1. Hrvatska nogometna liga, 30. kolo, 19.04.2008, 17:00 h, Osijek, Gradski vrt, gledatelja: 1.500
Suci: Edo Trivković (Split), Petar Gabrilo (Split), Damir Kraljević (Zadar)

Petar Plevnik • subota, 19.04.2008.

Nakon 10 uzastopnih susreta bez poraza, nogometaši Zagreba u Gradskom su vrtu pognute glave napustili travnjak. Iako su gosti bili ravnopravan suparnik, Osječani su za razliku od Pjesnika svoje prigode iskoristili...

Aleksandar Šolić
65'
Marko Grgić
46'
2
Marin Oršulić
65'
5
Damir Džidić
80'
Miroslav Blažević

Poraz bez ispaljenog metka u Maksimiru očito je zabolio trenera Osijeka Iliju Lončarevića, koji je poprilično izmješao karte u domaćem sastavu. Tako je u sam vrh napada umjesto Milana Pavličića gurnut Antonio Hrnčević, dok je njegovo mjesto na desnom boku zauzeo Valentin Babić.

Prvu opasnost bilježimo u sedmoj minuti, kada Vidaković probija lijevu stranu, no umjesto upošljavanja usamljenog Primorca odlučuje se na udarac i prva prigoda bijelo-plavih odlazi u nepovrat.

Nimalo impresionirani gosti, seriju dobrih prigoda započeli su u 16. minuti pokušajem Čuture iz slobodnog udarca, no njegov neugodan udarac Skender u padu brani nogom, da bi minutu kasnije domaći vratar najprije odlično reagirao na pokušaj Ibričića, a zatim Mujdže i Labudovića.

U tom dijelu susreta Osječani su uglavnom prijetili iz polukontri i kontri, a slična situacija onoj iz sedme minute viđena je u 25., s tim da je u ulozi Vidakovića ovaj put bio Hrnčević, ne posluživši potpuno samog Babića na desnoj strani Zagrebova 16-erca.

Najljepšu akciju prvog dijela vidjeli smo u 26. minuti. Agilni Vidaković uposlio je Primorca, najistureniji osječki napadač na desnoj strani pronalazi Babića, na čiji centaršut ostaje prekratak Hrnčević, da bi Vidaković na drugoj vratnici pucao pored gola.

Da su bili malo koncentriraniji u završnici, Pjesnici su u vodstvo vrlo lako mogli u 31. minuti, kada su imali kontru "četiri na tri", no Brkljača šalje lošu loptu za Ibričića. Kazna za neiskorištenu situaciju, stigla je pet minuta kasnije. Vitaić je ubacio iza leđa Zagrebove posljednje linije, Vidaković izašao sam pred Škorića i rutinski poslao loptu u desnji donji kut za 1:0 i svoj prvijenac u dresu Osijeka.

I nastavak susreta počeo je prigodom Zagreba; u 49. minuti s ruba 16-erca pokušao je najprije Parlov, a zatim i Ibričić, no njihove udarce izblokirala je danas prilično nesigurna osječka obrana.

Prvo uzbuđenje u gostujućem 16-ercu stiglo je u 51. minuti, kada su nakon očitog igranja rukom Mehmedagića domaćini tražili 11-erac, ali se sudac Trivković nije oglasio. Zato je splitski arbitar na bijelu točku pokazao tri minute kasnije, kada Ivanković u svom 16-ercu ruši Hrnčevića, a siguran izvođač najstrože kazne je Babić za 2:0.

Najbolju prigodu da riješe sve dvojbe oko pobjednika Osječani su imali u 73. minuti, kada Babić na pet metara lijepo ostavlja loptu za natrčalog Šolića, no veznjak Osijeka puca ravno u vratara Škorića. I kada se već činilo da se susret bliži mirnoj završnici, Zagrebaši su u 86. minuti smanjili rezultat. U naizgled bezopasnoj situaciji lopta je stigla do Grgića, a Zagrebova pričuva lijepim udarcem s 15-ak metara pogađa sam kut Skenderova gola za 2:1.

Do kraja susreta ipak nije bilo većih uzbuđenja te su Osječani upisali nova tri boda koja ih ostavljaju u utrci za nastup u Europi. S druge strane, Zagreb može žaliti za propuštenim prigodama iz prvog dijela, koje su ga u konačnici i koštale poraza.