1. Hrvatska nogometna liga, 15. kolo, 03.11.2007, 14:00 h, Kranjčevićeva, gledatelja: 800
Suci: Igor Križarić (Čakovec), Borut Križarić (Čakovec), Saša Fegeš (Nedelišće)
Zagreb
Zagreb
0:0(0:0) Varaždin
Varaždin

Zagreb - Varteks: Sve po starom

Ivor Krapac • subota, 03.11.2007.

U Kranjčevićevoj nema promjene. Nogometaši Zagreba su u još jednom prvenstvenom nastupu pred svojim sve malobrojnijim navijačima bili potpuno neuvjerljivi, dok su se gosti, ovog puta Varteks, osladili bodom. Ove subote nismo vidjeli ni golove, ustvari, vidjeli smo malo toga vrijednog...

Josip Mikulić
46'
7
Josip Jurendić
75'
8
Ivan Lajtman
86'
Borut Semler
74'
Dražen Besek

Miroslav Blažević suočio se s tri brige u sastavu. Kruno Lovrek i Safet Nadarević ipak nisu bili spremni za nastup, nisu se našli ni na klupi, dok je Marka Grgića, koji je trebao startati, Ćiro eliminirao zbog nesportskog ponašanja kojeg nije želio detaljnije pojašnjavati. Već je poznato da je Zagreb u velikim problemima čim bilo koji od standardnih prvotimaca nije na raspolaganju, bilo je tako i u ovoj utakmici.

Slika 1 od 2.

U takvom odnosu snaga nismo vidjeli puno "vatre" u prvih 45 minuta. Početnih pola sata bilo je čak vrlo siromašno, tek s dva udarca domaćih igrača (Ibričić u šestoj minuti volejem mimo gola, Mujdža šest minuta kasnije u blok), dok je od gostiju jedino vrijedan spomena bio Novinićev prizemni udarac s lijeve strane kaznenog prostora nakon Papinog dodavanja. Ni taj nije bio precizan.

Zagrebaši su u prvih 30 minuta koliko-toliko kontrolirali igru i držali inicijativu na suparničkoj polovici terena, no osim dva već spomenuta pokušaja imali su tek niz slobodnih udaraca nakon taktičkih prekršaja Varaždinaca, nijedan u posebno opasnoj poziciji za Mađarića. Iz tih slobodnjaka nije se "rodilo" ništa osobito.

Završnica prvog poluvremena bila je nijansu zanimljivija. Krenulo je Brkljačinim udarcem glavom iznad vrata u 31. minuti nakon Čuturinog nabacivanja iz lijevog kuta, a nastavilo se opasnim pokušajem Zorana Ivančića također glavom iz velike blizine, kojeg je Stojkić uz nešto muke ipak kontrolirao. Bila je to najizglednija Varteksova prilika u prvom dijelu.

Slika 2 od 3.

Za kraj početnih 45 minuta, stigla su još dva udarca kraj vrata, po jedan na svakoj strani. Ibričić je u 36. bio neprecizan s 13-14 metara već u padu, dok je Papa u 38. nakon Brezovčevog proigravanja na lijevoj strani kaznenog prostora uputio "parabolu" iznad i pokraj Stojkićevog gola.

Drugo poluvrijeme donijelo je puno više prijetnji gostiju iz Varaždina. Prva se dogodila u 56. minuti nakon Mumlekovog nabacivanja prema Balajiću, uz pokušaj iskusnog gostujućeg lijevog bočnog isprve koji je otišao pokraj gola. Kasnije su probavali i Conjar i Mujanović, također neprecizno, dok je jedini Zagrebov udarac bio Mujdžin iz 63. minute, preslab da ga Mađarić ne bi mogao lako pokupiti.

U 65. minuti vidjeli smo jedinu pravu dvojbenu situaciju na utakmici. Labudović je na lijevoj strani Varteksovog napada na ulasku u kazneni prostor oborio Papu, sudac Igor Križarić prvo je "odsvirao" 11-erac, a potom, na poziv svog pomoćnika (i brata) Boruta, ipak promijenio tu odluku i dosudio slobodan udarac za Varteks na rubu 16-erca. Gosti ga nisu izveli najbolje, Brezovčev pokušaj je od bloka završio izvan terena.

Slika 3 od 4.

Varaždinci nisu popuštali ni u nastavku, inicijativa je u ovoj fazi utakmice bila u potpunosti njihova. Na Stojkićevu sreću, svi pokušaji i dalje su uglavnom promašivali cilj, tako da nije imao puno posla čak i uz neuvjerljivu i sve nervozniju igru suigrača u obrani. Domaći su sve češće pribjegavali prekršajima i skupljali sve više žutih kartona, ukupno četiri u drugih 45 minuta.

Jedina prava Zagrebova prijetnja u drugom poluvremenu dogodila se u 80. minuti, kad je Miroslav Pejić iskoristio grešku gostujuće obrane, došao do lopte i opasno pucao s lijeve strane na ulasku u kazneni prostor, no Mađarić je bio spreman i minimalnim dodirom skrenuo taj udarac u korner.

Gosti su svoju bolju igru u nastavku susreta skoro okrunili pred sam kraj, u 90. minuti. Lopta je nakon Mumlekovog ubacivanja iz desnog kuta u velikoj gužvi došla do Balajića na lijevoj strani, a iskusni Varteksov igrač glavom je uzdrmao stativu i time propustio najzreliju prigodu za pobjedu. Obzirom na prikazano u drugom poluvremenu, ne bi bila nezaslužena, Zagrebov trener i igrači na koncu su mogli biti zadovoljni bodom.