Grbalj i Neftchi iznenadili

Goran Tomičić • subota, 05.07.2008.

U prvim utakmicama drugog kola Intertoto kupa dogodila su se dva iznenađenja. Turski Sivasspor nije uspio u gostima svladati Grbalj, a Neftchi je neporažen napustio Belgiju...

Sivasspor je protiv Grbalja poveo preko Yildiza u 14. minuti, ali je Francisković devet minuta kasnije pogodio za izjednačenje. Turci su u 29. minuti ostali bez isključenog Vardara, a brojčanu prednost je već u 33. minuti iskoristio Francisković. Konačan rasplet se dogodio tri minute kasnije, kad je domaćima isključen Grujić, a Yildiz je postavio konačnih 2:2.

Belgijski Germinal je pred svojim navijačima bio favorit protiv Neftchija, što je potvrđeno pogotkom Malkija u 18. minuti. No, Adamiya je u 31. minuti izjednačio i gosti su uspjeli sačuvati remi. U dvoboju Tiraspola i Tavrye nije bilo pogodaka.

Najefikasnija je bila utakmica Saturna i Etzelle u kojoj su domaći osigurali prolaz. Mreža Etzelle se tresla već nakon udarca Kirichenka u drugoj minuti, a u 14. minuti je povisio Angbwa. Četiri minute kasnije je Topić pogodio za 3:0, a u 34. minuti se Kirichenko opet upisao u strijelce. Novi pogodak za Ruse je u 65. minuti postigao Ivanov, a potom je Kirichenko s još dva pogotka postavio konačnih 7:0.

Pred svojim navijačima je Grasshoppers imao mnogo problema protiv Bese. Švicarci su poveli u 66. minuti preko Lulića, a isti igrač je deset minuta kasnije povisio. Pogodak nade za goste je osam minuta prije kraja postigao Fortunat.

Sturm je golovima Feldhofera u 38. minuti i Kienzla 16 minuta kasnije očekivano svladao bjeloruski Sahtar. U Češkoj je Honved poveo golom Hercegfalvija u 35. minuti, a Teplice su izjednačile u 58. minuti preko Lukasa. Abraham je u 81. minuti vratio Mađarima prednost, a pobjedu gostiju je u posljednjoj minuti potvrdio Abass. Osterc je u 51, minuti donio prednost Novoj Gorici, no Burgas je izjednačio pogotkom Michela osam minuta kasnije. Slovencima je u 67. minuti isključen Simčić.

Intertoto kup, drugo kolo, prve utakmice
Saturn - Etzella 7:0, Grasshoppers - Besa 2:1, Grbalj - Sivasspor 2:2, Sturm - Sahtar Soligorsk 2:0, Teplice - Honved 1:3, Burgas - Nova Gorica 1:1, Tiraspol - Tavriya 0:0, Germinal - Neftchi 1:1.