali utakmicu između Cibone i Splita, bila je to rijetko viđena režija u izvedbi sudačke trojke Anzulović - Hordov - Galiot. Gosti su od starta punjeni osobnim pogreškama (35 slobodnih bacanja izvela je Cibona, 11 Split), a ključni detalj zbio se u trećoj četvrtini kad kod 50:43 Baraću nije suđen prekršaj u napadu, nakon kojeg je Bogdanović pogodio tricu, a trener Splita Vušković isključen zbog prosvjedovanja.

Da će Cibona dobiti "poguranac" u direktnom okršaju za posljednje mjesto u doigravanju šuškalo se i prije prvog podbacivanja lopte, ali da će biti ovako brutalan očito je iznenadilo mnoge koji su nazočili utakmici. Uključujući i košarkaše Cibone, od kojih su neki nakon utakmice došli u gostujuću svlačionicu i ispričali se splitskim kolegama zbog onoga što se događalo. Najžalosnije je što je Cibonina momčad ionako kvalitetnija od Splitove i vjerojatno bi slavila čisto i pošteno i bez sudačke pomoći. Ali netko očito nije želio riskirati.

• Obrisan korisnik09.05.2011. u 18:58
    cibona je ovo morala dobit, predsjednik hks-a radic si ne moze dozvolit da joke vrankovic ne udje u f4 hr lige, jer je ga je sam radic postavio za izbornika i sad ce govorit kako je u pravu sta je postavio joku, da je jako kvalitetan trener, da je izvukao cibonu dok drugima to nije uspijevalo... [više na forumu]
  • trailer trash09.05.2011. u 18:51
    i po čemu je to onda onaj Draper bolji za repku od Cara?
    trailer trash
  • Obrisan korisnik09.05.2011. u 18:45
    odličan članak.. nije ni čudo što mlađi igrači "bježe" van RH kad moraju ovakvu nepravdu trpiti...
  • Obrisan korisnik09.05.2011. u 18:29
    tocno to. VJEROVATNO bi Cibona dobila te utakmicE i bez sudaca, ali zasto riskirati, bolje lipo igrat na sigurno