Francusko kolo iznenađenja

Dalibor Kraljik • ponedjeljak, 19.03.2007.

Odigrano je 25. kolo francuskoga košarkaškoga prvenstva u kojem je postignuto nekoliko pomalo iznenađujućih rezultata, prije svega u susretima Clermont - Le Mans, Dijon - Reims, Paris - Roanne, Pau-Orthez - Hyeres-Toulon…

Besancon - Orleans

Besancon, klub donjega dijela tablice igrao je protiv Orleansa, kluba gornjega djela prvenstvenog poretka. Orleans je poveo već u prvoj četvrtini (21:19), da bi se do kraja prvoga poluvremena rezultatom 23:16 odvojio na devet poena prednosti (44:35).

Besancon igra bolje u prvoj četvrtini nastavka; s 24:21 smanjuje rezultat na šest poena zaostatka (59:65). No, do kraja utakmice više ne uspijeva dostići Orleansovu razliku. U posljednjoj su četvrtini gosti ipak bili malo bolji (20:19) za konačnu pobjedu (85:78).

Sean Colson je postigao 18 poena za Besancon, dok je Jermaine Boyette bio najbolji strijelac gostujuće momčadi sa 16 poena. Tomislav Ružić je igrao 35 minuta za domaću momčad s izvrsnim double-double učinkom od 14 poena (5/12) i deset skokova.

Chalon/Saone - Gravelines

Domaći su otvorili utakmicu prednošću od 11 poena u prvoj četvrtini igre (27:16), da bi u drugoj četvrtini s 22:20 dodatno povećali prednost (49:36).

U prvoj četvrtini nastavka Gravelines s 20:15 malo smanjuje prednost domaće momčadi (64:56), ali Chalon/Saone izvrsnom igrom u posljednjih deset minuta utakmice (25:14) zapečaćuje rezultat na 89:70.

Najučinkovitiji je igrač domaće momčadi bio Geoff Lear s 18 poena i devet skokova, dok je Dainius Adomaitis predvodio goste sa 14 postignutih poena. Adomaitisov je suigrač Alen Trepalovac igrao šest minuta (3/3) i postigao šest poena.

Cholet - Bourg

Cholet je na domaćem parketu prilično lako svladao Bourg, pretposljednju momčad prvenstva. U prvoj je četvrtini bilo 17:12 za domaćina, da bi još boljom igrom u drugoj četvrtini (22:8) Cholet otišao na odmor s 19 poena prednosti (39:20).

Bourg je kakav-takav otpor pružio tek u nastavku utakmice, ali je Cholet i dalje bolji te na kraju zasluženo pobjeđuje. Bilo je 20:19 u trećoj četvrtini, odnosno, 19:21 u četvrtoj, za konačnih 78:60.

Taj Gray je bio najbolji domaći igrač s 22 poena i osam skokova, dok je za goste Silas Mills postigao 15 poena i sedam skokova. Ivan Grgat je igrao 18 minuta za Bourg postigavši devet poena (4/9) i sedam skokova.

Clermont - Le Mans

Clermont je priredio malo iznenađenje i u izjednačenoj utakmici porazio ove sezone daleko uspješniju momčad Le Mansa. Da domaćin misli biti ozbiljan protivnik pokazao je već u prvoj četvrtini povevši sa 17:10. No, Le Mans već u sljedećoj četvrtini popravlja rezultat (16:9) i dolazi do izjednačenja od 26:26 kojim se ušlo u drugo poluvrijeme.

U prvoj četvrtini nastavka opet bolji Clermont; 23:17 i novo vodstvo domaćina (49:43). Upravo je razlika iz treće četvrtina bila presudna za konačnu pobjedu Clermonta. Le Mans je uspio dobiti posljednju četvrtinu (18:15), ali to je bilo dovoljno tek za smanjenje rezultata i Clermontovo iznenađenje (64:61).

Tony Skinn je ubacio 16 poena za domaću pobjedu, dok su za Le Mans tri igrača postigla po 12 poena (Sandro Nicević, Eric Campbell i Shawnta Rogers). Nicević je igrao 33 minuta i uz 12 poena pridodao i četiri asistencije i dva skoka.

Dijon - Reims

Reims, posljednjoplasirana momčad prvenstva, je u gostima kod Dijona uspio neočekivano ubilježiti svoju četvrtu ovosezonsku pobjedu. Dijon je bolje krenuo u utakmicu (27:20), ali u drugoj četvrtini Reims s 22:15 dolazi do izjednačenja (42:42).

