Zadar – Split: Juby iščupao pobjedu

Sanja Čalić • subota, 10.05.2008.

Iako je u Zadar stigao bez Garnetta, Split je u Jazinama vrlo dobro parirao pomalo uspavanom Zadru koji nije iskoristio priliku prelomiti susret u svoju korist pri prednosti od 13 poena. Štoviše, Splićani su u završnici doveli rezultat u egal te su šest sekundi prije kraja imali pobjedu u svojim rukama, no Zadru je tricom u posljednjoj sekundi slavlje donio izvrsni Juby Johnson (86:84)…

Slika 3 od 3.

Prve naznake kako Zadranima neće biti nimalo lako u dvoboju sa Splitom bile su vidljive u trećoj minuti kad su gosti preko Rudeža napravili seriju 8:0 i prešli u vodstvo od četiri poena, no više od toga u prvoj četvrtini nisu mogli učiniti jer su se Zadrani držali u igri zahvaljujući centrima Macuri i Gečevskom kojima se s dvije trice priključio i junak dvoboja Johnson (21:24).

Slika 2 od 2.

Zadar je serijom 10:2 otvorio drugu četvrtinu, no za sjajne prodore razigranog Akinsa nisu imali rješenja, te je Split pružao vrlo jak otpor sve do samog kraja četvrtine kada su se Zadrani poenima Stipčevića i Brewera odvojili na malo osjetniju razliku (48:40). Mnogo je bolje igra na parketu izgledala u drugom dijelu gdje su Zadrani u 25. minuti novom serijom 10:1 došli u vodstvo od 12 poena koje su Splićani ipak do ulaska u završnicu (65:58) uspjeli smanjiti zahvaljujući proigravanjima Akinsa i poenima Stipanovića te Perića koji je Zadranima zadao mnogo muka.

Slika 1 od 1.

Upravo je u posljednjoj četvrtini na repertoaru bila prava drama koja se započela odigravati u 36. minuti kada je, nakon nekoliko prokockanih napada i izgubljenih lopti Zadra, Perić svojom tricom zaostatak Splita sveo na svega četiri poena, a 46 sekundi prije kraja i na minus dva (80:78). Nakon toga Brewer je promašio jedno od dva slobodna bacanja, koja uz lošiju obranu nisu bila svjetla točka zadarske igre, te je u sljedećem napadu Akins izjednačio rezultat (81:81).

Zadrani su imali čitav napad pred sobom u kojem su mogli mnogo jednostavnije ostvariti pobjedu, no izgubili su još jednu od ukupno 12 izgubljenih lopti, te je nakon slobodnih bacanja Akinsa i Brewera Perić gotovo prošetao kroz zadarsku obranu i šest sekundi prije kraja Split doveo u vodstvo (83:84). Ipak, sve je njihove snove o mogućem preokretu srušio miljenik zadarske publike Juby Johnson koji je tricom sa zvukom sirene Zadru donio pobjedu (86:84).

Domaću je momčad predvodio Brewer (20 poena, četiri skoka) uz kojeg su najbolji doprinos dali Johnson (14 poena, četiri skoka) i Macura (15 poena, pet skokova), dok su u splitskim redovima najefikasniji bili Akins ((21 poen, četiri skoka, šest asistencija) te Rudež i Perić svaki s po 18 poena.