Večer iznenađenja

Goran Tomičić • srijeda, 30.07.2008.

U prvim utakmicama drugog pretkola Lige prvaka dogodila su se tri velika iznenađenja. Anorthosis je uvjerljivo svladao bečki Rapid, a BATE Borisov je u gostima bio bolji od Anderlechta. Glasgow Rangers na domaćem terenu nije uspio svladati Kaunas...

Bečki Rapid je bio veliki favorit protiv Anorthosisa, no Ciprani su u prvoj utakmici stigli blizu uspjeha. Skopelitis je u 35. minuti donio iznenađujuću prednost domaćima, a u prvoj minuti drugog dijela je Sosin razveselio domaće navijače pogotkom za 2:0. Isti igrač je u posljednjoj minuti novim pogotkom šokirao prvaka Austrije, kojeg u uzvratu očekuje gotovo nemogući zadatak. Tokić je odigrao cijelu utakmicu, a Jelavić nije nastupio.

Anderlecht je pogotkom Gilleta u 66. minuti poveo protiv bjeloruskog BATE Borisova, no domaći su samo dvije minute kasnije zbog drugog žutog kartona ostali bez Wasilewskog. Krivets je odmah izjednačio iz kaznenog udarca, no u 75. minuti su i gosti ostali s igračem manje budući da je Stasevich dobio drugi žuti karton. U takvoj igri su Bjelorusi stigli do senzacionalne pobjede pogotkom Nekhaychika u 87. minuti. Dvoboj Glasgow Rangersa i Kaunasa neočekivano je završio bez pogodaka.

Artmedia je u Finskoj povela preko Pospecha u sedmoj minuti, a Tampere je izjednačio pogotkom Niemija sedam minuta kasnije. Gosti su za novi pogodak trebali samo četiri minute i Obzera je u 20. minuti poslao loptu u finsku mrežu. Konačnih 1:3 je postavio Piroska u 86. minuti. Sparta je pogotkom Kladrubskya u 74. minuti slavila u gostima protiv moldavskog Sheriffa.

Zanimljivo je bilo u Jeruzalemu, gdje je Beitar svladao Wislu Krakow iako su gosti poveli pogotkom Brozeka u 28. minuti. U 61. minuti je Barochian izjednačio, a isti igrač je 18 minuta kasnije donio slavlje Izraelcima. Tvrtko Kale je branio cijelu utakmicu. Fenerbahce je rutinski svladao MTK. Roberto Carlos je u 16. minuti pogodio za prednost domaćina, a u 59. minuti je Selcuk donio dva pogotka prednosti momčadi Luisa Aragonesa Aalborg je protiv Modriče pred svojim navijačima lako osigurao treće pretkolo. Johansson je u 16. minuti donio prednost Dancima, a u 41. minuti je povisio Jakobsen. Domaći su prije odmora postigli još jedan pogodak, a strijelac je u 44. minuti bio Brcmer. U drugom dijelu su Due i Caca pogodili za konačnih 5:0.

Huggel je u 25. minuti donio Baselu prednost na gostovanju u Švedskoj, a Gőteborg je izjednačio sedam minuta kasnije preko Olssona. U uzvratnoj utakmici će švicarski prvak imati veliku priliku za prolaz u treće pretkolo. Panathinaikos nije imao problema protiv gruzijskog Dinama. Ivanschitz je u 22. minuti poslao loptu u mrežu gostiju, a Salpingidis je u nastavku s dva pogotka Grcima osigurao miran uzvrat. Galinović je branio cijelu utakmicu, a Rukavina nije nastupio.

Liga prvaka, 2. pretkolo, 1. utakmice
Anderlecht - BATE Borisov 1:2, Anorthosis - Rapid Beč 3:0, Glasgow Rangers - Kaunas 0:0, Tampere United - Artmedia 1:3, Sheriff - Sparta 0:1, Aalborg - Modriča 5:0, Beitar - Wisla 2:1, Fenerbahce - MTK 2:0, Götenborg - Basel 1:1, Panathinaikos - Dinamo Tbilisi 3:0