Dijon u trećoj četvrtini ponovno preuzima rezultatsku inicijativu (18:15) i dolazi do novoga vodstva (60:57). No, u posljednjoj četvrtini Reims čini iznenađujući preokret. Dobiva četvrtinu s 11:4 i preokreće rezultat u svoju pobjedu (68:64).

Najbolji kod Dijona Maleye Ndoye (18 poena), a kod Reimsa Markus Carr (21 poen).

Le Havre - Strasbourg

Le Havre je u svojoj dvorani igrao protiv teškoga protivnika, momčadi Strasbourga. Domaći u prvome poluvremenu uspijevaju parirati gostima. Bilo je 19:19 u prvoj, 16:12 u drugoj četvrtini, odnosno, 35:31 na isteku prvih dvadeset minuta igre.

U nastavku utakmice Strasbourg igra daleko bolje. U trećoj četvrtini s 22:12 dolazi do prednosti (53:47), koju ne ispušta do kraja utakmice. U posljednjoj je četvrtini bilo 13:10 za goste, odnosno, 69:57 na kraju utakmice.

John Cox je sa 17 postignutih poena bio jedini „dvoznamenkasti“ u momčadi Le Havrea, dok je Chuck Eidson postigao 20 poena za pobjedu Strasbourga.

Nancy - Adecco ASVEL

Vodeća momčad prvenstva nastavlja s pobjedama. U ovome je kolu nastradao Asvel. Nakon prve četvrtine domaći su imali 34:15, da bi na kraju prvog dijela igre bilo već velikih 24 poena prednosti (53:29).

Zanimljivo je da Nancy u trećoj četvrtini postiže tek devet poena, no, niti Asvel nije puno učinkovitiji; postigao je tek 12 i tako tek malo smanjio rezultatsku prednost domaće momčadi (62:41). I u posljednjih je deset minuta igre Asvel rezultatski bolja momčad, ali je 20:16 bilo dovoljno tek za ublažavanje konačnoga poraza (78:61).

Maxime Zianveni je bio najučinkovitiji domaći igrač (14 poena, 16 skokova), a Chevon Troutman gostujući (15 poena, 11 skokova).

Paris - Roanne

I dok Nancy pobjeđuje, Roanne je ponovno uspio izgubiti, tako da je sada izjednačen s Chalon/Saoneom. Ovaj je puta bio koban Paris. Roanne je poveo u prvoj četvrtini (26:23), da bi do kraja poluvremena udvostručio svoju prednost (43:37).

No, Parižani boljom igrom u prvoj četvrtini nastavka (15:6) preokreću rezultat i dolaze u prednost na ulasku u posljednjih deset minuta igre (52:49). Roanne uspijeva dobiti četvrtinu s 20:17 i tako izjednačiti rezultat na 69:69. Igrao se je produžetak u kojem se Paris ipak pokazao boljom momčadi i pobijedio s 11:9 za konačnih 80:78.

Najbolji su igrači Parisa bili Vladimir Petrović (25 poena, pet skokova) i Larry Stewart (17 poena, 14 skokova), a Roannea Marc Salyers (22 poena, devet skokova) i Dewarick Spencer (21 poen, šest skokova i pet asistencija).

Pau-Orthez - Hyeres-Toulon

Pau-Orthez je pomalo neočekivano poražen od Hyeres-Toulona. Gosti su imali vodstvo u prvoj četvrtini (33:21) koje se do kraja prvoga poluvremena zbog domaćih 26:17 značajno smanjilo (50:47).

U prvoj četvrtini nastavka gosti s 27:17 vraćaju izgubljeno (77:64), te sa 21:20 u posljednjoj četvrtini još povećavaju rezultatsku razliku i postavljaju konačnih 98:84.

Melvin Sanders je postigao 20 poena za domaću momčad, a Derrick Obasohan čak 34 za goste.

Francuska košarkaška liga, 25. kolo, rezultati: Besancon - Orleans 78:85, Chalon/Saone - Gravelines 89:70, Cholet - Bourg 78:60, Clermont - Le Mans 64:61, Dijon - Reims 64:68, Le Havre - Strasbourg 57:69, Nancy - Adecco ASVEL 78:61, Paris - Roanne 80:78 pp., Pau-Orthez - Hyeres-Toulon 84:98.

Francuska košarkaška liga, poredak nakon 25. kola: 1. Nancy 18 - 7, 2. Roanne 17 - 8, 3. Chalon/Saone 17 - 8, 4. Strasbourg 16 - 9, 5. Orleans 15 - 10,…