Rijeka - Dinamo: Dinamo korak do naslova

Zoran Zdelar • nedjelja, 30.04.2006.

Napokon, hrvatska javnost mogla je uživati u pravom derbiju. Otvorena igra s obje strane - tako bi se najkraće mogao opisati derbi igran između Rijeke i Dinama. Susret je završio sa miroljubljivih 2:2, rezultatom kojim mogu biti zadovoljne obje strane…

Dan prije utakmice narasle su tenzije do neba, ponajviše zahvaljujući Riječanima, odnosno njihovom direktoru Marinku Koljaninu koji je pokrenuo inicijativu zabrane ulaska izvršnom dopredsjedniku Dinama, Zdravku Mamiću ulazak i VIP prostore. Suprotno onome što se očekivalo, Mamić je vrlo mirno reagirao na taj čin domaćina te prihvatio gledanje utakmice zajedno sa mnogobrojnim Bad Blue Boysima. Sasvim nepotreban čin domaćina zbog ne tako davno ispada Mamića, koji se je bio kasnije i ispričao. No, vratimo se ipak zbivanjima na terenu, kojih uistinu nije nedostajalo.

Slika 4 od 5.

Prvi napad Dinama i prvi pogodak. Nemali je broj onih koji se još nisu ni smjestili na svoje mjesto, a Dinamovci su slavili. 40 sekundi je bilo dovoljno vodećem sastavu prvenstva da stigne u vodstvo zahvaljujući Anti Tomiću koji je odlično reagirao na centaršut koji mu je uputio Ivan Bošnjak. Cijeloj toj akciji i pogotku kumovao je Peter Lerant koji je na boku izgubio loptu, a Tomiću nije bio problem pospremiti loptu u mrežu za delirij gostujućih navijača.

U 4. minuti preko Novakovića i Ahmada Sharbinija Riječani prijete po prvi puta, ali Turina je bez poteškoća otklonio opasnost pred svojim vratima. No, samo dvije minute kasnije i Riječani slave. Kapetan Danijel Šarić pokreće akciju, dodaje loptu Mariju Prišću koji uspješno pronalazi pak Sinišu Linića koji u naletu zabija pogodak za izjednačenje rezultata.

Slika 1 od 2.

Mogli su Riječani u 10. minuti prijeći u vodstvo kada nakon nesporazuma Tomića i Carlosa na lijevom boku loptu im otima Davor Vugrinec, ali Novaković neprecizno puca. Nešto kasnije pokazalo se da je to bila samo kratka odgoda slavlja.

Točno je počela teći 14. minuta kada Šarić otima modrima loptu na desnom boku, centrira je u šesterac Turine, a Ahmad Sharbini bio je najbrži i postiže pogodak za vodstvo svoje momčadi.

Slika 2 od 3.

Mogao je Dinamo u 17. minuti ponovno vratiti utakmicu na “nulu“. Modrić je tada probio lijevi bok i poslao loptu u kazneni prostor Rijeke, ali lopta se odbija od Rijekinog braniča, dolazi do Carlosa koji se odlučuje na dodavanje Bošnjaku, koji se u ključnom trenutku spetljao te malo okliznuo, a to je bilo dovoljna vremena bijeloj obrani da izbaci loptu dalje od svojih vratiju.

U 41. minuti Edo Bosnar ruši kapetana Dinama, Zorana Mamića. Slobodni udarac odlučuje izvesti Dino Drpić i umalo postiže pogodak. Na putu mu je stajala "samo" lijeva vratnica koju je zatresao.

Slika 3 od 4.

U drugo poluvrijeme Dinamo ulazi puno snažnije, kraće vrijeme su tada igru i u potpunosti kontrolirali. Stvaraju zahvaljujući tome i nekoliko prilika, no sve to nije bilo dovoljno za postizanje pogotka. U 66. minuti Anderson Costa, koji je ušao naknadno, atraktivno je pokušao škaricama zatresti Žilićevu mrežu, ali pucao je ravno u vratara Rijeke.

No, u 71. minuti Luka Modrić donosi slavlje Dinamu nakon što je odigrao dupli pas sa Anderson, prolazi kroz "srce" Rijekine obrane i silovito tuče, neobranjivo za vratara Žilića. Fantastičan pogodak Modrića, koji je kasnije izmamio i pljesak na Kantridi.

Imale su obje momčadi još nakon toga prilika za prelazak u vodstvo, ali susret je ipak završio sa podjelom bodova, što je bio i najpravedniji ishod. Dinamo može tek žaliti za lošim lijevim bokom koji je kumovao pri primanju oba pogotka.