Anderlecht i Rapid ispali iz Europe

Zoran Zdelar • srijeda, 06.08.2008.

Uzvratne utakmice 2. pretkola Lige prvaka nisu ponudile brojna iznenađenja i uglavnom su slavili favoriti. Posebno su uvjerljivi bili Fenerbahče u Mađarskoj te Wisla Krakow, koja je i više no nadoknadila gol zaostatka. Od favorita su stradali tek Anderlecht i Rapid...

Za razliku od utorka, koji je ponudio senzaciju u obliku ispadanja škotskog Rangersa iz Europe, srijeda je bila mnogo mirnija i nije ponudila vrliki broj iznenađenja. Favoriti su uglavnom izborili plasman u 3. pretkolo Lige prvaka, a od očekivanih imena nije prošao tek Anderlecht i Rapid. Najteže je možda bilo navijačima kijevskog Dynama, koji su strahovali do posljednjeg sučevog zvižduka.

Ukrajinci su slavili u prvoj utakmici s 2:1, a na svom terenu su bili prilično neuvjerljiviji. Dynamo je ipak stigao u vodstvo u 13. minuti pogotkom Olexandra Aliyeva, no prije odlaska na 15-minutni odmor s bijele točke izjednačava Robinson. Domaćim je navijačima bilo mnogo lakše od 73. minute kada i njihov klub uspješno realizira jedanaesterac. Drogheda je uspjela stići do novog izjednačenja u 89. minuti, ali vremena za senzaciju gostiju ipak više nije bilo. Hrvatski reprezentativac Ognjen Vukojević bio je na terenu svih 90 minuta.

Wisla iz Krakowa je u prvoj utakmici na gostovanju u Jeruzalemu kod Beitara izgubila rezultatom 2:1, ali su to zato na svom terenu itekako nadoknadili. Svladali su goste iz Izraela s čak 5:0. Jednaku pobjedu u Mađarskoj je upisao i turski Fenerbahče. U toj je utakmici zablistao Sentürk, koji je zatresao mrežu MTK-a čak četiri puta.

Neizvjesno je večeras bilo i u Baselu, gdje je domaćin zahvaljujući preokretu uspio izboriti plasman u 3. pretkolo. IFK Göteborg je u prvoj utakmici na svom terenu izborio remi, dok su u gostima krenuli dobro, ali su na kraju morali ipak pognute glave napuštati travnjak. Švedska je momčad bila dva puta u vodstvu, no sve je riješeno u korist Basela u posljednjih 20 minuta kada zabijaju Chipperfield i Ergić dva puta.

Od većih favorita stradao je večeras tek belgijski Anderlecht kojem remi 2:2 nije bio dovoljan za prolaz. BATE Borisov nakon pobjede u gostima od 2:1, uspio se izboriti za plasman u 3. pretkolo Lige prvaka i minimalno nastup u Kupu Uefa. Ovom razočaranju pridružio se i Rapid, koji je također završio svoju ovosezonsku euro avanturu, no to je bilo i za očekivati nakon katastrofe na Cipru od 0:3.